שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  אלימות בחיפה: היכה את הרופא ואיים לרצוח אותו

  מקרה שני של אלימות קשה נגד איש צוות רפואי ב-10 ימים: מנהל מרפאה בחיפה הותקף על-ידי בנה של מטופלת, לאחר שזו התעקשה כי יטפל בה למרות שאינה רופאה האישי. התוקף התפרץ לחדרו של הרופא, היכה אותו, שפך עליו נוזל ואיים לשרוף ולרצוח אותו. במחאה, המרפאה נסגרה ל-24 שעות

  מקרה אלימות קשה נגד רופא במרפאה בחיפה: מנהל מרפאת אבן סניא של קופת חולים כללית הותקף בידי בנה של חולה שהלם בו באגרופיו, שפך עליו נוזל ואיים לשרוף אותו ולרצוח אותו. ועד הרופאים השבית במחאה את פעילות המרפאה ליממה.

   

  פרץ, היכה ואיים ברצח

  המקרה אירע הבוקר (א'), לאחר שחולה שהגיעה למרפאה בלוויית אחותה, התעקשה להתקבל לטיפול אצל מנהל המרפאה (למרות שזה לא היה רופאה האישי) ולא הסכימה להמתין לתורה או להיבדק אצל רופא אחר.

   

  בסביבות השעה 11.00 נכנס בנה של החולה לחדרו של הרופא, קילל אותו, הלם בפרצופו, ושפך עליו נוזל מבקבוק פלסטיק שהחזיק בידיו, תוך שהוא מאיים עליו שישרוף וירצח אותו. הרופא ניצל מתקיפה קשה עוד יותר הודות למטופלת שהזעיקה לחדר את שומר המרפאה ואת המזכיר. התוקף נמלט והמשטרה גבתה עדות ומחפשת אחריו.

   

  ד"ר יצחק ברוך, יו"ר ועד הרופאים של שירותי בריאות כללית בחיפה, הורה על סגירת המרפאה ליממה במחאה על המקרה.

   

  ד"ר לאוניד אידלמן, יו"ר ההסתדרות הרפואית, גינה את התקיפה נגד הרופא ואמר: "הקשר בין רופא המשפחה למטופליו מבוסס על אמון. אלימות נגד רופאים עלולה לערער אמון זה. רופא מאוים יתקשה להעניק למטופליו את הטיפול המיטבי ועל כן יש לפעול בתקיפות נגד כל גילוי של אלימות".

   

  "לא יתכן שחייהם של הרופאים יהיו הפקר"

  מנתוני משרד הבריאות עולה כי בשנת 2009 דווחו 900 אירועי אלימות במרפאות הקהילה, אך ההערכה היא שמקרים רבים אינם מדווחים. עשירית ממקרי האלימות במרפאות הם מקרים של תקיפה פיזית והיתר איומים ופגיעה ברכוש.

   

  בשליש מהמקרים המותקף הוא רופא. כ-2,500 עובדי הכללית השתתפו בשנה החולפת בהשתלמויות והדרכות בנושא התמודדות ומניעת אלימות במרפאות.

   

  המקרה שאירע היום הוא מקרה האלימות השני נגד איש צוות רפואי בעשר הימים האחרונים. המקרה האחרון אירע בבית החולים הגריאטרי הרצוג בירושלים, כשאמנון אורין, אח בעל ותק של 25 שנה, הותקף על-ידי בנה של מטופלת בבית החולים. לפני כחודש וחצי נעצר תושב רמלה לאחר שירק על אחות מיילדת בבית החולים אסף הרופא. לפני כחודשיים הותקף רופא אף אוזן גרון בבית החולים שיבא על ידי צעיר שסירב להמתין לתורו. יומיים קודם לכן הותקף אח בבית החולים בנהריה, בשעה שהגן על

  רופאה במיון מפני בני משפחה של חולה שניסו לזרז את הטיפול בקרובת משפחתם. 

   

  ד"ר שלמה בירקנפלד, יו"ר ארגון רופאי שירותי בריאות כללית, הביע זעזוע מהמקרה. "הפגיעה הנפשית ברופאים שחווים אלימות קשה אף יותר מהפגיעה הפיסית", אמר בירקנפלד, "לא יתכן שחייהם של הרופאים, המשרתים את הציבור, יהפכו להפקר.

   

  בירקנפלד קרא לממשלה ולשירותי בריאות כללית לדאוג לאבטחה נאותה במרפאות ובמוסדות הרפואיים. כמו כן קרא להרחיב את תחולת הסעיף העוסק בתקיפת עובד חירום בחוק העונשין כלפי כלל עובדי מערכת הבריאות. 

   

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: ויז'ואל/פוטוס
  אגרופים ואיומים במרפאה
  צילום: ויז'ואל/פוטוס
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים