שתף קטע נבחר

אדומים וצהובים מאוחדים: "בלומפילד זה מקדש"

עיריית ת"א מתכננת להרוס את האצטדיון עד 2030 לטובת פרוייקט מגורים, ולבנות מגרש חלופי. אוהדי הקבוצות בעיר זועמים: "לוקחים לנו את כל זכרונות הילדות"

תכנית המתאר לתל אביב 2030 גורמת לסערה גדולה בעולם הכדורגל, בעיקר בקבוצות התל אביביות. מפרטי התוכנית עולה כי העיריה מתכננת להרוס את אצטדיון בלומפילד לטובת פרוייקטים למגורים לזוגות צעירים, ולבנות אצטדיון חלופי בשדרות בן צבי, קרוב יותר לשכונת קריית שלום.

 

אוהדים של מכבי ת"א, הפועל ת"א ובני יהודה מאוחדים בדעה שאסור להרוס את האצטדיון המיתולוגי, הנחשב לטוב ביותר במגרשי ליגת העל נכון ל-2010. רק אתמול בדרבי התל אביבי קיבלו הצופים חוויה של כדורגל ומפגני עידוד מרשימים משני הצדדים, לא מעט בזכות הצורה שבה נבנה המגרש והקירבה ליציעים.

 

"ראינו מה בנו אחרי שהרסו את אוסישקין"

אוהדי הפועל תל אביב יודעים דבר או שניים על מגרש ביתי שהופך לעיי חורבות. עופר ציטיאט, אוהד הקבוצה, הסביר: "חבל שכל מה שקרה עם אוסישקין לא גרם לציבור להבין שמקומות כאלה הם נכס לספורט הישראלי. בלומפילד זה בית מקדש בתל אביב, להרוס אותו זה לנכר את כל העיר הזאת. לא צריך מגרש חדש, בשביל מה? האצטדיון לא ממוקם באמצע אבן גבירול או רוטשילד שצריך לבנות שם בניינים. השאלה היא של מי האינטרס הפעם ולמה?


"אסור להרוס אותו", איצטדיון בלומפילד (צילום: גלעד קוולרצ'יק) 

 

ציטיאט הוסיף: "כל רגע בבלומפילד זה זיכרון בלתי נשכח. עבורי במיוחד הפריצה לדשא, כשעלינו ליגה ב-90' נגד עמידר. לי, באופן אישי, יש מנהג - כל סיום עונה, אחרי שכולם הולכים הביתה, אני נותן נשיקה לבטון של בלומפילד מבחוץ ואומר 'אני בא עוד חודשיים'. כמו שאדם דתי הולך לבית כנסת, ככה אנחנו הולכים לבלומפילד. אסור לקחת לנו את זה.

 

"אנחנו דור שלישי במגרש וצריך שיגדלו שם עוד דורות רבים. אני מבין שזה יכאב גם לאוהדי בני יהודה ומכבי, כמו שלי כואב שהורסים כל אצטדיון חוץ בליגה ומנתקים אותי מהזכרונות שיש לי ממנו".

 

גדי הילמן, אוהד הפועל ת"א: "בלומפילד זה זה היכל הכדורגל הישראלי, ומעבר לזה, הוא משרת את הפועל מ-1928 ועד היום. מבחינתנו בלומפילד זה סמל לא פחות מהפטיש והמגל. השחקנים הגדולים ביותר דרכו על הדשא הזה. ההיסטוריה של הפועל נמצאת בכל מקום ופינה באצטדיון הזה.


"אחד המגרשים הביתיים באירופה", אוהדי מכבי בבלומפילד (אלי אלגרט) 

 

"אם רוצים, שיעשו שיפוץ גדול שיתאים את האצטדיון לשנת ה-2030, יש תשתית טובה והכל אפשרי, רק צריך לשדרג. אנחנו זוכרים מה חולדאי עשה עם אוסישקין. מאז ראינו כמה אולמות כדורסל חדשים הוא בנו לנו. ביום שיהרסו אותו ימחקו את ההיסטוריה, ובלי היסטוריה אין עתיד".

 

"דרבי בלי בלומפילד זה לא דרבי"

גם אוהדי היריבה העירונית חשים את הכאב. שי מזרחי, מראשי האוהדים הצהובים: "בלומפילד מבחינתי זה האיצטדיון הכי מרגש וללא ספק הכי טוב בארץ. אני חושב שלא רק אני, אלא כל אוהדי מכבי, העברנו שם את הילדות. לראות כדורגל בבלומפילד זו חוויה שאין באף מקום בארץ, אני מאמין שאפילו באירופה זה אחד האצטדיונים הכי ביתיים שיש.

 

"יהיה עצוב מאוד אם יהרסו את המגרש המדהים הזה, במיוחד אחרי שהוא עבר שדרוג ושיפוץ כל כך יפה. זה המגרש היחיד בארץ שלא משנה באיזה יציע אתה יושב, אתה קרוב לדשא ומרגיש קרוב לקבוצה".


"בלי היסטוריה אין עתיד", אוהדי הפועל בבלומפילד (צילום: אלי אלגרט) 

 

מזרחי הוסיף: "לאוהדי מכבי, שער 11 זה בית של המון שנים. אנשים עברו שם עשרות חוויות וזכרונות. בתור ילד אני זוכר את הדאבל ב-96 עם שער האליפות של נמני. לא היו אז כסאות לבלומפילד וקרוב ל-19 אלף אוהדי מכבי יצרו אווירה מחשמלת, שלא היתה כדוגמתה. זו פשוט תהיה טעות חמורה להרוס את המקום הזה".

 

אורי משיח, אוהד מכבי ת"א: "אם רוצים לעשות אצטדיון חדש, אז שיעשו באותו מקום. ברגע שיזיזו את בלומפילד, יקחו לנו את כל הילדות, את כל האווירה והזכרונות של הדור שלי ושל הדורות שלפני. מדובר פה באצטדיון של 50-60 שנה, שיש בו כל כך הרבה נוסטלגיה וזכרונות. הוא פשוט חייב להישאר.

 

"גם ככה לקחנו לנו כבר את המכביה ולאוהדי הפועל הרסו את אוסישקין. כבר לא נשאר עם מה להזדהות בספורט הישראלי. הכל נהיה מסחרה וזה ממשיך את הקו, שפעם שחקנים היו משחקים בשביל הסמל והיום הם משחקים בשביל הכסף. בלומפילד זה כמו אנפילד, ואם ליברפול תאבד את אנפילד היא תאבד את הרוח של המועדון".


"חדלו להיות אלימים בבלומפילד", אוהדי בני יהודה (צילום: אלי אלגרט) 

 

"אקח את הילדים גם אם הנקניקייה במחיר מופקע"

מנש כהן, אוהד בני יהודה: "בלומפילד הוא אחד האיצטדיונים הטובים ביותר בישראל ואסור להרוס אותו. אין עוד איצטדיון שמאחד בתוכו מגוון כל כך רחב של אוהדים - משלוש קבוצות שמובילות את הליגה. בלומפילד העניק לנו כמה זכרונות נפלאים, כמו הרביעייה שנתנו להפועל ת"א ב-2005, השער הענק של אלירן עטר במספרת בעונה שעברה מול נתניה, ועוד הרבה משחקים בלתי נשכחים.

 

"בלומפילד זה איצטדיון שהקהל נהנה להגיע אליו, ולא משנה אם זה המגרש הביתי שלך, או אם אלה האוהדים האורחים שמגיעים מדי שבת. מבחינת בני יהודה, הקבוצה נראית טוב יותר מאז שהיא עברה לשחק בבלומפילד. בני יהודה עשתה צעד מאוד משמעותי בשיפור התדמית שלה בעקבות המעבר, ואולי זה מה שמפריד בינינו לבין חוסר הקיום.

 

"אין ספק שהמגרש בשכונה הוא בית נכון עבורנו, אבל עדיין הוא לא מתקן ראוי לקבוצה שאוהדיה קוראים לשחקנים בכל משחק 'אליפות היא לא מילה גסה'. כל שבת בבלומפילד זה זכרון מבחינתי. גם אם הנקניקייה תמיד תהיה במחיר מופקע, זה חלק בלתי נפרד מבלומפילד. זה בהחלט מגרש שארצה לשבת בו יום אחד עם הילדים שלי".


"לא נשאר עם מה להזדהות", בלומפילד (צילום: טל שחר) 

 

אבי בידרמן, אוהד בני יהודה: "בגדול, עבור אוהדי בני יהודה בלומפילד אף פעם לא היה הבית, אלא המגרש בשכונה. אנחנו מרגישים שאנחנו בסך הכל אורחים קבועים בבלומפילד. אבל, בלי שום קשר, זה האיצטדיון הכי יפה בארץ. יש שלוש

קבוצות תל אביביות בליגת העל, שמשחקות כולן באותו המגרש. זו בושה שלעיר כמו תל אביב יש רק איצטדיון אחד מאושר, וגם אותו רוצים להרוס.

 

"זו העונה השביעית שאנחנו משחקים בבלומפילד, ועל אף שרוב הזכרונות החיוביים שלי כאוהד הם משכונת התקווה, רגע אחד שאני לא יכול לשכוח היה לפני שנתיים, במשחק נגד הפועל כפר סבא. בני יהודה ניצלה בדקה התשעים מירידה ללאומית. המשחק היה בשעה 15:00 בצהריים, 8,000 כתומים מילאו את בלומפילד ונתנו אווירה מדהימה, שהובילה לנצחון 0:3".

 

בידרמן סיכם: "יש אוהדים שלא יסכימו איתי, אבל אני רואה את בלומפילד כגורם ישיר לשינוי שעבר הקהל של בני יהודה בשנים האחרונות. האוהדים שלנו השתנו מבחינת אלימות ב-180 מעלות. ההוכחה היא שכבר שנים לא עמדנו לדין בהתאחדות וזכינו בעונה שעברה בתואר הקהל ההוגן בליגה. אני מאמין שלבלומפילד יש חלק בזה, כי בשכונה היינו מרגישים בעלי בית ושמותר לנו הכל. בבלומפילד אנחנו לא מרגישים כך".


רון חולדאי. "כל עוד אני ראש העיר בלומפילד לא ייהרס" (צילום: ירון ברנר)

 

מעיריית ת"א נמסר בתגובה: "הפרסום מתייחס לאחת החלופות של תכנית המתאר החדשה של תל-אביב-יפו. התכנית עדיין בהכנה ונמצאת בשלב הערכת חלופות. בכל מקרה, העירייה פועלת לשדרוג האצטדיון לרווחת כל הקבוצות ולראייה, רק אתמול אושר התקציב להשלמת השערים 10 ו-11".

 

"הידיעות בנושא האצטדיון הן בלון שהופרח", מסר דובר העירייה. "ומקורן בניסיון לנצל את היוזמה הברוכה להכנת תכנית מתאר כוללת לת"א על מנת להטעות ולהכפיש". ראש העיר רון חולדאי מסר: "כל עוד אני ראש עירייה, איצטדיון בלומפילד לא ייהרס!".

 

יצויין עוד כי ראש העיר היה זה שהוביל את שיפוץ ושדרוג האיצטדיון והפיכתו ממגרש מוזנח למגרש עירוני מוביל לרווחת כלל הקבוצות העירוניות, ולראיה, רק אתמול אושר בוועדת הכספים העירונית תקציב של 5.3 מליון ש"ח לטובת השלמת השיפוץ, המתווסף לכ-20 מליון ש"ח שכבר הושקעו במגרש.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ראובן שוורץ
איצטדיון בלומפילד
צילום: ראובן שוורץ
מומלצים