שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  ממשלת בריטניה: לא נשמור מאגר נתוני סלולר
  הצלחה בבריטניה - הממשלה הודיעה כי לא תשמור מאגר נתונים מטלפונים סלולרים לשימושה, לאור מחאה ציבורית. האם תלך ישראל בעקבותיה?

  משרד הפנים הבריטי הודיע כי לא ישמור מידע במאגר על טלפונים סלולרים. כך על פי דיווח של The Register. המשרד הגיב לעצומה שהתנגדה להקמת מאגר כזה.

   

  על פי העצומה שפורסמה באתר ראש ממשלת בריטניה, הממשלה תיכננה לבקש מי כל מי שרוכש טלפון סלולרי, כולל כאלה בתשלום מראש וללא התחייבות,

  להזדהות באמצעות דרכון או תעודה מזהה - על מנת שיהיה אפשר לרשום אותו כבעל המכשיר. צעד כזה עלול ליצור את המאגר הפולשני בעולם ולפגוע בפרטיות, על פי העצומה.

   

  לצד העצומה, פירסמה הממשלה תגובה, לפיה משרד הפנים הוציא בסוף השנה שעברה תוכנית להגנה על הציבור בעולם התקשורת המשתנה, שהדגיש את החשיבות בנתוני תקשורת שיכולים לשמש כחומר חקירה וכראיות נגד פושעים וטרוריסטים. עם זאת, שמירת מאגר של בעלי מכשירים לא נכלל בדיונים על התוכנית.

   

  כמו כן, לא יהיה מאגר בודד לכל נתוני התקשורת. עם זאת, ברג'יסטר מעריכים כי החברות עצמן לא יאפשרו ללקוחות לרכוש מכשירים סלולרים מבלי להזדהות, וישמרו את המידע, שינתן לשלטונות על פי בקשה.

   

  בישראל יוקם מאגר

  לפני למעלה משנה נכנס לתוקף בישראל חוק דומה. החוק מקל על המשטרה בקבלת נתונים כמו מספר טלפון, מספרי ברזל של מכשירים (גם מספרים חסויים), יעדי שיחות, ונתוני מיקום על פי איכון אנטנות - וגם כתובות IP מספקיות האינטרנט. במקרים מסויימים המשטרה יכולה לקבל את הנתונים עם צו של שופט שלום, או ללא צו כלל, באישור של קצין משטרה בדרגת סגן ניצב.

   

  עוד נקבע בחוק כי המשטרה יכולה להקים מאגר עם חלק מהנתונים הללו - על מנת שתהיה לה גישה מיידית אליהם ללא צורך בהתערבות של שופט. בדיון שנערך על החוק לפני שלושה שבועות, עמד במחלוקת נתון ה-IMSI של הסלולרי - ושאלת זכותה של המשטרה לקבלו לשם הקמת המאגר.

   

  במקביל, נגד החוק הישראלי עומדת בחודשים האחרונים עתירה בבג"צ. העתירה של האגודה לזכויות האזרח, מועצת העיתונות ולשכת עורכי הדין לא מבקשת לבטל את החוק, אלא לרכך אותו בסעיפים מסויימים ולבצע בו תיקונים שיגבירו את השמירה על הפרטיות.

  פתחתם כבר תיבה במייל של המדינה?

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "ממשלת בריטניה: לא נשמור מאגר נתוני סלולר"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים