שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  בירושלים השכירים מרוויחים פחות
  המוסד לביטוח לאומי: הערים העניות ביותר מבין חמש הערים הגדולות הן ירושלים ובני ברק ש"מובילות עם שיעורי עוני של יותר מ-40%". אחריהן ברשימה: באר שבע וחיפה

  המוסד לביטוח לאומי הציג נתונים סוציו-כלכליים שונים על ישובים עירוניים בישראל המאוכלסים ביותר מ-2,000 תושבים, פרי מחקר חדש. הערים העניות ביותר מבין חמש הערים הגדולות הן ירושלים ובני ברק. גם השכר הממוצע לחודש עבודה של השכירים בירושלים - הוא הנמוך ביותר.

   

  יישובים שבהם רמה כלכלית נמוכה מתאפיינים בשיעור גבוה של מקבלי הבטחת הכנסה ביחס לממוצע הארצי. באופן דומה - יישובים מוכי אבטלה יתוארו כיישובים
  שבהם שיעור מקבלי דמי אבטלה גבוהים ביותר. "המאפיינים הדמוגרפים של האוכלוסייה ביישובים שונים מגדירים במידה רבה את ההתחלקות של הקצבאות המשולמות בידי המוסד לביטוח הלאומי. כך ישובים שבהם רמה כלכלית נמוכה מתאפיינים בשיעור גבוה של מקבלי גמלה לאבטחת הכנסה ביחס לממוצע ארצי, כמו גם ערים מוכות אבטלה", הסביר ד"ר דניאל גוטליב, סמנכ"ל מחקר ותכנון.

    

  לפי הנתונים של שנת 2008, שהציגו את שיעור הנפשות עניות בחלק מהערים הגדולות, ותרשים "יחס פער העוני" מבטא את מצבם של מי שמוגדרים עניים באותה עיר (עד כמה הם רחוקים מקו העוני). ניתן לראות כי הערים העניות ביותר הינם ירושלים ובני ברק, אשר "מובילות עם שיעורי העוני של יותר מ 40%.

   

  אחריהן ברשימה: באר שבע וחיפה עם יותר מ-20% שיעורי עוני. לעומת ערי מרכז כמו הרצליה, פתח תקוה וראשון לציון, שבהם פחות מ-10% מהתושבים הינם עניים. בהתאם לכך, מדגישים בביטוח הלאומי, כי רמת החיים בערים העניות היא נמוכה מאוד. כך, לדוגמה, הכנסת העניים בירושלים רחוקה בממוצע ב-45% מהכנסת קו העוני.

   

  בנוסף, מתייחס הפרסום לנתוני השכר בשנת 2007. השכר הממוצע לחודש עבודה של השכירים ב-2007 היה 8,165 שקל. שכר הנשים לחודש עבודה (6,458 שקל) היה נמוך בכ-35% מהשכר הממוצע של הגברים (9,810 שקל). השכר הממוצע לחודש בשנה של השכירים ב-2007 היה 6,743 שקל, כ-82% מהשכר הממוצע לחודש עבודה; זאת משום שיש עובדים שכירים שאינם עובדים שנה שלמה.

   

  נמצא שמבין חמש הערים הגדולות (יותר מ-200 אלף תושבים), ירושלים נמצאת בתחתית הרשימה עם שכר ממוצע לחודש עבודה בשיעור של כ-88% מהשכר הממוצע במשק. באשדוד, ראשון לציון, חיפה, ותל אביב, לעומת זאת, השתכרו שכר גבוה יותר – 89%, 109%, 110% ו-118% מהשכר הממוצע, בהתאמה.

   


  פורסם לראשונה 11/02/2010 18:55

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: עטא עוויסאת
  הערים העניות ביותר: ירושלים ובני ברק
  צילום: עטא עוויסאת
  מומלצים