שתף קטע נבחר

השר ברוורמן: איילון לא יקבע לערבים היכן לחיות

סגן השר איילון אמר שערביי ישראל לא יפסידו מצירוף לפלסטין - ועורר תגובות נזעמות בקרב הח"כים הערבים והשר לענייני מיעוטים. ח"כ טיבי: "אנחנו לא כלי שחמט. מי שהגיע אחרון, עוזב ראשון". ח"כ ברכה הציע לאיילון להחליף את לה-פן בצרפת

איילון שוב עורר סערה - הפעם פנימית: במפלגות הערביות זועמים היום (שבת) על דבריו של סגן שר החוץ, דני איילון, שאמר כי ערבי ישראל "לא יפסידו דבר אם יצטרפו למדינה הפלסטינית". לביקורת הצטרף גם השר לענייני מיעוטים, אבישי ברוורמן, שציין שהדברים אינם משקפים את דעת הממשלה: "לא דני איילון ולא פטרונו ליברמן יקבעו לאזרחים הערביים היכן לחיות".

 

בראיון לעיתון "א-שרק אל-אווסט" הזכיר סגן השר איילון על דבריו של יו"ר מפלגתו, השר אביגדור ליברמן: "אנו אומרים 'מדוע

 ניתן לערבים (הפלסטינים) שטחים ריקים בנגב, מדוע לא ניתן להם אזורים פוריים בתושבים'. התושבים הללו לא יצטרכו לעזוב את בתיהם". הוא הזכיר את התוכנית לחילופי אוכלוסין, בעיקר באזור המשולש.

 

ח"כ אחמד טיבי (רע"מ-תע"ל) אמר: "לאיילון ולליברמן יש פגם יסודי בהבנת ערכי יסוד בדמוקרטיה וזכויות האזרח. אנחנו לא כלי שחמט. לא הגענו לארץ במטוסים ולא היגרנו אליה. איננו רוצים לגרש אף אחד מתוך גבולות המדינה, אך אם כבר מישהו רוצה לגרש אותנו - אומר זאת כך: 'מי שהגיע אחרון, עוזב ראשון'. וכך בישראל יהיו פחות פאשיסטים. האיש עם הכסא הנמוך, יורה נמוך".

 

גם בחד"ש הגיבו בלגלוג על דבריו של סגן שר החוץ. יו"ר המפלגה, ח"כ מוחמד ברכה, הציע לאיילון וליברמן לעבור לצרפת ולהחליף את לה-פן: "לה-פן מצרפת אינו בקו הבריאות ולפיכך אינו יכול להוסיף ולהוביל את הפאשיסטים שם. כנראה שמוטב להם לעבור מכאן לשם, כדי להוביל ולהמשיך את דרכו". 

 

הוא הוסיף כי ערביי ישראל יושבים באופן חוקי על אדמתם: "אנחנו לא היגרנו משום מקום. האדמה היא שלנו. לצערי, רוב רובה נגזל במשך עשרות שנים.

 אנחנו איננו מתנחלים ואין כל מקום לעשות השוואה בינינו לבין המתנחלים הגזלנים בגדה המערבית, כולל בירושלים. דברי איילון הם עוד פרק בספר הגזענות החדשה של הליברמניזם".

 

גם בבל"ד לא עברו לסדר היום. ח"כ סעיד נפאע אמר: "איילון כנראה לא מבין את מצע מפלגתו. אם תושבי המשולש יצורפו למדינה הפלסטינית, יחד עם אדמותיהם שהופקעו, אני בטוח למשל שבאום אל-פאחם לא יתנגדו לצירוף. יפה אמר איילון שההקבלה היא בין זכות השיבה להתנחלויות. אם הדרישה להפסקת הבנייה בהתנחלויות שווה בעיניו לדרישה הפלסטינית לזכות השיבה, ההנהגה הפלסטינית תשמח מאוד לחילופין שהוא מציע, התנחלויות תמורת זכות השיבה". הוא הוסיף, כי הדרך למדינה דו-לאומית קרובה מתמיד.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ברוורמן. לא עמדת הממשלה
צילום: דנה קופל
טיבי. לא כלים בשחמט
צילום: גיל יוחנן
צילום: חגי אהרון
ברכה. יכול לעבור לצרפת
צילום: חגי אהרון
נפאע. בדרך למדינה דו-לאומית
צילום: גיל יוחנן
מומלצים