שתף קטע נבחר

ועדת השרים תדון ב"חוק היורדים" כבר ביום א'

ראש הממשלה נתניהו הודיע השבוע כי החוק, שאמור לאפשר גם הצבעה של ישראלים המתגוררים בחו"ל, יובא לכנסת באפריל

אצה להם הדרך: ועדת השרים לענייני חקיקה צפויה לדון כבר ביום א' הקרוב בהצעת החוק של סיעת ישראל ביתנו, לפיה אזרחים המחזיקים בדרכון ישראלי עשר שנים לפחות יוכלו להצביע בבחירות הכלליות גם אם אינם חיים בארץ.

 

 

השבוע הודיעו ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ושר החוץ, אביגדור ליברמן, כי הצעת החוק שהגיש ח"כ אלכס מילר מישראל ביתנו תונח על שולחנה של הכנסת

באפריל. בישיבת הסיעה הסביר נתניהו כי יתמוך בחוק השנוי במחלוקת משום שהוא "תורם לקשר ולעוצמתה של ישראל". אם אכן יעבור החוק שיאפשר הצבעת ישראלים בחו"ל, יבוא לידי מימוש אחד הסעיפים בהסכם הקואליציוני שנחתם בין ליברמן לליכוד עם הקמת הממשלה.

 

ההודעה על קידום החוק חוללה סערה במערכת הפוליטית. סיעת העבודה מיהרה להצהיר שתתנגד, ואילו ש"ס הכריזה שתתמוך בהצעה דומה, שתתיר הצבעה רק לסטודנטים, שליחים מטעם המדינה ואנשים השוהים בחו"ל תקופה קצרה. לפי הערכות משרד הקליטה, מתגוררים היום בחו"ל כ-750 אלף ישראלים, וההערכה היא כי הם נוטים לצד הימני של המפה הפוליטית.

 

יושבת ראש קדימה, ציפי לבני, אמרה ל-ynet כי מדובר בחוק הישרדות לא מוסרי, ורמזה לכך שמדובר בניסיון להטות את

תוצאות הבחירות. "החוק הזה לא מבטא את הדמוקרטיה, וזה כמעט מציאות של לסדר את תוצאות הבחירות הבאות", הצהירה. היא הבטיחה להוביל מאבק ציבורי נגד החוק.

 

גם יו"ר מרצ, ח"כ חיים אורון, יצא נגד היוזמה. "מפתיע ומתמיה להיווכח באילו יוזמות חקיקה עוסקים האולטרא-פטריוטים שלנו", אמר בעקבות הודעת נתניהו. "אך לפני שבוע הם עסקו בדה-לגיטימציה ורדיפה של אנשי שמאל ישראלים בעניין קבלת תרומות מחו"ל, ועתה הם פועלים להכשיר הצבעת יורדים. ראוי שאת נבחרי הארץ ודיוקנה יקבעו רק אלה החיים בה. החיים אינם טוקבק".

 

בהכנת הידיעה השתתף אביעד גליקמן
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו. "החוק תורם לעוצמת ישראל"
צילום: אלי מנדלבאום
לבני. "חוק הישרדות לא מוסרי"
צילום: עופר עמרם
מומלצים