שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  הצעה: רישום ני"ע באיחוד האירופי - וגם בישראל

  הצעת החוק, שהוגשה ע"י רשות ני"ע, באה ליישם להסדיר הסכם שיתוף פעולה לרישום כפול של ני"ע בבורסות צרפת ותל אביב, כמנוף לרישום כפול בבורסות של כל מדינות האיחוד האירופי. "ההסדר עשוי להביא להכרה של 27 מדינות האיחוד באיכות הרגולציה של ישראל ולשפר את מעמדה בשוקי ההון בעולם", נכתב בהצעה

  רשות ניירות ערך הגישה לאישור הכנסת הצעת חוק שפותחת את הדרך לחברות ישראליות הנסחרות גם בבורסות של מדינות האיחוד האירופי לרישום הדדי למסחר בניירות הערך שלהן בבורסות בישראל ובמדינות האיחוד.

   

   

  הצעת החוק, הוגשה ליישום מזכר ההבנות שנחתם בין הרשות הישראלית לרשות המקבילה בצרפת לשם הכרה הדדית בשתי רשויות הפיקוח. ההסכם מכונן שיתוף פעולה בין הרשויות להסדרת רישום כפול של ניירות ערך למסחר בבורסות צרפת ותל אביב, כמנוף לרישום כפול בבורסות של כל מדינות האיחוד האירופי.

   

  מדובר בהסכם ייחודי וראשוני בסוגו להכרה הדדית בין ישראל לרשות פיקוח זרה. הסדר לרישום כפול של ניירות ערך למסחר אמנם קיים כבר עם ארצות הברית ואנגליה, אבל הוא מבוסס על הסתמכות חד צדדית של הרשות הישראלית על תקינות משטרי הפיקוח האמריקני והבריטי. במזכר ההבנות, שצרפת חתמה עליו עם ישראל לפני כשנתיים, נבחנת לראשונה הפעלת סמכות חדשה שניתנה לרשויות ניירות ערך במדינות האיחוד האירופי להכיר במשטרי רגולציה של מדינות מחוץ לאירופה כשווי ערך לרגולציה האירופית.

   

  בדברי ההסבר להצעת החוק מציינת הרשות כי "ההסכם עם צרפת מצהיר לראשונה באופן ברור ופומבי כי רגולטור זר בחן את משטר הפיקוח הישראלי ומצא אותו כעומד בסטנדרטים הגבוהים ביותר המקובלים בעולם. הכרה זו מידי אחת הרשויות המובילות באירופה מהווה איתות חיובי כלפי כל הקהילה הפיננסית הבינלאומית לגבי חוסנו וכוחו של שוק ההון הישראלי והסדרי הפיקוח החלים עליו. הוא עשוי להביא להכרה של 27 מדינות האיחוד באיכות הרגולציה של ישראל ולשפר את מעמדה בשוקי ההון בעולם".

   

  עוד מציינת הרשות כי חברות ישראליות שקיבלו מהרשות היתר לפרסום תשקיף יוכלו להירשם למסחר בצרפת, כ"שוק הבית" שלהן באירופה, ובהמשך יוכלו לבצע רישום ניירות ערך למסחר גם בשווקים נוספים. זאת, בלי הטרחה והעלויות המשמעותית שהיו מוטלים עליהן אלמלא ההסכם. "הוא מעניק גם יתרון גדול לשוק ההון הישראלי במתן גישה מהירה וקלה לחברות זרות להירשם למסחר בארץ, ובכך להגדיל את מרחב פעילותן ואת גיוון אפשרויות ההשקעה של המשקיעים הישראלים", מוסיפה הרשות.

   

  רשות ניירות ערך צופה יתרון להכרת מדינות האיחוד האירופי באיכות הרגולציה בשוק ההון הישראלי, בנוסף לשיפור מעמד הכלכלה הישראלית בשווקים הפיננסיים הבינלאומיים: "יהיו לה השלכות חיוביות גם לאור האיחוד בין בורסת וול סטריט בניו יורק לבורסת יורונקסט, שהיא השוק המוסדר בצרפת".

   

  הצעת החוק תעלה בכנסת לקריאה ראשונה בימים הקרובים.

  פורסם לראשונה 15/02/2010 20:49

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  הבורסה הגרמנית. בקרוב - במקביל לישראל?
  צילום: רויטרס
  מומלצים