שתף קטע נבחר

ירושלים: צעיר חילוני פגע ב"עמודי עירוב" ונעצר

הרוחות בקרב תושביה החילונים של שכונת קריית יובל סערו, עם מעצרו של צעיר שפגע בעמודים שהציבו חרדים. "היום זה העמודים, מחר - הפרדה באוטובוסים", אמרה אחת מהם

מאבקי הדת בירושלים עולים מדרגה - בזירה נוספת. המשטרה עצרה הערב (יום ה') צעיר חילוני, תושב שכונת קריית יובל, לאחר שחתך חוטים בין "עמודי עירוב" שהציבו חרדים בשכונה החילונית באופייה.

 

מדובר בעמודי ברזל שעל פי ההלכה, תוחמים ביניהם אזור שבו ניתן לשאת מטלטלין (מפתחות, עגלות תינוק ועוד, ר.מ) בשבת. רוב ערי ישראל תחומות בחוטים בין אותם עמודים, אולם חרדים נוהגים להקיף את אזורי מגוריהם ברובד נוסף, כדי להבטיח את כשרותם.

 

המעצר הערב מהווה שיא במתיחות בשכונה, מאז החלו תושביה החילוניים לנקוט פעולות מחאה בניסיון למנוע השתלטות חרדית עליה. בשבועות הם החלו לצבוע את העמודים בכחול-לבן, כדי "לסמן" לעיריית ירושלים להסיר את עמודי העירוב, שלדבריהם הצבתם בלתי חוקית.

 

"זה פשוט נראה שהחילונים נדפקים מכל הכיוונים", אמרה ל-ynet אסתי קירמאייר, פעילה בשכונה. "מקומם מאוד שמעשה מחאה קל גרר מעצר לא מוצדק, והעבירות שנעשות יום-יום באור יום ולעיניי כל לא זוכות לא לחקירת המשטרה ולא לטיפול העירייה".

 

לדבריה, "אנחנו רוצים לראות את העבריינים שמתקינים שבוע אחרי שבוע עמודי עירוב לא חוקיים מגיעים למעצר. בינתיים זה ממש לא קורה". באשר למעצר, אמרה קירמאייר כי הצעיר "לא עשה דבר לא חוקי, אלא השתתף בפעילות מחאה לגיטימית וחתך שלושה חוטים, בגלל חוסר המעש של המשטרה והעירייה".

 

היא האשימה כי גורמים בקרב הקהילה החרדית מנסים להלהיט את הרוחות בשכונה. "עמודי העירוב מותקנים באופן לא חוקי על ידי עמותה חרדית קיצונית, כדי לאפשר כניסה של חרדים קיצוניים אף יותר למגורים בקריית יובל וללבות את הסכסוך שקיים בכל מקרה", אמרה קירמאייר.


חרדים מציבים "עמודי עירוב" בירושלים (ארכיון) 

 

היא הוסיפה: " צריך להילחם ולהתנגד לכל תופעה לא חוקית בשכונה. היום זה עמודי עירוב, מחר הפרדה באוטובוסים ומחרתיים גם ברחובות".

 

"נתנו צווי הרחקה מהעמודים"

קרובי משפחתו של העצור סיפרו כי הוא סטודנט לפיזיקה בטכניון. "הוא בדיוק יצא לחופשת סמסטר, אחרי שלא היה בביתו 5 שבועות, והלך להפגין כמו שכולנו כבר עושים שנה וחצי", אמרו.

 

לדבריהם, "כחילונים שגרים פה הנושא בנפשם של כולנו, וגם שלו. אנחנו גרים פה בשכונה יותר מ-30 שנה, וחשוב לנו שהיא תישאר כפי שהיא ושאופיה לא ישתנה".

עוד סיפרו, כי נגד תושבים חילוניים אחרים הוצאו צווי הרחקה ל-50 מטרים מעמודי המחלוקת. "זה אבסורד, כל הרחוב מלא בהם", אמרו.

 

מעיריית ירושלים נמסר בתגובה: "העירייה נמצאת בקשר שוטף עם נציגי התושבים. ביוזמת ראש העיר מיושמות מסקנות ועדה מיוחדת שהוקמה לנושא, שבמסגרתה מוספרו העמודים בתוואי המוסכם והחוקי, ואילו העמודים שהוצבו שלא כדין מוסרים. העירייה קוראת לתושבים שלא להיגרר אחר קיצונים משני הצדדים, שכן הצבת או הסרת עמודי עירוב באופן עצמאי מנוגדת לחוק ומהווה עבירה פלילית".

 

ממשטרת ירושלים נמסר: "מדובר באדם שעל פי החשד, גרם נזק והוריד קווי עירוב שהציבה הרבנות. הוא נעצר לחקירה לאחר שזוהה על ידי עדי ראייה. החשוד שמר על זכות השתיקה, ומחר יובא לבית משפט השלום בעיר - שם נבקש לשחררו בתנאים מגבילים ובהרחקה מהעמודים".

 

בהכנת הכתבה השתתפה אפרת וייס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עמודי עירוב בקריית יובל (ארכיון)
צילום: שלומי כהן
מומלצים