שתף קטע נבחר

גת בת 1,400 שנה נחשפה בנחל שורק

רשות העתיקות חשפה גת עתיקה וגדולה במיוחד מהתקופה הביזנטית. מסתבר שכבר לפני 1,400 היין הארץ-ישראלי היה לשם דבר בעולם, ומהגת שווק למצרים ואפילו לאירופה

גת מהגדולות בארץ ששימשה לייצור יין בתקופה הביזנטית המאוחרת (המאות 6-7 לסה"נ) נחשפה לאחרונה בחפירות של רשות העתיקות באזור נחל שורק. החפירה נערכה בשטח המיועד להיות שטח חקלאי של היישוב החדש "גני טל", המיועד לשכן מפונים מגוש קטיף.

 

הגת המרשימה בת 1,400 שנה ונחשבת לגדולה יחסית: 16.5 על 6.5 מטרים. צורתה מתומנת, קרקעיתה עשויה פסיפס והיא נחשפה דרומית-מערבית לקיבוץ חפץ-חיים.

 

עוזי עד, מנהל החפירה מטעם רשות העתיקות, מסביר את חשיבות הממצא: "גודל הגת מעיד על כך שכמות היין שהפיקו בה הייתה גדולה מאוד ולא נועדה רק לתצרוכת מקומית, אלא גם לייצוא – כנראה למצרים, שהייתה שוק אטרקטיבי באותה תקופה, וגם לאירופה. גת זהה נחשפה בעבר מצפון לאשקלון, כ-20 ק"מ מהמיקום שבו נמצאה הגת הנוכחית, ולכן ניתן להניח ששתיהן נבנו על ידי אותו בעל מלאכה".

 

עוזי עד מספר כי הצורה המתומנת של הגת נבעה ככל הנראה מטעמים אסתטיים ולא מסיבות פרקטיות, משום שבשיטת בנייה זו פסולת הענבים מצטברת בפינות המתומן: "מדובר בגת משוכללת, ששיקפה את רמת הטכנולוגיה שהייתה גבוהה מאוד בעת ההיא, ועוד שוכללה מדור לדור".

 

הגת בנויה ממשטח דריכה לענבים שממנו זרם התירוש אל בור חלוקה אליפטי בעל רצפת פסיפס,. בור זה ניתב את התירוש דרך נקב אל אחד משני בורות איגום ושם הוא שהה במשך 3-5 ימים, עד שהוסיפו לו חומרים שונים בשביל התסיסה.

 

לפי שעה המקום אינו פתוח לקהל הרחב, אולם ראש המועצה האזורית נחל שורק, אלי אסקוזידו, בירך על התגלית החשובה, ואמר כי המועצה תפעל לשימור המקום ולפתיחתו לציבור.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תמונה אווירית של הגת
באדיבות רשות העתיקות חברת skyviewew
מומלצים