שתף קטע נבחר

הנגיד: "האוברדראפט של הישראלי - גבוה"

"לקח לי זמן להבין את הישראלים, איך שהם גאים באוברדראפט שלהם", אמר הנגיד פישר, בנאום בוועידת הנשיאים של הארגונים היהודיים בארה"ב שמתקיימת בירושלים. ציין כי הוא מודאג מהיוזמות החדשות במערב להחרים סחורות ישראליות

"לקח לי זמן להבין את הישראלים, איך שהם גאים באוברדראפט שלהם" - כך אמר היום (ד') נגיד בנק ישראל סטנלי פישר. הנגיד ציין את רמת האוברדראפט הגבוהה של הצרכן הישראלי, והוסיף בחיוך כי רמה זו עדיין נמוכה בהשוואה לאוברדראפט שבו נמצאים הצרכנים האמריקנים. את הדברים אמר הנגיד בהופעתו בוועידת הנשיאים של הארגונים היהודיים בארצות הברית שמתקיימת בירושלים.

 

פישר אמר היום כי הוא מודאג מהיוזמות החדשות במערב להחרים סחורות ישראליות. לדבריו, יוזמות החרם עדיין לא משפיעות על היצוא הישראלי באופן משמעותי, אך ישראל צריכה להיות עירנית כלפיהן ולעקוב אחריהן כדי לצמצם עד כמה שאפשר את הנזקים הצפויים. עם זאת, הנגיד אמר כי הוא מופתע שהחרם הערבי המסורתי עדיין משפיע פה ושם ונראה כי בהשראתו עולות יוזמות החרם החדשות של גורמים מערביים.

 

לדברי פישר, הוא צופה כי הצמיחה ב-2010 תעלה ב-3.5% אם כי היא עדיין תלויה בהתפתחויות הכלכליות שיהיו בעולם והשפעתן על יצוא הסחורות מישראל.

 

בהתייחסו למשבר הכלכלי ציין הנגיד את החלק החשוב שהיה לפיקוח על הבנקים בבנק ישראל מיציאת המשק מהמשבר. הוא אמר כי חלק מזה נובע מהניהול השמרני של הבנקים הישראליים, אבל הדגיש כי מעליהם נמצא מפקח על הבנקים שהינו "קשוח" ושהפיקוח שלו הוא הדוק.

 

הנגיד ציין את החלק שהיה למשקיעי חוץ בלחץ שהופעל על השקל במהלך המשבר - לחץ שגרם לתיסוף הגבוה שלו, אבל הזהיר מפני התלות הזאת במקרה שהמשקיעים ירצו להיפטר מיתרות המטבע הישראלי. עוד ציין הנגיד את המשימות שהמשק מתמודד איתן, הבירוקרטיה הלא יעילה, רמת החינוך שמתדרדרת, תשתית הכבישים הלא מספיקה והפער החברתי.  הוא הדגיש את המצב הקשה של כבישי ישראל, כשסיפק חוויה מניסיונו האישי - וסיפר כי איחר להרצאתו ב-30 דקות, כיוון שהדרך מביתו בהרצליה לירושלים נמשכה שעתיים שלמות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סטנלי פישר
צילום: עידו ארז
מומלצים