שתף קטע נבחר

שר החוץ הבריטי: מצפה לשמוע הבהרות מליברמן

אחרי פגישת הבירור בדרג שגרירים, שלא חידשה דבר, אמר השר מיליבנד כי הוא מצפה לשמוע הסברים מעמיתו הישראלי כבר ביום שני הקרוב, בדבר זיופי הדרכונים בדובאי. ראש הממשלה בראון: קודם כל לחקור, רק אחר כך להסיק מסקנות

שיחות הבירור בין ישראל ובריטניה עולות לדרג הבכיר ביותר. שר החוץ הבריטי, דיוויד מיליבנד, אמר בצהריים (יום ה') כי הוא מצפה לשמוע הבהרות בפרשת הדרכונים המזויפים בדובאי בפגישתו בשבוע הבא עם שר החוץ הישראלי, אביגדור ליברמן. לקלחת הדיפלומטית הצטרפה גם צרפת, שהודיעה כי תדרוש הסברים מהשגריר.

 

דרכונים באפלה - כתבות אחרונות ב-ynet:

 

דבריו של מיליבנד נאמרו לאחר פגישת הבהרה בדרג שגרירים, שלא הניבה עדכונים מהותיים, שכן גם שגריר ישראל בדבלין וגם עמיתו בבריטניה

 טענו בפגישות שאין ביכולתם לשפוך אור חדש על הפרשה. "הבהרנו לשגריר שאנו רואים בחומרה את זיוף הדרכונים", אמר מיליבנד.

 

לדבריו, "אנו מצפים מישראל לשיתוף פעולה מלא עם החקירה שנפתחה בהוראת ראש הממשלה בראון, שמנהלת סוכנות החקירות לפשע חמור ומאורגן. ביקשנו מהשגריר למסור לממשלתו את הרצינות שאנו מיחסים למצב".

 

לשכתו של ליברמן אישרה כי הוא עתיד להיפגש עם עמיתו הבריטי ביום השני הקרוב בבריסל. עם זאת, ציינו בלשכה כי הפגישה עם מיליבנד נקבעה מראש, במסגרת שורת פגישות עם שרי החוץ של האיחוד האירופי, בהם שרת החוץ של האיחוד. כמו כן, טרם תואמו נושאי השיחה בין השרים.

 

שגריר ישראל בבריטניה, רון פרושאור, השתתף בצהריים בשיחת בירור במשרד החוץ בלונדון, בעקבות השימוש בדרכונים מזויפים בעת פעולת החיסול בדובאי. גם השגריר באירלנד, ציון עברוני, לקח חלק בשיחת בירור במשרד החוץ בדבלין. שני הדיפלומטים הבכירים אמרו בשיחות כי אין להם מידע על הפרשה.

 

במשרד החוץ מאמינים: אין משבר

משגרירות ישראל בלונדון נמסר לאחר הפגישה של פרושאור ומנכ"ל משרד החוץ הבריטי שהאווירה היתה מקצועית וידידותית. "הבריטים שידרו תחושה של ענייניות ורצון אמיתי לשיתוף פעולה ישראלי בנושא שכמובן זוכה לפרופיל גבוה בציבור הבריטית, כפי שניתן היה אף להתרשם מאוחר יותר בהצהרת שר החוץ מיליבנד", אמרו.

 

מוקדם יותר אמר ראש ממשלת בריטניה, גורדון בראון, "אני חושב שזה נושא שצריך להיחקר ואנחנו חייבים לגלות את כל העובדות. אנחנו חייבים לדעת מה קרה עם הדרכונים הבריטיים. חייבים קודם כל לחקור ורק אחר כך להסיק מסקנות".

 

עוד טרם פגישות הבירור בדרג שגרירים, במשרד החוץ בירושלים הביעו שביעות רצון מאופי ההזמנה של שני השגרירים. גורמים רמי דרג הבהירו שעל פי סיכומים בדרגים הבכירים ביותר,

 אין כוונה ליצור משבר סביב סוגיית הדרכונים המזויפים.

 

מי שעוד הביע אופטימיות הוא השר לפיתוח הנגב והגליל והמשנה לראש הממשלה, סילבן שלום, שאמר כי "היחסים בין ישראל לבריטניה מצויינים. היחסים בין שתי המדינות עמדו במבחנים גם בעבר ואין צורך להרחיב על כך את הדיבור". הוא דיבר בסיור בבסיס חיל האוויר בנבטים.

 

בתוך כך, צרפת דרשה משגרירות ישראל בפריז הבהרות על השימוש בדרכון צרפתי מזויף - כך הודיע משרד החוץ הצרפתי. "אנחנו נמצאים בקשר רציף עם הרשויות בדובאי בנוגע להתפתחות החקירה שם", אמר דובר המשרד.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מצפה לשיתוף פעולה. מיליבנד
צילום: AP
מה יגיד? ליברמן
צילום: גיל יוחנן
מומלצים