שתף קטע נבחר

תחקיר: כך רוכשת איראן ציוד מסוכן מארה"ב

התוכנית "60 דקות" חשפה כי בעקבות תמונה של אחמדינג'אד במתקן גרעיני גילו האמריקנים שציוד המיוצר בארה"ב הגיע לידי האיראנים שהשתמשו בו להרוג חיילים בעיראק

למרות הסנקציות שמוטלות על איראן בארצות-הברית האוסרות על סחר עמה, הרפובליקה האסלאמית מצליחה לרכוש ציוד וטכנולוגיות מתקדמות מחברות אמריקניות באמצעות מתווכים. כך עולה מתחקיר של תוכנית הטלוויזיה "60 דקות" של רשת CBS.

 

לפי התחקיר, המתווכים, בדרך כלל חברות אמריקניות, רוכשים את הציוד באופן חוקי ומעבירות אותו למדינה שלישית. הציוד, שנמכר לשימושים אזרחיים בתחומי הרפואה והתקשורת, מגיע בסופו של דבר לאיראן. 

 

בתחקיר הוצגה תמונה של נשיא איראן, מחמוד אחמדינג'אד, במתקן הגרעיני בנתנז ומאחוריו מתמד לחץ מתוצרת ארה"ב, המשמש להעברת כוח ממערכת

אחת לשנייה. "האיראנים מנסים לרכוש את המתמדים הללו. זהו חלק חיוני בתהליך העשרת אורניום", סיפר בראיון קלארק סטלס, סוכן מיוחד של מערכת האכיפה של ההגירה והמכס האמריקני. 

 

הבעיה התגלתה לראשונה במלוא חומרתה כשבצבא האמריקני הבחינו שרכיבים תוצרת ארה"ב נתגלו במטעני צד שקיפדו את חייהם של חיילים רבים בעיראק. בבדיקת העניין התברר שחברות אמריקניות מוכרות בצורה תמימה ציוד לאיש ביניים בדובאי, משם הציוד מועבר לאיראן, שם מכינים מטעני צד הנשלחים לעיראק ולאפגניסטן כדי להרוג חיילים אמריקנים.

 

בעקבות הגילוי הזה פתחו האמריקנים בחקירה משולבת של סוכנויות הביון השונות, שבראשה עומד ראש המחלקה לביטחון לאומי במשרד המשפטים, דיוויד קריס. הוא מודה כי האיראנים יכולים למצוא ציוד כזה בכל העולם, לרבות בארה"ב. "האיראנים מחפשים כל הזדמנות ומשתמשים במתווכים מכל סוג, בין אם מדובר בסוחר נשק בינלאומי המסתובב בעולם במטוס פרטי, ובין אם זה בחור שפועל ממרתף ביתו".

 

מאות כתבי אישום בארה"ב, וגם מחוצה לה

במשך שלוש השנים שבהן מתנהלת החקירה האמריקנית הם הצליחו להגיש כתבי אישום נגד מאות סוחרים כאלה. אולם, בעוד שבארה"ב מוגשים כתבי אישום, מחוצה לה הדבר קשה יותר.

 

בימים הקרובים יכריע בית המשפט הצרפתי בעניינו של איראני בשם מג'יד קאקוואנד שנעצר לאחר שהגיע לחופשה בפריז, לבקשת ארה"ב. האמריקנים דורשים את הסגרתו בטענה שהוא הצליח להוליך שולל כמה חברות אמריקניות ושכנע אותן למכור אלפי רכיבים אלקטרונים לאיראן דרך מלזיה. אחת הלקוחות שלו היא חברה איראנית בשם IEI "איראן תעשיות אלקטרוניות" שמכרה את הרכיבים האלקטרונים לצבא האיראני.

 

התחקיר של "60 דקות" הצליח לאתר חברה באלבמה שמכרה לאיראני העצור בפריס ספקטרו-רפלקטומטר, ציוד למדידה בעל שימושים רבים, בין היתר בטילים לטווח ארוך.

 

"אני לא פושע. לא עשיתי שום דבר. אני קורבן של המדיניות הקיימת בין איראן וארה"ב", אמר קאקוונד בראיון לתוכנית. עורכת הדין שלו טוענת ששום מדינה אחרת בעולם אינה רואה בזה פשע, והאשימה את ארה"ב שהיא מנסה לכפות על מדינות אחרות להכיר באמברגו שלה. האמריקנים טוענים מנגד כי האיראני ביצע עסקים בשטחה של ארה"ב, לא בצרפת, ורכש את הסחורות במרמה.

 

במקרה אחר מוגש כתב אישום בפילדלפיה נגד אמריקני ממוצא איראני, מוחמד וגארי, על מכירת ציוד כביכול למדען בדובאי. האמריקנים טוענים שמדובר בציוד שעלול לסייע להרכבת צנטריפוגות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בין הצנטריפוגות. אחמדינג'אד בנתנז
צילום: AFP
מומלצים