שתף קטע נבחר

הוויזות מאוקראינה: נתניהו מציע לחכות 9 חודשים

על-פי הצעת ראש הממשלה, יינתנו הקלות לאזרחי אוקראינה המבקשים לבקר בישראל, אך הסכם ביטול הצורך בוויזה ייכנס לתוקף בעוד 9 חודשים. גם הצעות ש"ס וישראל ביתנו יידונו

עד שתבוא הצעה שלישית - ותכריע במחלוקת? הסוגייה האם לבטל את הצורך לוויזות מתיירים מאוקראינה עוררה מחלוקת בין ש"ס לישראל ביתנו. היום (יום א') תצטרך הממשלה להכריע בעניין - כאשר בפני השרים יוצגו שלוש הצעות החלטה. אחת ההצעות היא פשרה שהוכנה במשרד ראש הממשלה, לפיה תתאפשר תקופת המתנה בת תשעה חודשים, לחתימת הסכם לביטול אשרות הכניסה בין שתי המדינות.

 

בהצעת ההחלטה שהגיש משרד ראש הממשלה, נכתב בין היתר - שמשרד החוץ יוסמך לנהל משא ומתן עם ממשלת אוקראינה ולחתום על הסכם שיכנס לתוקף בחלוף תשעה חודשים. למרות זאת, יוכל משרד החוץ לחתום באופן מיידי על הסכם לפטור

 הדדי מתשלום אגרה בין המדינות. כמו כן, אם תתקבל ההחלטה - יונחה משרד הפנים לפעול להקלות בהליכי הוצאת אשרות לתיירים מאוקראינה עד לכניסת ההסכם לפטור.

 

בין היתר, על-פי ההצעה, תבוטל החובה של אזרחי אוקראינה בעלי דרכון שרות להצטייד באשרות תייר לצורך הכניסה לישראל. החלטות למתן אשרות לקבוצות תיור, המגיעות באמצעות סוכני נסיעות, תתקבלנה בתוך שני ימי עבודה. יוקם מסלול מיוחד למתן אשרת תייר למחזיקי דרכון אוקראיני, שלא היו שוהים בלתי חוקיים בישראל. כך למשל, לבעלי ויזות למדינות מערב אירופה וארצות הברית תינתן אשרת תייר רב פעמית לישראל, לתקופה של שנה. לבעלי ויזות לישראל אשר ביקרו כאן בשנתיים האחרונות, תינתן אשרת תייר לתקופה של שנתיים. לאנשי עסקים, שלהם קשרים עסקיים בארץ, תינתן אשרת תייר רב פעמית דומה.

 

עוד בהקלות: בקשות ויזה המוגשות בנציגות ישראלית באוקראינה יינתנו באותו יום, כדי להקל על תיירים מאוקראינה, המתגוררים מחוץ לערים בהן נציגות ישראלית. כמו כן תתאפשר הגשת בקשה באינטרנט. עוד קובעת ההחלטה המוצעת על-ידי ראש הממשלה, שיוקם צוות של מנכ"לי משרדי הממשלה הרלוונטיים, שיבחן את התמורות בתהליכים אלה ויוכל להמליץ לממשלה, עוד לפני שיחלפו תשעה חודשים, שלא להכניס לתוקף את הפטור ההדדי מאשרות עליו חתום משרד החוץ.

 

"פוטנציאל תיירותי גדול"

בנוסף יוצגו לממשלה הצעת משרד החוץ, לפיה ייחתם הסכם מיידי לפטור מלא מאשרות - והצעת משרד הפנים לפטור מדורג. בפשרת משרד

 ראש הממשלה מוסבר כי אוקראינה היא מדינה בעלת פוטנציאל תיירותי גדול, בדגש על תיירות דתית והסכם לביטול אשרות יגדיל את מספר הצליינים הנוצרים מהמדינה, המגיעים לישראל. כמו כן, נכתב, כי יש חשיבות רבה לסחר בין המדינות ולהגדלת מספר העולים ממדינה זאת.

 

עם זאת מצוין בהסדר, שהמחלקה הבינלאומית בפרקליטות המדינה מזהירה כי יכולת רשויות האכיפה להילחם בפשיעה בעקבות הפטור, תיקטן. "אוקראינה מהווה מדינת מקור מרכזית של קורבנות סחר בנשים ועל פי מספר התיקים בישראל בנושא זה ניתן ללמוד על ציר עברייני בין אוקראינה לישראל".


פורסם לראשונה 13/02/2010 23:50

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו. פשרה
צילום: אלי מנדלבאום
ליברמן. עכשיו
צילום: גיל יוחנן
ישי. פטור מדורג
צילום: גיל יוחנן
מומלצים