שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  סוריה: לא נאפשר לפקחי האו"ם לבקר בשטחנו
  יומיים לאחר שהסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית קבעה כי הממצאים בשטח מעידים על תוכנית גרעין סורית, הודיע שר החוץ אל-מועלם כי סוריה לא תשתף פעולה מעבר למתחייב
  סוריה דוחה את בקשת הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית, לאפשר לפקחים מטעמה לבקר במתקן "אל-קיבאר" - האתר שבו עמד הכור הגרעיני הסורי והופצץ בידי ישראל בספטמבר 2007. בהתייחסות ראשונה לדו"ח סבא"א, אמר הערב (שבת ) שר החוץ הסורי, ואליד אל-מועלם, כי סוריה לא תשתף פעולה מעבר למתחייב.

   

  "אנו מחויבים לאמנה למניעת הפצת נשק גרעיני ונאפשר לפקחים לבדוק בהתאם להסכם", אמר מבלי שהתייחס לממצאי הדו"ח. "לא נאפשר להם דבר מעבר למה שמצוין בהסכם משום שלסוריה אין תוכנית גרעינית צבאית". בפגישה עם עמיתו האוסטרי, אמר כי סוריה לא מחויבת לפתוח את אתריה לפקחים.

   

  בהודעה שפרסמה ביום חמישי סוכנות הגרעין של האו"ם בווינה נאמר כי חלקיקי האורניום שנמצאו ב"אל-קיבאר" מעידים על תוכנית גרעינית סודית. זו הפעם הראשונה שסוכנות הגרעין מעניקה גיבוי פומבי לחשדות המערב, כי המתקן שהופצץ על-ידי ישראל בספטמבר 2007, הוא אכן כור גרעיני מבוסס פלוטוניום, שנבנה על-פי הדגם הצפון-קוריאני.

   

  הדו"חות הקודמים של הסוכנות - שפורסמו עדיין בתקופת כהונתו של מוחמד אל-בראדעי - כללו מסקנות כלליות יותר עקב חוסר שיתוף הפעולה של דמשק עם החוקרים. הם טענו כי חלקיקי האורניום מעוררים דאגה כיוון שאינם נמצאים ברשימת המצאי הסורית. זהו הדו"ח הראשון שכותב על סוריה המנהל החדש של סוכנות הגרעין, יוקיה אמנו.

   

  "סוריה עדיין לא סיפקה הסבר ראוי למקורות החלקיקים שנמצאו",

  כתב אמנו ודחה את טענת דמשק, לפיה האורניום הוא תוצאה של תחמושת בה עשה שימוש חיל האוויר הישראלי. אמנו קרא לסוריה לאמץ את הפרוטוקול הנוסף של סוכנות הגרעין, המאפשר לפקחים לבצע בדיקות פתע. 

    

  פקחי האו"ם ביקרו בדיר א-זור ביוני 2008, ואספו ממצאים מהמקום. ואולם, סוריה מנעה מהם גישה מחודשת לאתר וגם לא אפשרה להם לבקר בשלושה בסיסים צבאיים נוספים. צילומים של בסיסים אלה חשפו כי אופי הפעילות בהם השתנה לחלוטין לאחר דרישת הפקחים.

   

  Read this article in English

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  אל-מועלם. "מחויבים לאמנה"
  צילום: איי פי
  המתקן הסורי שהופצץ. ארכיון
  צילום: AP
  מומלצים