שתף קטע נבחר

מכרז דוברי הכנסת תוקן: בגרות? עדיין לא צריך

אחרי שב-ynet נחשפו העלויות הגבוהות של המכרז ל-8 משרות דובר לוועדות המשכן, והעובדה ש-12 שנות לימוד מספיקות למועמדות, פרסם מנכ"ל הכנסת מכרז פנימי חדש. הקריטריונים שונו במעט, אך מועמדים ללא בגרות עדיין יוכלו להתקבל, כך ששוב נשאלת השאלה: האם המכרז נועד לקבוצות ספציפיות?

הכנסת מתקנת את המכרז לדוברי ועדות המשכן, אבל מתברר כי אם אתם חסרי השכלה אקדמית או תעודת בגרות, אתם עדיין יכולים לנשום לרווחה: גם לאחר תיקון המכרז תוכלו להתקבל לעבודה במשכן. 

 

לאחרונה נחשף ב-ynet כי עלות המכרז המדובר - לשמונה משרות דובר לוועדות במשכן - תגיע למאות אלפי שקלים: העסקתו של כל דובר מסתכמת ב-190 אלף שקלים בשנה, ובסך הכול תעלה ההטבה למשלם המסים כמיליון שקלים וחצי בשנה. ההחלטה לצאת למכרז גררה ביקורת מצד חברי כנסת שטענו כי מדובר בבזבוז כספי ציבור.

 

בדיקת המכרז העלתה עוד שהמועמדים לא צריכים אפילו תעודת בגרות, וכי 12 שנות לימוד מספיקות. גם תנאים אחרים שהופיעו בו העלו את השאלה האם הוא מיועד למידותיהן של קבוצות מסוימות, כגון עוזרים פרלמנטרים.

 

אתמול (ד') היה היום האחרון להגשת מועמדויות למכרז, אלא שלפתע פרסם מנכ"ל הכנסת, דן לנדאו, מכרז פנימי חדש תחת הכותרת "נוסח מתוקן (דרישות ניסיון)". השינוי שביצעה הכנסת הוא כדלקמן: בעוד שבעלי 12 שנות לימוד בלבד, חסרי תעודת בגרות, נדרשים לניסיון של שלוש שנים בעבודה תקשורתית בתחום הדוברות או יחסי הציבור ול"היכרות מעמיקה" של שלוש שנים לפחות עם עבודת הכנסת, יידרשו בעלי ההשכלה האקדמית ממוסד להשכלה גבוהה לניסיון זהה, אך בן שנה אחת בלבד.

 

"התיקון פותח אפשרויות נוספות"

מדוע למעשה ביצעה הכנסת את השינוי? כך הסבירה זאת הנהלתה: "משרת 'דובר ועדה' הנדרשת במכרז היא על-פי דירוג מינהלי. התקשי"ר קובע כי מועמד לתפקיד בדירוג מינהלי, והוא בעל השכלה אקדמית, דרישות שנות הניסיון הן אחרות. סעיף זה לא הודגש במכרז המקורי, ולכן פורסם מכרז פנימי חדש". לא ברור מדוע לא הודגש אותו סעיף במכרז המקורי. כך או כך, כאמור, למרות שהכנסת טרחה לתקן את המכרז - עדיין הוא פתוח גם בפני מי שאינו בעל תעודת בגרות אך עונה על התנאים האחרים.

 

מהכנסת נמסר עוד: "התיקון אינו פוגע כלל במועמדים שהגישו את מועמדותם. התיקון פותח אפשרויות נוספות למועמדים בעלי תואר

אקדמי המעוניינים להגיש את מועמדותם לתפקיד. עובדי הכנסת הזכאים להשתתף במכרז הפנימי והרואים עצמם מתאימים למשרת דובר ועדה מוזמנים להגיש את מועמדותם עד לתאריך 7.3.2010. אם לא יימצאו מועמדים במכרז הפנימי, יפורסם התיקון המתאים גם במכרז החיצוני".

 

אגב, בכנסת טענו לאחרונה כי הם מעוניינים למשרות בבעלי ניסיון, לרבות "עיתונאים" ו"בוגרי גל"צ". בעקבות כך הופנתה לכנסת השאלה כיצד יכול עיתונאי להתמודד לתפקיד, כשאחד התנאים הוא ניסיון של שלוש שנות עבודה לפחות בתחום הדוברות או יחסי הציבור. הכנסת טענה אז: "בניסיון של שלוש שנות עבודה לפחות בתחום הדוברות או יחסי הציבור - הכוונה היא לעיתונאות או דוברות או יחסי ציבור". במכרז המקורי, משום מה, ההבהרה הזו לא הופיעה. גם במכרז המתוקן היא לא מופיעה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ועדת הכנסת. האוניברסיטה של החיים מספיקה
צילום: גיל יוחנן
מומלצים