שתף קטע נבחר

נתניהו: כל עוד אני ר"מ רוצח השר זאבי לא ישוחרר

ראש הממשלה הוא אחרון הנואמים בכנס ירושלים הבינלאומי. הוא הצהיר כי לא ישחרר את רוצחי השר זאבי, שנרצח באותו מלון בו נערך הכנס. על ירושלים אמר: "ירושלים היא בירת ישראל, ירושלים לא היתה מעולם בירה של עם אחר". במקביל, הוא קרא להטיל סנקציות על איראן - בעיקר על דלק

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הצהיר הערב (יום ד') כי כל עוד הוא מכהן כראש הממשלה, רוצחיו של השר, רחבעם זאבי - ביניהם אחמד סעדאת - לא ישוחררו. נתניהו אמר את הדברים בכנס ירושלים הנערך במלון ריג'נסי בהר-הצופים, שם נרצח לפני כשמונה שנים השר זאבי.

 

נתניהו הבטיח בתחילת לדבר על ירושלים. "שמתי לב שבכנס הרצליה לא מדברים על הרצליה, ובכנס קיסריה לא מדברים על קיסריה, אבל בכנס ירושלים אני כן אדבר על ירושלים. ירושלים היא בירת ישראל, היא בירת העם היהודי, היא אחת והיא תישאר כזו. החזון הציוני בנה מחדש את ירושלים, אבל הוא בנה גם את תל-אביב וכל המדינה המתחדשת שלנו. והגעגוע לירושלים הביאו את גלי העלייה מתימן, מרוקו, מרוסיה, מפולין ומאתיופיה. ירושלים היא מזה 3,000 שנים בירתנו והיא מעולם לא היתה בירה של עם אחר. עולים אתיופיה באו ברגל ואיבדו את בני משפחתם ועל שפתם המילה ירושלים".

 

על חזונו לגבי עתיד ירושלים, הוא אמר: "יש פה דו קיום. לא הכל ורוד בירושלים. יש מה לעשות לטיפוח מזרח העיר וצריך לעשות יותר. אני בהחלט מצדד במגמה לתת תשומת לב לטיפוח התשתיות לתושבים במזרח העיר, כי זו האחריות שלנו. בירושלים יש חופש תנועה ופולחן לכל אחד, מה שלא היה קודם לכן. אנו רוצים להעמיק את הדו-קיום בירושלים. זה אפשרי בתנאי שירושלים לא תחולק שוב ולא תידרדר ותשמש מקום למאבק אלים וטרור. זה אולי חזון רחוק אבל זה אפשרי". 

 

"לא להעביר דלק לאיראן"

נתניהו התייחס בדבריו גם לאיום האיראני. "האיסלאם הקיצוני, שראשו בטהרן, מערער על עצם קיומה של מדינת ישראל, אך זה לא איום עלינו אלא על העולם כולו. זה איום על שלום העולם. בוודאי שההתחמשות מאיימת עלינו, אבל גם על כל העולם. יש מנהיגים במזרח התיכון שאומרים שאם איראן תתחמש בנשק גרעיני - גם אנחנו נתחמש, ואם יהיה מרוץ גרעיני לך תדע איך זה ייגמר. לפני שנה שאלנו האם פניה של איראן להתחמש? היום אין ויכוח שאיראן מתקדמת".

 

הוא אמר כי יש להטיל עכשיו סנקציות נוספות על איראן, והביא ציטוט מדבריו של הלל הזקן: "אם לא עכשיו אימתי?". הוא גם אמר אילו סנקציות יש להטיל: "השעה מאוחרת וצריך סנקציות חריפות סנקציות עם שיניים. סנקציות בתחום האנרגיה. סנקציות חריפות כוללות סנקציות נגד ייבוא תזקיקי נפט. סנקציות רדודות לא יעשו את העבודה. אני מקווה שהקהילה הבינלאומית תבין את הרגע ההיסטורי שבו מדינות אחרות בעולם שהבינו את גודל הסכנה יעשו את הדבר הנדרש. כשאני דיברתי על האיום האיראני לפני 14 שנה, אמרתי אז שהאיום הגדול ביותר העומד בפני האנושות זה הניסיון של איראן להתחמש בנשק גרעיני. אז הרבה גבות הורמו".

 

לפני נתניהו דיבר השר יעלון שהתמקד במלחמה בטרור: "הוכחנו שניתן לנצח טרור. הוכחנו זאת בתחילת שנות ה-70 מול גל טרור ברצועת עזה. הוכחנו זאת בתחילת שנות ה-90 מול תופעת

 המבוקשים ביהודה ושומרון. הוכחנו זאת במבצע 'חומת-מגן' ועד עצם היום הזה מול גל טרור המתאבדים של תחילת שנות ה-2000".

 

הוא הוסיף: "אין זה אומר שהסכסוך הסתיים, ושלא עלול לפרוץ גל טרור חדש. ניתן להגדיר ניצחונות אלה על הטרור כניצחונות אופרטיביים, אך לא אסטרטגיים. אך כשם שהצטברות של ניצחונות טקטיים מביאים לניצחון אופרטיבי, כך הצטברות של ניצחונות אופרטיביים ואי-כניעה לטרור יביאו לניצחון אסטרטגי. אם נדבוק בעקרונות אלה, ונגלה נחישות, סבלנות והתמדה, נוכל להצליח במאבק התובעני והמורכב נגד הטרור ולהביא לניצחון עליו".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים