שתף קטע נבחר

בצל המתיחות: ברק ואשכנזי נפגשו "באווירה טובה"

שר הביטחון והרמטכ"ל נועדו בארבע עיניים לראשונה מאז חילופי ההאשמות בין לשכותיהם, סביב הארכת כהונת אשכנזי. גורמי ביטחון: הם שידרו "עסקים כרגיל", והאווירה הייתה נינוחה

הערכות מצב בצל המתיחות בצמרת מערכת הביטחון: שר הביטחון, אהוד ברק, והרמטכ"ל, רב-אלוף גבי אשכנזי, השתתפו היום (ה') בשורה של דיונים ביטחוניים, ואף נועדו בארבע עיניים. אמנם מדובר בפגישות קבועות ושגרתיות בין השניים, אך דיווח על האפשרות שכהונת הרמטכ"ל תוארך בשנה עורר מתיחות קשה בין לשכותיהם - ועלול היה להעיב על האווירה.


שר הביטחון והרמטכ"ל חוגגים. צילום: אריאל חרמוני 

 

ברק ואשכנזי שידרו במהלך היום "עסקים כרגיל", ובין הדיונים גם ציינו הרמטכ"ל, כמה מאלופי המטכ"ל ובכירי מערכת הביטחון, את יום הולדתו ה-68 של שר הביטחון, שחל מחר, והרימו לכבודו כוסית יין. גורמים שנכחו באירוע, סיפרו על אווירה טובה ונינוחה בחדר. ברק עצמו היה היחיד שדיבר, וציין כי בכוונתו להישאר "שנים רבות כאן ובמקומות אחרים". הוא גם הזכיר כמה דברים שגרמו לחיוכים בקרב המשתתפים.

 

מוקדם יותר נועדו ברק ואשכנזי בארבע עיניים במסגרת דיון שוטף, וגורמים ביטחוניים אמרו כי מתיחות הימים האחרונים לא ניכרה: "לא נראה שיש משהו שמעיב על העבודה, אלו דיונים ביטחוניים חשובים, ובזה כולם עוסקים". אותם גורמים הדגישו כי "מדובר בשני אישים בכירים, שיודעים היטב את הנטל המונח על כתפיהם, וגם אם יש מתיחות קלה, הם יידעו להפריד בין הדברים".

 

בשיחות טלפוניות שהתקיימו בין השניים בימים האחרונים עלה גם נושא ההודעה הנוקבת שיצאה מלשכת השר ובה, לצד מחמאות לאשכנזי, ביקורת נוקבת נגד דובר צה"ל, תת-אלוף אבי בניהו, שהוצג כמי שמלבה את האווירה. בתום השיחות הטלפוניות לא יצאה הודעה חדשה, מה שמעיד כי הודעת השר לא הייתה מקרית, אלא מכוונת למקום מסוים מאוד.  


"קשה לשכוח דבר כזה". שר הביטחון והרמטכ"ל (צילום ארכיון: AP)

 

הסיבוב הבא - המינויים במטכ"ל

עוד לפני הפגישה העריך גורם ביטחוני בשיחה עם ynet כי שר הביטחון והרמטכ"ל ינסו לצנן את הרוחות. "נראה כי הדבר הזה יצליח, למרות שהמתיחות בין אישים אחרים בלשכות תימשך, כי קשה לשכוח דבר כזה", אמר אותו גורם.

 

גורמים בכירים אמרו כי הסערה בימים האחרונים סביב הארכת כהונת הרמטכ"ל פגעה בסיכוייו יותר מאשר תרמה לעניין. עם זאת, טרם התקיים דיון ראשון בעניין ולא הכל פתוח. "צריך לזכור דבר אחד בולט", הסביר אחד הגורמים, "ישראל נמצאת בשנים האחרונות במצב ביטחוני מתוח מול כמה וכמה זירות. המצב הזה יימשך גם בשנים הבאות, ולכן הטיעון כי רמטכ"ל מכהן צריך להישאר בתפקידו בגלל מצב ביטחוני רגיש אינה רלוונטית. אפשר להשאיר

רמטכ"ל לשנה חמישית גם בגלל מצב ביטחוני, אבל צריך עוד סיבות, בעיקר בגלל שאין מועמדים ראויים. זה לא המצב ולכן הדיון כאן הוא נרחב יותר".

 

ההערכה בקרב קצינים בכירים בצה"ל היא כי בתוך חודשים ספורים עשויה הגזרה בקומות ה-14 בבניין צה"ל ובניין משרד הביטחון בקריה להתחמם מחדש, אולי אפילו ביתר שאת. ההחלטה לגבי הרמטכ"ל אשכנזי חייבת להתקבל עד הקיץ הקרוב, כדי שניתן יהיה גם לקבוע מינויי בכירים במטכ"ל. השארת אשכנזי עשויה לגרור פרישת בכירים אחרים. אם יוחלט עם מינוי רמטכ"ל חדש, אזי גם דעתו של אשכנזי צריכה להישמע. "המטה הכללי של צה"ל נמצא בהקפאה בשלב הזה וככל שנגיע לרגע ההכרעה, כך המתח בקרב הקצינים גובר. יש מספר תפקידים קריטיים על הפרק, הזזת אלופים וקידום כמה תא"לים - תהליך רווי בלא מעט מתח שעשוי להוליד עוד סערות כמו שראינו בשבועות האחרונים".


פורסם לראשונה 11/02/2010 12:28

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ברק ואשכנזי. ציננו את האווירה
צילום: דובר צה"ל
דובר צה"ל אבי בניהו. ביקורת נוקבת במשרד הביטחון
צילום: דובר צה"ל
מומלצים