שתף קטע נבחר

חלוץ: חיסול אל-מבחוח סייע להרתעה

הרמטכ"ל לשעבר הסביר כי ההתנקשות בדובאי סייעה להגברת ההרתעה הישראלית נגד ארגוני הטרור והמדינות התומכות בהם. "כל אדם כמו אל-מבחוח צריך לחשוב פעמיים לפני כל פעולה"

שומר על עמימות - וטופח על השכם. הרמטכ"ל לשעבר, דן חלוץ, התייחס הערב (יום ג') לסערה סביב חיסולו של בכיר חמאס מחמוד אל-מבחוח בדובאי. "כל אדם כמוהו, שהחיסול שלו מיוחס לנו בעולם על ידי מקורות זרים וישראלים פטפטנים, צריך לחשוב לפני כל פעולה, נסיעה, או הזמנת כרטיס או חדר במלון באינטרנט. הפעולות האלה מרתיעות ארגוני טרור, וגם מדינות, שמבינות את יכולות המודיעין של ישראל".

 

חלוץ, שדיבר בכנס באוניברסיטת תל אביב, שעסק בהרתעה הישראלית, התייחס גם לחיסולו של עימאד מורנייה.

"חיסולו מיוחס לישראל וזה הרתיע. לא סתם נסראללה ישב שלוש וחצי שנים בבונקר. הוא חשב וחושב שברגע שנוכל - נחסל אותו. זה פוגע בהתנהלות שלהם ומרתיע. לכל מדינה, כולל איראן ואחמדינג'אד, יש מה להפסיד - אבל לא לארגוני טרור. כל אחד מהבכירים שלהם צריך לדעת שדמו בראשו".

 

הוא מתח ביקורת מרומזת על גורמים בישראל ששיתפו פעולה עם דו"ח גולדסטון. "מדברים על אחמדינגא'ד, אך חלק מהתבטאויות שנאמרו לאחרונה בישראל לא פחות בומבסטיות ממה שנאמר כלפינו".

 

בהתייחסו לאיום האיראני, הביע הרמטכ"ל לשעבר התנגדות לפעולה צבאית נגד הרפובליקה האסלאמית. "נגד משטרים טוטליטאריים, כמו שיש סביבנו, יש לסמן פגיעה בשלטון. טילים והרס לא תמיד משיגים את המטרה". באותו הנושא, מתח חלוץ ביקורת על גורמים בישראל שאיימו לתקוף באיראן. "אסור לאיים בלי כוונה לפעול. בשכונה שלנו זה פחות עובד".

 

חלוץ התייחס למצב בצפון לאחר מלחמת לבנון השנייה, והעריך כי במקרה של עימות נוסף - יהיה כושר העמידה של העורף הישראלי חלש מזה של הצד השני. "יש פער עצום בין מה שאנחנו מוכנים לשלם ומה שהאויב מוכן. ככל שחברה יותר שבעה היא מוכנה לספוג פחות. בישראל אנחנו לא רוצים לחזור לפיתה עם בצל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דן חלוץ (ארכיון)
צילום: ירון ברנר
מומלצים