שתף קטע נבחר

הדיון ב"חוק האונס" נעצר: "מעשה מגונה בחוק"

משרד המשפטים התנגד לחוק שיגביל אונס בידי אשה רק לתקיפת קטינים. יו"ר ועדת החוקה החליט לעצור את הדיונים בחוק, כדי להגיע לנוסח מוסכם בין אנשי המשרד לבין יוזמי ההצעה

נשים יאנסו גברים? לא בינתיים. יו"ר ועדת החוקה של הכנסת, ח"כ דוד רותם, החליט היום (ג') להשהות את הדיון על הצעת החוק המבקשת להכיר גם באונס גבר על-ידי אשה.

 

רותם הסביר את המהלך בכוונתו לנסות להגיע לנוסח מוסכם בין משרד המשפטים לבין מגישי ההצעה, לאחר שמשרד המשפטים סירב לפצל את החוק ולאפשר בשלב זה את אישורו של חוק שיכיר באונס קטינים בלבד על ידי אשה.

 

יוזם החוק, ח"כ זבולון אורלב (הבית היהודי) הביע תרעומת לנוכח המהלך. "ההתנגדות של משרד המשפטים להעביר בשלב זה את החוק רק לגבי אינוס קטינים היא שערורייה. משרד המשפטים נתן היתר חוקי לנשים לאנוס קטינים. אני מקווה שמישהו שם יתעשת, ויאפשר לפצל את החוק כדי שיאושר עוד טרם היציאה לפגרה".

 

הצעת החוק חוללה סערה בימים האחרונים. על פי החוק הקיים, לא ניתן להאשים אשה בעבירת אונס, ובמקרים שבהם מבקשים להאשים נשים בקיום יחסי מין בכפייה - מוגדר הדבר "מעשה מגונה". החוק מבקש לתקן את המצב הקיים, תוך יצירת סימטריה בין גברים לבין נשים באשמת אונס.

 

היוזמה הצליחה לעורר את חמתם של ארגונים שונים, שבין היתר טענו בוועדה: "העולם החברתי לא סימטרי. הרוב המכריע של הפגיעות נעשה על ידי גברים. אם הצעת החוק תאושר, היא צריכה להתייחס לקטינים בלבד, אחרת ייגרם נזק לנשים".

 

בפניות כתובות שהועברו לוועדה, בין היתר מצד מרכז נגה לנפגעי עבירה, נכתב כי "אין להתעלם מאי השוויון הרווח עדיין בין המינים בחברתנו, המשליך גם על היקפה וניסוחה של עבירת האינוס. במציאות שבה עדיין חלק ניכר מקורבנות האונס פוחדות להתלונן. היינו מצפים לחקיקה שתקדם תלונות, ולא לכזו המהווה סכנה גדולה תוך מתן לגיטימציה גורפת לאפשרות שבה 'גרמה' לגבר לחדור לגופה בעוד שהוא לא הסכים לכך. הנסיבות מצדיקות תיקון בחוק בכיוון המוצע, אך רק באשר לאותם מקרים שבהם הנפגע הוא קטין או חסר ישע".

 

במהלך הדיון, הציע אורלב לפצל את החוק, כך שבשלב הראשון יאושר רק איסור אינוס קטינים על ידי נשים, ומאוחר יותר תידון ההצעה להרחיב את החוק לאינוס גברים ככלל. נציגי משרד המשפטים הביעו התנגדות חריפה לכך. "כדאי לדון בחוק כמקשה אחת. עמדתנו היא שיש לסיים את הדיון במהרה".

 

ח"כ אורי אורבך מהבית היהודי מתח ביקורת חריפה על ההחלטה לא לקיים את הדיון. "יש פה מעשה מגונה בהצעת חוק. מגישי ההצעה, ביוזמת המועצה לשלום הילד, רוצים להגן על קטינים. אנחנו לוקחים הצעת חוק שאין עליה שום מחלוקת ונותנים כלי בידי אנשים שנגדם מתלוננים בדרך כלל, כדי להרתיע מתלוננות מלכתחילה. לא לזה התכוון המחוקק".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ח"כ אורי אורבך (ארכיון)
צילום: גיל יוחנן
יו"ר ועדת החוקה, דוד רותם (ארכיון)
צילום: גיל יוחנן
מומלצים