שתף קטע נבחר

נתגעגע לחמאס? "קיצונים איסלאמים יגבירו הירי"

בחמאס וברוב הארגונים בעזה עדיין מעוניינים לשמור על רגיעה, ומקרי ירי הרקטות האחרונים מיוחסים ליוזמות נקודתיות. ברקע, הולך ומתחזק הזרם הסלפי, המזוהה עם אל-קאעידה, שלא מתחשב בשיקולים טקטיים - ומאיים על ההגמוניה של חמאס

שאלה: מה יותר קיצוני מחמאס? רמז: חפשו את השורשים באפגניסטן. הארגון השולט ברצועת עזה קיים בסוף השבוע התייעצויות עם ארגונים פלסטיניים אחרים, לנוכח ההידרדרות הבטחונית שנרשמה בימים האחרונים ובאה לידי ביטוי בין היתר בהתחדשותו של "טפטוף" הרקטות הנורות מהרצועה לישראל - האחרונה שלשום בערב.

 

גם אם ברצועה קיימת תמימות דעים שסיבוב נוסף של עימות עם ישראל הוא בלתי נמנע בעתיד הלא רחוק, בשלב זה עדיין לא מעוניינים בחמאס בהסלמה צבאית, שעה שמספר גורמים בינלאומיים משקיעים בנסיונות להחיות את הפיוס עם הפתח - גם אם הסיכוי לפיוס כזה הוא קלוש ביותר לפי שעה.


רקטת קסאם משוגרת מהרצועה. ה"טפטוף" נמשך - ויגבר? (צילום: AP)

 

לפיכך, ההסלמה היחסית בימים האחרונים אינה מהלך מתוכנן של הארגונים הפלסטיניים. מבדיקה שנערכה בקרב מרבית הארגונים הפעילים ברצועה, עולה כי אין לפי שעה אינטרס מערכתי להבעיר את השטח, ונראה כי ההחלטות על ירי הרקטות מתקבלות באופן נקודתי, ברמת החוליה.

זה ממשיך לקרות, למרות שמפקד הכוח המיוחד במשטרת החמאס ברצועה, אבו עוביידה אל-ג'ראח, העביר הנחיה מפורשת למנהלי המחוזות, למנוע בכל דרך את ירי הרקטות, ולהביא את היורים לחקירה אצל אנשי "הביטחון הפנימי".

 

נראה כי ההנחיות אינן מרתיעות את כולם. גורם בכיר באחד הארגונים אומר כי צעירים רבים החברים בארגונים רואים בתקופה האחרונה כי ישראל מסלימה את פעולותיה, הן ברצועה והן בגדה, בעוד הארגונים מצדם שומרים על שקט, ולכן במספר חוליות הוחלט באופן עצמאי לשוב לירי הרקטות. ידוע שלחלק ניכר מהירי אחראיות חוליות של הג'יהאד האיסלאמי. הארגון אינו מקבל אחריות רשמית לכך שכן מדובר בהחלטות עצמאיות של חוליות ולא של הארגון.

 

תופעה נוספת שהולכת ומתרחבת היא הצטרפות של יותר ויותר פעילים, מהחמאס, הג'יהאד האיסלמי וגם ועדות ההתנגדות העממית, למה שידוע כזרם הסַלַפי - זרם קיצוני באיסלאם המזוהה עם הג'יהאד העולמי ואל-קאעידה. אנשים אלה סבורים שיש להמשיך במאבק המזוין ובירי הרקטות, ואינם לוקחים בחשבון שיקולים פוליטיים ומדיניים של החמאס או שיקולים ארגוניים של הארגונים הגדולים.

 

חשש מאלטרנטיבה איסלאמית

ברצועה מספרים על זליגה איטית אך גוברת לכיוון הזרם הסלפי. בחמאס מנסים לחסום זאת, בעזרת הידברות מצד אחד, ו"יד קשה" נגד יורי הרקטות מאידך. אך ההערכה היא כי הזליגה רק תגבר, ומעגל המצטרפים לזרם הסלפי וליורי הרקטות יתרחב, אם לא תתחולל התפתחות מדינית רצינית. "האנשים האלה רואים שאין פרי מהרגיעה, וכי בתמורה אנחנו מקבלים עוד מצור, עוד ירי ישראלי ועוד בניית גדרות ופיצוץ מנהרות", אומרים בעזה. "על כן, הם מרגישים שיש צורך לפעול והם עושים זאת למרות אזהרות החמאס". המסקנה המתבקשת, על פי הקולות הנשמעים ברצועה, היא כי היקף הירי צפוי להמשיך ולהתרחב, גם אם לא תתרחש הפרה מוצהרת של הרגיעה.

 

"בחמאס יעלימו עין גם אם נגיב על חיסול של אחד מאנשינו", אמר ל-ynet גורם באחד הארגונים, "אבל למעט ירי תגובה נקודתי, שום ירי כזה אינו מתקבל ונעשים מעצרים של יורי הרקטות". עם זאת, לדבריו, ברוב מקרי המעצרים, משוחררים העצורים לאחר התערבות של מנהיגי ארגוניהם אצל הנהגת החמאס. רק כשזה מגיע לזרם הסלפי - אין הנהגה ברורה וידועה, כזו שיכולה לשאת ולתת עם הנהגת חמאס, והפעילים נותרים בכלא.


אנשי הארגון הסלפי "ג'ונד אנסאר אללה" ברפיח (צילום: רויטרס)

 

סיבה נוספת, לדבריו, ליד הקשה של החמאס כלפי אנשי הזרם הסלפי - מעבר לרצון לאכוף את הרגיעה - היא חשש מהתהוותה של אלטרנטיבה איסלאמית שתאיים על ההגמוניה שלו ותאתגר אותו -

בשעה שהוא מפנה את מאמציו לכיוונים אחרים, ובעיקר לכיוון של פתיחות מול הקהילה הבינלאומית, במטרה להביא לצמצום המצור על הרצועה. 

 

המתיחות הזו כבר קיבלה המחשה בקיץ האחרון, אז ניהלו מנגנוני חמאס מלחמה עקובה מדם נגד אנשי ארגון "ג'ונד אנסאר אללה" ("צבא תומכי אללה"), שפעל בהשראת אל-קאעידה. העימותים, שהסתיימו בניצחון מוחץ של חמאס, גבו את חייהם של 16 הרוגים, בהם בכיר בזרוע הצבאית של חמאס, וכ-85 פצועים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פעילי ג'יהאד יורים רקטה. אחראים לרוב השיגורים האחרונים
צילום: איי אף פי
מנהיג אל-קאעידה העולמי, אוסמה בן-לאדן
צילום:AFP
עבד אל-לטיף מוסא, ראש הפלג הסלפי שהובס על ידי חמאס בקיץ
צילום: AFP
מומלצים