שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  סקר ynet: חושבים שהמידע הרפואי ברשת אמין?

  סקר מיוחד שנערך בקרב גולשים ישראלים ל-ynet מגלה: 61% סבורים שהמידע הרפואי באינטרנט אמין, 88% מהמחפשים מידע רפואי ברשת מדווחים כי הוא מסייע להם להבין את מצבם, ויותר משליש משתפים את הרופא שלהם במידע שמצאו. סקר דומה בארה"ב מגלה ש-86% מהרופאים גולשים ברשת כדי להגיע למידע מקצועי, ושליש מהם משנים את הטיפול התרופתי בעקבות המידע שמצאו ברשת

  רוב הגולשים סבורים שהמידע הרפואי שנמצא באינטרנט הוא מידע אמין, המסייע להם להבין את מצבם הבריאותי; כך עולה מסקר מיוחד ל-ynet. לפי הממצאים, 61% מהאוכלוסייה סבורה שהמידע הרפואי ברשת אמין וכמעט 80% מהאנשים שמחפשים מידע בנושאי בריאות באינטרנט סבורים כך. לפי הסקר, כשליש מהגולשים מציגים את המידע שמצאו ברשת בפני הרופא המטפל שלהם.  

   

  נשים מאמינות יותר

  מהממצאים עולה עוד כי 48% מהנשאלים פונים לחפש מידע ברשת כשאחד מבני המשפחה אינו מרגיש בטוב. שיעור הגלישה הגבוה ביותר נרשם בקרב בני

  30 עד 49 (56%).

   

  88% מאלו שחיפשו מידע בריאותי ברשת דיווחו שהמידע סייע להם להבין את מצבם הבריאותי, כאשר 71% מהנשים חשו כך, לעומת 63% מהגברים.  

   

  נמצא כי נשים מחפשות מידע רב יותר בנושאי בריאות ברשת מאשר גברים ומייחסות לו אמינות גבוהה יותר. 53% מהנשים דיווחו כי הן מחפשות מידע רפואי באינטרנט, בהשוואה ל-43% מהגברים. 63% מהנשים ו-58% מהגברים ייחסו אמינות גבוהה למידע הרפואי שנמצא ברשת.  

   

  כשליש מהגולשים מתייעצים עם הרופא בנוגע למידע שמצאו: 34% מהאנשים שמצאו ברשת מידע רפואי הנוגע למצבם, דיווחו כי שיתפו את הרופא במידע. 70% מאלו ששיתפו את הרופא, ציינו כי הרופא אישר את המידע. 18% ציינו כי הרופא לא התייחס למידע ורק 12% ציינו כי הרופא סתר את המידע שמצאו ברשת.  

   

  רבע מהאוכלוסייה גולש גם בפורומים בנושאי בריאות ועשרה אחוזים אף נוהגים להעלות שאלות ולהתייעץ עם הגולשים האחרים ועם הרופאים בפורומים.  

   

  לדברי נעמה שלו, מנהלת מחלקת הבריאות ב"שלום תל-אביב" שערכה את הסקר ל-ynet, בקרב 485 נשאלים בישראל, באמצעות חברת הסקרים שילוב Millward Brown, מדובר במגמה שרק תלך ותגבר. "בארצות הברית הנתונים אף גבוהים יותר", אומרת שלו, "כאשר כ-75% מעידים כי הם מחפשים מידע רפואי באינטרנט ושיעור גבוה אף העיד כי הוא נתפס כיותר אמין מהרופאים עצמם".

   

  הרופאים מחפשים תרופות

  סקר אחר מעלה כי לא רק חולים נעזרים באינטרנט, אלא גם רופאים פונים אליו. מסקר שערכה חברת גוגל בנובמבר האחרון, עולה כי 86% מהרופאים ארצות-הברית משתמשים באינטרנט כדי להגיע למידע מקצועי רפואי, לרבות מידע על תרופות מרשם. רוב הרופאים מעידים כי המידע ברשת הקל על עבודתם.  

   

  45% מהרופאים דיווחו כי הם נוהגים להדפיס את המידע ולמסור אותו למטופל או להפנות אותו לאתר המדובר, ו-38% ממליצים למטופל לשנות את הרגליו בעקבות המידע שמצאו. בשליש מהמקרים, הרופא משנה את הטיפול התרופתי של המטופל בעקבות המידע שברשת.  

   

  בין נושאי החיפוש הפופולריים של הרופאים נמצאים מידע על תרופות (77%), מידע על מצב בריאותי כללי (75%), מידע על תופעות לוואי של תרופות (68%) ועל בטיחות תרופות (66%).  

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  הנה המחלה שלי! אילוסטרציה
  צילום: צביקה טישלר
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים