שתף קטע נבחר

הצעת פשרה: הצבעה רק לעוזבים שביקרו בארץ

היוזמה לאפשר לכל הישראלים בחו"ל להצביע בבחירות לכנסת - עשויה להצטמצם מאוד - וייתכן שתינתן זכות בחירה רק לאלו שעזבו את הארץ כשנה לפני הבחירות. בליכוד מעריכים: "הכיוון ינוע לכיוון השנה. ש"ס רוצים חודשיים, ונצטרך להיפגש באמצע"

הלחצים עובדים: יו"ר, ח"כ זאב אלקין, העריך היום (א') כי "חוק היורדים" יאפשר רק לישראלים שעזבו את הארץ כשנה לפני הבחירות הכלליות - להצביע. אלקין, המרכז את הטיפול בחוק מטעם הליכוד ומטפל בו במסגרת הקשר עם סיעות הקואליציה, אמר: "לפי שעה, עמדת הליכוד היא כי מי שעזב את ישראל לפני ארבע או חמש שנים, יוכל להצביע, אם ביקר במדינה פעם אחת".

 

חוק היורדים המקורי של ח"כ אלכס מילר מישראל ביתנו, מציע לאפשר לכל ישראל שעזב את הארץ בתקופה של עד עשר שנים - זכות הצבעה. הצעה זו, שעולה היום לדיון בוועדת השרים לענייני חקיקה, עוררה סערה במערכת הפוליטית, ומאז השבוע שעבר הוצגו אלטרנטיבות שונות, בעיקר לנוכח התנגדותן של סיעות העבודה וש"ס לחוק. ח"כ מילר העריך כי במסגרת הדיונים שיתקיימו בכנסת על החוק, יחולו בו שינויים שיאפשרו את תמיכתן כל סיעות הקואליציה בחוק.

 

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, התייחס הבוקר לחוק בישיבת הממשלה ואמר כי יקים ועדה. בליכוד מעריכים כי בסופו של דבר ולאחר

 שהדיונים השונים סביב החוק יסתיימו, "הכיוון ינוע לכיוון השנה, ואף פחות. ש"ס רוצים חודשיים, ואנחנו נצטרך להיפגש באמצע".

 

ההערכה היא כי סטודנטים הלומדים בחו"ל ייזכו בהקלות נוספות, על מנת לאפשר להם להצביע בבחירות, גם אם לא היו בארץ במשך שנה שלמה. "ממה שאני מבין, הכיוון הוא שנה ואף פחות מזה", הדגיש יו"ר הקואליציה. ח"כ מילר ציין כי "הכנסת צריכה לקיים את הדיון בנושא החוק, ואני מניח שיהיו בו שינויים. בכל מקרה, עם ועדה או בלעדיה, יש התחייבות  שהחוק יובא לכנסת עד תחילת חודש אפריל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
אלקין. מרכז את הטיפול בחוק בליכוד
צילום: גיל יוחנן
מומלצים