שתף קטע נבחר

המדינה: נחפש דיור לילדה המשותקת מעזה

שלוש שנים וחצי לאחר שנפצעה בפעילות צה"ל ברצועת עזה, הבטיחו נציגי משרד הפנים והביטחון למצוא פתרון דיור שיתאים למגבלותיה של מריה אמן בת ה-8 - המשותקת כמעט לחלוטין. כיום היא מתגוררת בבית חולים בירושלים

האם מריה אמן בת ה-8, שאיבדה חמישה מבני משפחתה כשטיל ישראלי פגע בביתה ברצועת עזה במאי 2006, תזכה לאחר שלוש שנים וחצי לבית משלה? במהלך דיון בשבוע שעבר בבג"ץ הודיע בא כוחם של שרי הביטחון והפנים, כי המדינה תמנה שוב נציג מטעמה שידאג לפיתרון בעיית המגורים על-מנת להביא לסוף הסאגה. פרקליטתה אמרה היום (א') כי "היא לא יכולה לנשום לבד".

 

אמן, שאיבדה את אמהּ, שניים מאחיה, דודתה וסבתה, נפגעה אף היא וכיום היא משותקת כמעט לחלוטין ושוהה בבית חולים שיקומי בירושלים. עניין המשך שהותם בישראל של הילדה, אביה ואחיה, שנפצע אף הוא, נמצא בדיון בבג"ץ, כאשר המדינה מסרבת לאשר את בקשתם לקבל

 אישור קבוע לשהות בישראל. בני המשפחה כבר קיבלו הקצבה למציאת דירה לתקופה זמנית מהמדינה, אך למרות ניסיונות מרובים לא הצליחה המשפחה למצוא דירה מתאימה, שתענה גם לצרכיה הרפואיים של הילדה.

 

בהחלטתו ציין בג"ץ, כי המצב שאמן ובני משפחתה מוסיפים להתגורר בתחום בית החולים, "אינו מצב רצוי" וכי אמנם, המדינה הקציבה סכום חודשי נכבד לצורך שכירת דירה, אך נראה כי הן מתקשים לעשות כן. בהמשך לכך השיבה המדינה כי תמנה שוב נציג מלווה מטעמה, שינסה לסייע בפתרון סוגיית מגוריהם של המשפחה, ובית המשפט הורה כי על הצדדים לעדכן אותו בנעשה בתוך שלושה חודשים.

 

הנציג המלווה הקודם מטעם המדינה לא הצליח במשימתו, אך כעת מביעים במשפחה תקווה כי הדירה המבוקשת תימצא לאחר שגם תקציבה של המשפחה לצורך כך הוגדל בעבר, ב-25 אחוזים.

 

"אנו שמחים שבית המשפט רואה את עניינה של המשפחה לנגד

 עיניו, ושיש כאן לקיחת אחריות ולא מפקירים את הילדה ובני משפחה שאיבדו כל כך הרבה", אמרה עו"ד עדי לוסטיגמן, המייצגת את משפחת אמן. עורכת הדין הסבירה כי היא מקווה שגם שהיית הקבע של המשפחה בישראל תאושר בעתיד, בניגוד לעמדת המדינה כיום: "היא לא יכולה לנשום לבד וזה לא ישתנה, העברתה לשטחי הרשות הפלסטינית תוביל לאבדון, היא לא תוכל לשרוד שם. כאן המשפחה תוכל לבנות את חייה מחדש, מה שאנו מבקשים זו יציבות למשפחתה שחוותה אסון".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מריה אמן. תקבל דירה?
צילום: גיל יוחנן
מומלצים