שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  התגלה כוכב הלכת הצעיר ביותר

  במשך 5 שנים צפתה קבוצת אסטרונומים בשמי ספרד וחיפשה כוכבים. הסבלנות השתלמה: נמצא כוכב הלכת הצעיר ביותר שידוע לאנושות עד כה, שנוצר "בסך הכל" לפני 35 מיליון שנה

  קבוצת אסטרונומים הצליחה לגלות את כוכב הלכת הצעיר ביותר שהתגלה עד כה מחוץ למערכת השמש. כוכב הלכת זכה לשם BD+20 1790b והוא נחשב צעיר מאוד: גילו בסך הכל 35 מיליון שנה. "תינוק" של ממש בהשוואה לכדור הארץ, שמבוגר ממנו כמעט פי 100 ונוצר לפני כ-4.5 מיליארד שנים. כוכב הלכת ממוקם במרחק של 83 שנות אור מכדור הארץ, והחוקרים מקווים כי הוא יסייע להבין טוב יותר כיצד התפתח הכוכב שלנו, על אף מאפייניו השונים.

   

  עוד ב"הידען": האם לחלליות יש חיים אחרי המוות?

   

  הגילוי איננו מאורע שכיח שכן מרבית שיטות המחקר שמשמשות לאיתור כוכבי לכת נוטות לגלות כוכבים "זקנים", בני מליארדי שנים. הסיבה לכך היא שלכוכבי הלכת הצעירים שדות קרינה אלקטרומגנטית חזקים מאוד, והם מייצרים להבות שמש וכתמי שמש שמקשים על מלאכת האיתור ומבלבלים את החוקרים.  

   

  BD+201790 הוא כוכב פעיל מאוד, ולכן האסטרונומים סבורים שעשויים להיות לו כוכבי לכת משלו. הוא התגלה על-ידי החוקרים ד"ר ג'ון בארנס וד"ר מריה קרוז גלבז-אורטיז מאוניברסיטת הרטפורדשייר האנגלית.

   

  "מצאנו את כוכב הלכת באמצעות חיפוש של הבדלים קטנים בעוצמת האור של הכוכב", הסבירה ד"ר גלבז-אורטיז. "האתגר העיקרי של הצוות היה להתגבר על ההפרעות השונות שנגרמות בשל פעילות הכוכב, אך הצלחנו לעשות זאת באמצעות טלסקופים גדולים שחשפו את "החתימה" של כוכב הלכת". תהליך זה נמשך במשך חמש השנים האחרונות ונערך בשני מצפי כוכבים בספרד.

   

  עוד ב"הידען": מעבורת החלל "אנדוור" נחתה בשלום

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים