שתף קטע נבחר

תוכנית: התלמידים ייכשלו - המורים לא יקודמו

ב-200 בתי ספר עורך משרד החינוך פיילוט, שבמהלכו תיקבע שיטת ההערכה, על פי מודל מדעי. מהשנה הבאה, ימלאו המפקחים והמנהלים דו"חות הערכה על המורים, שיסייעו בהחלטות על קידום - וגם על פיטורים. בהסתדרות המורים מותחים ביקורת על המהלך

אדוני המורה, גברתי המורה - יש מי שימדוד אתכם. משרד החינוך החל השנה בגיבוש מודל להערכת מורים, שישמש בין היתר ככלי עזר בהחלטות על קידומם או פיטוריהם. המשרד, שהודיע היום (ב') על פרטי התוכנית שעתידה להתרחב בשנה הבאה, עתיד למדוד בין היתר את הצלחתם של התלמידים.

 

על המשימה הופקדה הרשות הארצית למדידה ולהערכה במשרד החינוך, שהחלה בגיבוש מודל מדעי לבחינת איכות ההוראה.

המודל ישמש גם לצורכי קבלת החלטות לגבי מתן קביעות והעלאת שכר בדרגות הגבוהות. גם מנהלי בתי ספר וסגני מנהלים יהיו נתונים להערכה.

 

המודל הראשוני נבחן כעת במסגרת פיילוט שנערך בכ-200 בתי ספר, כאשר בכל בית ספר משתתפים חלק מהמורים. על מתן ההערכות הופקדו מנהלי בתי הספר ומפקחי משרד החינוך, שייתנו ציונים על פי כמה מדדים: תפיסת המורה את תפקידו, ניהול שיעור ואופן ארגונו, הצלחת התלמידים, דרכי הוראה ושותפות בקהילה מקצועית של תחום הלימוד. ההערכה תתבסס על גם על הגיליונות האישיים של המורים.

 

יודגש כי ההערכות שיינתנו למורים במהלך השנ הנוכחית הן בגדר ניסוי בלבד, ולא ישפיעו עליהם בפועל. במהלך הפיילוט אמורות להיבחן שיטות הערכה ומתן ציונים שונות, עד לגיבוש המודל הסופי. אולם במשרד החינוך מעריכים כי כבר בשנה הבאה, ישמש המודל בפועל להערכה של כלל המורים בכל בתי הספר בארץ. 

 

למעשה, המודל החדש אינו אלא יישום של מרכיב ברפורמת "אופק חדש", שיצאה לדרך בשנת הלימודים הקודמת, בימי שרת החינוך יולי תמיר. במסגרת הרפורמה הוכנסו שני סעיפים העוסקים בקרת איכות ההוראה: האחד - שעון נוכחות - כבר מיושם בכ-500 בתי ספר בכל הארץ, ועד סוף השנה אמור להיות מתוקן ב-800. השני הוא הערכת המורים, שעד היום לא יושם.

במשרד החינוך מסבירים כי ההחלטה ליישם כעת את הסעיף הזה ברפורמה היא כחלק מתוכנית היעדים שהציב שר החינוך, גדעון סער, שכוללת גם יעד לחיזוק מעמד המורה ושיפור איכות ההוראה במערכת החינוך.

 

בהסכם "אופק חדש" מופיעה הצעה בעניין, לפיה ההערכה תינתן רק למורים בדרגות הוותק הגבוהות: "בדרגות 1-6 (כולל) - המורה מתקדם אוטומטית על פי פז"מ וקידום מקצועי; מורים בדרגות 7-8-9 וכן מנהלים וסגנים, צריכים לעמוד בשלושה פרמטרים - הפז"מ (שלוש שנים בין דרגה לדרגה), השתלמויות והערכה.

המדדים להערכה נמצאים כעת בשלב היוועצות, והנושא יתואם ויסוכם בקרוב". עם זאת, במשרד החינוך מדגישים כי על פי המודל המתוכנן כעת, תינתן הערכה גם למורים המבקשים קביעות, כלומר מורים חדשים יותר במערכת.

 

בהסתדרות המורים לא התלהבו מהשינויים, בלשון המעטה. "הסתדרות המורים חתמה עם המדינה על הסכם אופק חדש כהסכם קיבוצי, והוא מחייב מבחינת הקידום של המורים", אמר ל-ynet מזכ"ל הסתדרות המורים, יוסי וסרמן. "ליוזמות חדשות של השר נתייחס בהתאם, כאשר יציג אותן בפנינו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מיכאל קרמר
עתיד למדוד את הצלחת התלמידים
צילום: מיכאל קרמר
חלק מתוכנית היעדים. השר סער
צילום: ירון ברנר
צילום: אלכס קולומויסקי
יוסי וסרמן
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים