שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  הודיה בת ה-22: תרמו לי דם טבורי, הצילו את חיי
  בגלל מטען גנטי נדיר, הדבר היחיד שעשוי להציל את חייה של הודיה הוא עירוי דם טבורי, הנלקח מחבל הטבור של תינוק מיד לאחר הלידה. "ידיעות אחרונות" מסביר איך גם אתם יכולים לעזור

  הודיה אפרים ‭(22)‬ מגוש-עציון סיימה לפני שנתיים את השירות הלאומי ותיכננה, כמו כל בני גילה, שנה של חופשה וטיולים לפני לימודים. אלא שאז גילתה כי היא סובלת מלוקמיה חריפה ונאלצה לעבור טיפולים כימותרפיים קשים כדי להילחם במחלה.

   

  כחלק מהטיפול היא זקוקה לתרומת מוח עצם. אולם לרוע מזלה נושאת אפרים מטען גנטי נדיר קוצ'יני ואירי, ולא נמצאה לה תרומה בכל מאגרי מוח העצם, או אפילו במשפחה. כדי להביא לריפויה זקוקה אפרים לעירוי דם טבורי, שיש לו סיכוי גבוה יותר להצליח במקרה שלה. על כן היא פונה ליולדות ברחבי הארץ והעולם בבקשה: תרמו דם טבורי, הנלקח מחבל הטבור של התינוק מיד לאחר הלידה, שאולי יוכל להציל את חיי.

   

  אפשר להציל אותה

  פרופ' ראובן אור, מנהל המחלקה להשתלת מוח עצם ומאגר של הדם הטבורי ומוח העצם בהדסה עין-כרם, מסביר כי הודיה נמצאת כעת במצב של הפוגה במחלה. "אנחנו יודעים שיש סיכוי גבוה לחזרת המחלה, ולכן היא צריכה לעבור השתלת מוח עצם כדי למגר את המחלה לחלוטין. אחד הפתרונות הוא לאתר דם טבורי שיתאים לה‭."‬

   

  היתרונות של תרומת דם טבורי הם בהיותו זמין להשתלה, ונוסף על כך לא

  נדרשת התאמה מלאה למושתל.

   

  בתי-החולים שבהם ניתן לתרום דם טבורי למאגר ציבורי הם הדסה עין כרם וביקור חולים בירושלים, איכילוב בתל-אביב, שיבא בתל-השומר, וולפסון בחולון ומעייני הישועה בבני-ברק. הדבר לא כרוך בכאב ליולדת או לעובר ודורש רק תוספת מבחנה לבדיקות הדם הרבות שהיולדת עוברת ממילא, ואת הסכמתה.

   

  מאחר שהפרופיל הגנטי של הודיה הוא ייחודי, הסיכויים הגבוהים ביותר להתאמה גנטית עבורה הינה מזוגות קוצ'ינים, קוצ'ינים-הודים, ליטאים, גרוזינים ואוקראינים. לפרטים אפשר לפנות לעמותת ICBB (העמותה הישראלית למען בנק ציבורי לדם טבורי) - 0505-230307, או לבנק הדם הטבורי הציבורי "בדמייך חיי" שבירושלים - 02-6499-899 , והם ידאגו לאסוף את הדם להודיה אפרים.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  פונה ליולדות: תרמו את הדם הטבורי
  צילום: עטא עוויסאת
  שלום דוקטור
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים