שתף קטע נבחר

גורם בקדימה: על לבני לחרוק שיניים ולאחד שורות

הפרסום ב-ynet על האולטימטום שהציב שאול מופז עורר סערה במערכת הפוליטית. בליכוד מחככים ידיים וממתינים, וגורמים בקדימה קוראים ליו"ר לחבק את מופז ולמנוע פילוג במפלגה

גוברת הסערה בקדימה בעקבות הפרסום ב-ynet על כוונתו של שאול מופז להקים סיעה נפרדת אם לא יוחלט על קיום פריימריז לראשות המפלגה בחודשים הקרובים. גורמים בכירים בקדימה מתחו אמש (יום ה') ביקורת על יושבת הראש, ציפי לבני, ואמרו כי עליה לפעול לאיחוד השורות במפלגה למרות המתיחות עם שאול מופז.

 

הבכירים אמרו ל-ynet כי "לבני צריכה לפעול עכשיו לאחדות שורות. היא צריכה לחרוק שיניים ולעשות את הכל כדי למנוע את הפילוג בקדימה. לבני חייבת לחבק את כל אלה המאיימים לפרוש מן המפלגה, ולא לשמוע לאותם יועצים שממליצים לה להיפטר מאותם חברי כנסת שרוצים לעזוב".

 

מאז הצהריים התעוררה מהומה וסערה בקדימה, לאחר שהתברר כי מופז החליט לפעול לפילוג במפלגה אם לא תתקבל הכרעה חד משמעית בעניין הפריימריז. מופז דורש זה כמה חודשים את הקדמת הבחירות לראשות המפלגה, אולם לבני מסרבת להיענות לדרישה זאת, וטוענת כי אינה מוכנה לפעול ולקבל החלטות תחת איומים.

 

בליכוד ובסביבתו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, מחככים ידיים וממתנים בסבלנות להתפתחויות ולקרע מהותי בקדימה. במפלגת השלטון מפזרים הבטחות ופיתויים לעבר אנשי קדימה, כדי שיעזבו את מפלגתם ויצטרפו לממשלה.

 

ליברמן מכין את הקרקע לפרישה?

במערכת הפוליטית גוברת בימים האחרונים ההערכה כי יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, עלול לקבל החלטה לפרוש מן הממשלה. בקדימה יש המעריכים כי ליברמן מכין את הקרקע לפרישה מהממשלה מסיבות לא מובנות, כפי שעשה בעודו שר בממשלת אולמרט. עם זאת אין להערכות אלה בסיס יציב המאושר מכיוון ישראל ביתנו.

 

גורמים בקדימה העריכו כי אם נתניהו יאבד את השותפות של ישראל ביתנו, הוא יהיה מעוניין לצרף לממשלתו קבוצה של פורשים מקדימה, על מנת לחזק את ממשלתו, ולשמור על יציבותה. חברי כנסת בקדימה אמרו כי הם מעוניינים להשפיע על סדר היום הציבורי, אולם לפי שעה עדיין לא ברור אם יצטרפו למהלך שעשוי מופז להוביל כדי לפרוש מהמפלגה.

 

בתוך כך, ובעקבות הפרסום ב-ynet, ניסו גורמים בכירים בקדימה להשפיע על עמדתה של לבני, ולשכנע אותה כי פיצול בקדימה יגרום יותר נזק מתועלת. מאידך, בכירים אחרים בקדימה דווקא ניסו לשכנע את לבני כי פרישתם של כמה חברי כנסת "אינטרסנטים" תשפיע לטובה על מעמדה של המפלגה.

 

פגישה קשה בין לבני לנתניהו

יו"ר סיעת קדימה, ח"כ דליה איציק, ניסתה אמש לפעול לאיחוי הקרעים במפלגה. איציק רואה עצמה כמתווכת וכמקשרת בין לבני ובין מופז, אולם לא ברור לפי שעה עד כמה מאמציה משפיעים לחיוב על אחדותה של קדימה.

 

ובתוך כך, התברר הלילה כי הפגישה בין נתניהו ללבני לא עברה חלק. לבני זכתה לסקירה מפורטת מפי המזכיר הצבאי של ראש הממשלה במשך דקות ארוכות, אולם פגישתה עם ראש הממשלה הייתה קצרה. יו"ר האופוזיציה מתחה ביקורת חריפה על התנהלותו של נתניהו בנושאים שונים בפגישה בארבע עיניים ביניהם, אולם גם בלשכת ראש הממשלה וגם בלשכת לבני סירבו למסור פרטים על תוכן הפגישה הקשה בין השניים.

 

"זאת היתה פגישה טובה בסופו של דבר", מסרו גורמים יודעי דבר, "אך היא אמרה לו את מה שהיא חושבת". במערכת הפוליטית ממתינים כעת בצפייה רבה להתפתחויות הנוגעות לדרמה בקדימה, וגם בליכוד וגם בקדימה מצפים להחלטות דרמטיות כבר בשבועות הקרובים.

פורסם לראשונה 12/02/2010 00:06

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לבני. "צריכה לחבק את המאיימים בפרישה"
צילום: ירון ברנר
מופז. בליכוד מחכים לקרע
צילום: צפריר אביוב
ליברמן. בדרך החוצה מהממשלה?
צילום: גיל יוחנן
מומלצים