שתף קטע נבחר

זירת הקניות

סוף טוב: קו המתח הוזז הרחק מהשכונה בזכרון

כפי שנחשף לראשונה ב-ynet, תושבי שכונת "חלומות זכרון יעקב" הופתעו לגלות שמעל הבתים שלהם, בית הספר וגן השעשועים עובר קו מתח עליון, שפולט קרינה גבוהה מהמותר. התברר להם שמחלוקת כספית מונעת את העתקתו, והם יצאו למאבק. מקץ חצי שנה, הם יכולים סוף סוף לקפל את שלטי המחאה

במשך חצי שנה התנוססו שלטים עליהם נכתב "סכנה - קרינה" על מרפסות הבתים החדשים של שכונת "חלומות זכרון יעקב"; השבוע הם הוסרו. בתום חודשים ארוכים של מאבק הורד סוף-סוף קו המתח העליון שחצה את השכונה ופלט קרינה לעבר גן השעשועים ובית הספר, והועתק לאתר מרוחק.

 

כפי שנחשף ב-ynet קבוצת "שיכון ובינוי" וחברת "אמירי גן", שבנו את הפרויקט, הבטיחו לרוכשים להעתיק את הקו טרם איכלוס הפרויקט. בפועל, הקו נותר שם חודשים ארוכים לאחר שהבתים אוכלסו, וגן השעשועים שמתחתיו התמלא בילדים. התושבים, שחששו מפני הקרינה הנפלטת ממנו, התרעמו. גם מסכנים את בריאותם וגם מפרים ברגל גסה את ההסכם עימם; הם החליטו לצאת למאבק.

 

הסיבה שבגללה התעכבה העתקת קו המתח הייתה מחלוקת בין חברות הנדל"ן והגורמים השונים סביב מימון העבודה. עלות העתקת הקו נאמדה ב-9.3 מיליון ש"ח, והיזמים התחייבו להתחלק בעלות עם המועצה המקומית זכרון יעקב ומנהל מקרקעי ישראל. אלא שבעוד ששני הגורמים הראשונים שילמו את חלקם, חלקו של המנהל התעכב, ובחברת החשמל סירבו להתחיל בעבודה.

 

המחלוקת נמשכה חודשים ארוכים. כל גורם אליו פנו התושבים בנסיון לקדם את העתקת הקו הפנה אצבע מאשימה כלפי גורם אחר. בעקבות הפרסום של מאבקם, הודיעה חברת "שיכון ובינוי" כי תשלם גם את חלקו של מנהל מקרקעי ישראל בעסקה, על מנת שלא לעכב עוד את העניין. העבודות יצאו לדרך.

 

לפני מספר ימים אישרו בחברת החשמל שהעתקת קו המתח הושלמה. עמודי החשמל עדיין ניצבים במקום, אך חשמל לא זורם בכבלים. "התקבלה התחייבות להשלמת יתרת התשלום להעתקת הקו, מה שאיפשר לסיים את הקמת הקו בתוואי החלופי ואת ניתוק קטע הקו העובר בשכונה מהחשמל. פירוק קטע הקו העובר בשכונה, שהוא מנותק מחשמל, יסתיים בחודשים הקרובים", אמרו בחברת החשמל.

 

לדברי עודד תורג'מן, מנכ"ל חברת "אמירי גן", זוהי הפעם הראשונה בה חברה פרטית נוקטת ביוזמה להעתקת קו חשמל עקב דאגה לדיירי השכונה בה היא בונה. הוא ציין כי הנטל הכספי היה משמעותי. "חששנו שעד שיועבר הכסף (ממנהל מקרקעי ישראל - י.ד) לא יתאפשרו העבודות של חברת החשמל בשל החורף, ולכן תדחה העתקת הקו בעוד חצי שנה לפחות... לפיכך החלטנו להכניס יד ולתת את הערבות הכספית לחברת החשמל. אני מקווה שמנהל מקרקעי ישראל יעריך זאת ויעביר את חלקו במהרה כדי שלא יגרמו לנו נזקים נוספים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בעלון הפרויקט אין לו זכר
במציאות כן
צילום: ג'ורג' גינסבורג
מומלצים