שתף קטע נבחר

פשקווילים נגד האוטובוסים: "מהדרין" בחילול השם

פשקווילים שיוצאים נגד ההפרדה באוטובוסים נתלו על לוחות המודעות במאה שערים: "קווים אלו אינם מהדרין אלא בחילול השם ובהלבנת פני ישראל ברבים ובלשון הרע". כיאה לראש חודש אדר, המודעות מתאפיינות גם בהומור עוקצני

חייב איניש לבסומי עד דלא ידע בין חרדי קנאי לדתי ליברל. שופטי בג"ץ עדיין לא פירסמו את החלטתם בעתירה נגד קווי המהדרין, ובינתיים יש מי שמנסה להיאבק בקנאות החרדית בכלים שלה. עשרות פשקווילים נגד קווי המהדרין נתלו הלילה (יום ב') על לוחות המודעות ברחובות מאה שערים והשכונות החרדיות הסמוכות - והפתיעו את התושבים בראש חודש אדר.

 

הפשקווילים, שכתובים בכתב רש"י, תוקפים את  החרדים בשפה "חרדית" למהדרין - וגם בקורטוב של הומור, כיאה למועד. על המודעות העוקצניות חתומים לכאורה כמה ארגונים חרדים קיצוניים כמו "משמרות הצניעות", ולצידם הארגון הדתי-ליברלי "נאמני תורה ועבודה". 


הפשקווילים ברחובות ירושלים (צילום: נעם פיינר, נאמני תורה ועבודה)

 

תחת הכותרת "אל נא אחי תרעו" נכתב בפשקווילים כי ישנם "יהודים המתחפשים לחרדים, רחמנא ליצלן, ומהדרין ב(מצוות) קלות ונכשלין בחמורות. עולים לאוטובוסים ומציקין לנשות ישראל הצנועות והטהורות, ואין פרץ,

ואין צווחה, ואין פוצה פה ומצפצף".

 

בהמשך נטען בפשקוויל כי המקפידים על ההפרדה באוטובוסים "אינם מהדרין אלא בחילול השם, ובהלבנת פני ישראל ברבים, ובלשון הרע, ובנזקי גוף וממון".

 

בסוף המודעה מסופר "סיפור חסידי" לכאורה, לפיו רב אחד ביקש ללמד את תלמידיו כיצד להימנע מלחשוב מחשבות על נשים, והציע להן לדמיין את הנשים כעמודי טלגרף. כשיצאו לרחובה צעקו: "געוואלד, משני צידי הרחוב עומדים טורים של נשים", אמר להם: "כל ימי הייתי מתאמץ שיראו לכם הנשים כעמודי טלגרף, ואתם רואים לי עתה עמודי טלגרף כנשים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לוח מודעות במאה שערים
צילום: נעם פיינר, נאמני תורה ועבודה בע"מ
מומלצים