שתף קטע נבחר

עידן אובמה: פחות מעצרי מחבלים - יותר חיסולים

ה"וושינגטון פוסט" דיווח כי תחת ממשל אובמה הגבירה ארצות הברית את מספר ההתקפות על ראשי הטרור. מנגד, היא סוגרת מתקני כליאה. ויש מי שמותחים ביקורת, בשל הפגיעה במודיעין

שינוי סגנון במלחמה של ארצות-הברית בטרור: ארצות-הברית, תחת ממשל אובמה, עברה למדיניות של חיסולים ממוקדים של טרוריסטים מאל-קאעידה בגבול אפגניסטן-פקיסטן, תימן וסומליה - ופחות למעצרים. כך עולה מדו"ח שפורסם היום (א') בארצות-הברית. אבל יש כאלה שלא מרוצים מהשינוי, אחד מהם הוא דיק צ'ייני, סגנו של הנשיא לשעבר ג'ורג' בוש הבן, שהזהיר בראיון לרשת ABC, כי ברק אובמה מתפקד באופן לקוי בכל הקשור למלחמה בטרור.

 

העיתון "וושינגטון פוסט" פרסם, כי תחת הנשיא אובמה ארצות-הברית הגבירה את מספר ההתקפות על ראשי הטרור, לעומת השנים האחרונות

 בהן היה בוש בבית הלבן. התוצאה היא שיש דיווחים על עשרות חיסולים ממוקדים ואפילו לא דיווח אחד על מעצר של חשודים בטרור.

 

"וושינגטון פוסט" מציין כי בחודש ספטמבר, כשבפני האמריקנים נקרתה הזדמנות לתקוף את ראש אל-קאעידה במזרח אפריקה, הכוחות המיוחדים של ארצות-הברית התכוננו לשלוש אופציות: להשמיד את הרכב בתקיפה מהאוויר, לתקוף במסוקים ולנחות כדי לוודא הריגה, או ללכוד את הבכיר חי. הנשיא אישר את האופציה השנייה.

 

שעה שהנשיא אובמה מנסה לפעול לסגירת כלא גוונטנמו, ואין מדיניות ברורה כיצד לטפל בעצורי טרור והיכן לעצור אותם, לא נראה שלממשלו יש עניין בהוספת דיירים חדשים למתקן הכליאה. שיפור היכולות של המעקב האלקטרוני והדיוק בפגיעה, הפכו את היכולת לבצע חיסולים ממוקדים מרחוק - לדי מוצלחת. בבית הלבן אמרו שאין שום מדיניות להעדיף חיסול טרוריסטים על פני מעצרים, אך המציאות מוכיחה שישנה החלטה ברורה לחסל.

 

סנאטור כריסטופר בונד הבכיר, רפובליקני בוועדת המודיעין, האשים כי ממשל אובמה אינו יודע מה לעשות עם עצורים ולכן הוא מעדיף לחסלם. "וושינגטון פוסט" ראיין כמה אנשי מודיעין אמריקנים שמתחו ביקורת על החיסולים, שמונעים מעצר של טרוריסטים שהיו מסוגלים לספק מידע בעל ערך רב. גורמים אלו מתחו ביקורת גם על הנטייה בתקופת הנשיא בוש "רק לירות בממזרים".

 

בשנה האחרונה נסגרו כל בתי הכלא הסודיים של ה-CIA ברחבי העולם וסוכנות הביון טוענת שהיא אינה מחזיקה יותר טרוריסטים. במקום זאת הסוכנות עוצרת חשודים לחקירה ומעבירה אותם לבתי כלא צבאיים או לממשלות ידידותיות שיש להן סמכות שיפוטית.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
על הכוונת. בן לאדן
צילום: AFP
מומלצים