שתף קטע נבחר

מופז באולטימטום: פריימריז או שקדימה תפוצל

הקרע מתרחב: מספר 2 בקדימה מקציב ליו"ר לבני 3 שבועות להכריע בעניין הפריימריז. ל-ynet נודע כי בשיחות סגורות הבהיר מופז, כי "אם היא תנסה למרוח את ההחלטה, אקים סיעה נפרדת". לאחרונה קיים שיחות לגיבוש קבוצה שתלך עמו. מקורביה של לבני הבהירו: "היא לא תפעל תחת איומים"

אחרי שהבהיר כי הוא מצפה לפריימריז עד סוף החודש - שולח מספר 2 בקדימה מסר חד משמעי ליו"ר המפלגה. ל-ynet נודע היום (ה') כי ח"כ שאול מופז הבהיר בשיחות סגורות, כי "הדרך היחידה להשאיר אותי בקדימה היא לקבל עד סוף החודש הכרעה חד משמעית לגבי הפריימריז. אם ציפי לבני והמנגנון שלה ינסו למרוח את ההחלטה, ולא תהיה הכרעה לכאן או לכאן בנוגע לפריימריז על-ידי המוסדות, אפעל לממש את האופציה של הקמת סיעה נפרדת".

 

אמש פורסם לראשונה ב-ynet כי מופז החליט לתחום בזמן את ההכרעה בעניין הפריימריז, ואמר כי בכוונתו להמתין עד סוף

החודש. עם זאת, מופז מעריך בשיחות עם מקורבים כי יו"ר קדימה תנסה להימנע מקבלת החלטה ותנסה למשוך זמן. מופז מקיים בשבועות האחרונים שיחות רבות עם חברי כנסת בקדימה בניסיון לגבש סביבו קבוצה מספיק גדולה של חברי כנסת שתלך עמו.

 

למרות המאמצים של מופז, חלק מאותם חברי כנסת ששמם הוזכר כפורשים אפשריים מקדימה במסגרת המגעים עם הליכוד, אמרו בימים האחרונים כי הם קיבלו החלטה שלא לפעול לפי שעה לפילוג. חברי כנסת אחרים מאותה קבוצה ממתינים "על הגדר" להתפתחויות. אי לכך, ייתכן שאם לקראת סוף החודש תתפתח דרמה ומופז יחליט באופן פומבי ורשמי לפלג את המפלגה ולהקים סיעה חדשה - הרי שהוא יצליח לגבש קבוצה של חברי כנסת שיבואו עמו.


לבני ומופז בישיבה של הסיעה. ייפרדו או יחליפו כיסאות? (צילום: גיל יוחנן)

 

לבני ואנשיה הבהירו בתקופה האחרונה כי הם דוחים על הסף את דרישתו של מופז להקדים את הפריימריז, הליך שהאחרון מכנה "דמוקרטיזציה של המפלגה". עם זאת, לבני טרם שוחחה באופן אישי ובארבע עיניים עם מופז בעניין, וטרם מסרה לו את עמדתה ואת סירובה להיענות לו. לאחרונה אמרה לבני, כי אם מופז לא מוכן לקבל את מנהיגותה, הוא מוזמן לעזוב את קדימה.

 

מקורבי לבני: היא לא תפעל תחת איומים

מקורבים ללבני אמרו בצהריים ל-ynet כי זה זמן רב שברור להם שמופז רוצה לעזוב את המפלגה, ורק מחפש תירוצים לכך. "איזו סיבה יש לקיים פריימריז שנה אחרי הבחירות הכלליות?", הביעו תמיהה, "אם זו ההתנהלות של הרמטכ"ל לשעבר, אין הרבה מה להוסיף".

 

הם הוסיפו כי "כשם שלבני אמרה בעבר גם למופז, הוא - כמו כל חבר כנסת אחר - מוזמן להעלות איזו הצעה שהוא רוצה

לדיון ולהכרעה בסיעה ובמועצה". לדבריהם, "כשלבני הציעה לו להצביע על החלטתו בסיעה הוא נמנע מכך. היא ענתה כבר אז שהוא יכול להעלות את דרישתו לפריימריז בסיעה מתי שהוא רוצה, וזה נכון גם עכשיו. אם מופז מעוניין באמת בדיון מסודר ובהחלטות שיתקבלו בהכרעה בתוך קדימה, שמורה לו הזכות והדרך לעשות זאת".

 

מקורביה של לבני הדגישו כי "ההכרעות בקדימה התקבלו באופן דמוקרטי. כך נבחרה לבני, כך קבע גם הציבור, ומי שלא מקבל את תוצאות הבחירות הללו רשאי להציע את הצעותיו. לבני לא פועלת תחת איומים". על רקע החיכוכים, נפגשה לבני עם ראש הממשלה לפגישת העדכון השגרתית ביניהם.

 

מופז עצמו הבהיר כי אין בכוונתו לפרוש מן החיים הפוליטיים וכי לא קיבל עדיין החלטה סופית לגבי בהמשך דרכו, אולם החלטתו בנוגע לתשובה שהוא מצפה לקבל מלבני בנוגע לפריימריז איתנה. בסוף החודש אמורה מועצת קדימה להתכנס, ומופז מצפה כי שאלת הפריימריז תובא שם להכרעה. מקורבי מופז טוענים כי הוא לא שוחח עם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, על הצטרפות לממשלה. "הועברו מסרים על ידי כל מיני אנשים, אך שום דבר רשמי", אמרו.

 

בתקופה האחרונה גברה המתיחות בין מופז לבין יו"ר קדימה, ציפי לבני, אשר הגיעה לשיא כאשר בסוף דצמבר, על רקע

נסיונותו של ראש הממשלה לפלג את קדימה, דרש ממנה להקדים את הפריימריז. לבני התנגדה לכך בתוקף, ומופז רמז לאחרונה כי יפרוש מהמפלגה אם דרישתו לא תיענה.

 

מופז הצטרף לקדימה בשלהי 2005, לאחר שפרש מהתמודדות על ראשות הליכוד. במאי 2006 הוא מונה לשר התחבורה וסגן ראש הממשלה בממשלתו של אהוד אולמרט. בספטמבר 2008, לאחר שהפסיד לציפי לבני בפריימריז של קדימה, הודיע כי הוא לוקח פסק זמן מעשייה פוליטית - אך חזר בו מהחלטתו וחזר למפלגה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מופז. "לא פורש מהחיים הפוליטיים"
צילום: צפריר אביוב
ציפי לבני. "היא כבר אמרה למופז - רוצה? תעלה הצעה"
צילום: עופר עמרם
מומלצים