שתף קטע נבחר

ביניש נפרדה ממזוז: הגנת על עמדתך מול השרים

באירוע פרידה מהיועץ המשפטי לממשלה לשעבר אמרה נשיאת העליון כי תקופה עמוסה וקשה במיוחד נקרתה בדרכו: "פעמים כה רבות נאלצת להגן על חוות הדעת שנתת לממשלה, שלא הייתה לרוחם של מקבלי ההחלטות". ליועץ החדש וינשטיין איחלה שיעמוד גם כן מול הקשיים, "שכידוע אורבים כל העת ובכל מקום"

נשיאת בית המשפט העליון, דורית ביניש, נפרדה הערב (יום ד') במילים חמות מהיועץ המשפטי לשעבר, מני מזוז, וקידמה בברכה את מחליפו, יהודה וינשטיין. באירוע לרגל חילופי התפקידים בבנייני האומה בירושלים, שערכה לשכת עורכי הדין, איחלה ביניש לוינשטיין שיעמוד מול האתגרים הניצבים בפניו כפי שעשו קודמיו בתפקיד.

 

ביניש שיבחה את מזוז על תפקודו בתקופה לחוצה במיוחד. "באולם הזה יושבים היועצים המשפטיים לדורותיהם שנשאו בעול הזה בתקופות שונות מדור לדור... אתה מני, החוליה האחרונה בשלשלת החוליות המכובדת והחשובה הזאת, ונראה כי בחלקך נפלה תקופה עמוסה וקשה במיוחד, אולי הקשה מכולן", אמרה ביניש. לדבריה, היא התחבטה לא פעם בשאלה האם טעות לחשוב שאלה הימים הקשים ביותר של מערכת אכיפת החוק, "ובכל זאת נאמר ללא היסוס - תקופת כהונה קשה נפלה בחלקך".

 

"פעמים כה רבות במהלך הכהונה נאלצת להגן על חוות הדעת שנתת לממשלה, שלא הייתה לרוחם של מקבלי ההחלטות - לעמוד על דעתך, לספוג את הטענות של הצורך במשילות ולא פחות מכך לעמוד אל מול הניסיונות למנוע התערבותו של היועץ המשפטי לממשלה ולהגביל את המערכת המשפטית כולה", אמרה.

 

ביניש הוסיפה כי בעיניה תפקיד היועץ המשפטי לממשלה הוא החשוב והקשה שבתפקידים במערכת אכיפת החוק. "בקרב חלקים מהציבור מדמיינים לעצמם האנשים כי ראשי מערכת האכיפה יושבים וחוככים כפיהם בהנאה, כדי להגיע להעמדה לדין של איש ציבור או כדי ליצור את הסערה הבאה", אמרה נשיאת בית המשפט העליון. "מעטים מעלים על דעתם כמה קשה הרגע שבו מגיע הגורם הבכיר במשטרה או במערכות אכיפה אחרות ומניח על שולחנך 'הפתעה' שאינה אלא פצצה מתגלגלת, שמאותו רגע והלאה אורבת לפתחך ולהכרעותיך שבועות וחודשים, ומדירה שינה מעיניך".

 

נשיאת העליון ציינה כי מזוז "זכה" להתמודד עם בעיות ו"פצצות" שכאלה לאורך כל כהונתו. "מה לא היה - התמודדות עם הפשע המאורגן, מאבק בשחיתות שלטונית, בעיות של הכרעה בין ביטחון לזכויות אדם, המלצה בשאלה של מינויים כשרים ושאינם כשרים, העמדה לדין של אנשי ציבור ועוד ועוד".

היא שיבחה אותו על שגילה כושר עמידה מול סערות רבות. 

 

ליועץ המשפטי הנכנס, יהודה וינשטיין, אמרה ביניש כי היא מאמינה שכבר התחיל להבין את העול שקיבל על עצמו ואת גודל המשימה. "עם זאת", הבהירה, "אני בטוחה שזנחת את עבודתך כעורך-דין מצליח בתחושת שליחות וברצון רב למלא שליחות. כל יועץ מוסיף נדבך משלו וסגנון משלו לתפקיד. בהכירי את המערך המשפטי שיסייע לך מתוך המשרד, ומתוך הערכה רבה לרצון הטוב ולרוח הטובה שבה התקבלת על ידי כל - אין לי ספק שתמשיך בדרכם המפוארת של היועצים שהיו לפניך - ותעמוד בדרכך שלך אל מול כל הקשיים שכידוע אורבים כל העת ובכל מקום".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ביניש. אנשים לא מבינים כמה קשה העבודה
צילום: אבישג שאר-ישוב
מזוז. "עמד בסערות הרבות"
צילום: גיל יוחנן
מומלצים