שתף קטע נבחר

התביעה פתחה: טלנסקי לא פנטזיונר, מעטפות היו

ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט, הנאשם בשורת פרשות שחיתות, הבטיח בבואו לביהמ"ש: "אצא מכאן חף מכל עבירה". התובע, עו"ד אלי אברבנאל, תקף בציניות את ההיתממות שלו בחקירה: "הוא לא התעסק ביומנים? במחשב הוא רק קרא ynet". לדברי הסנגור, השעיית התובע, עו"ד קורב, "לא אמורה להשפיע"

"תיק פלילי 426/09 מדינת ישראל נגד אהוד אולמרט". אלו המלים שבהן פתחה נשיאת בית המשפט המחוזי בירושלים, השופטת מוסיה ארד, את שלב ההוכחות במשפטו של ראש הממשלה לשעבר, הנאשם בשורת פרשות שחיתות. פרקליט מחוז ירושלים, עו"ד אלי אברבנאל, הודה בנאום הפתיחה כי יש בעיות בעדותו של משה טלנסקי - העד המרכזי בפרשת "מעטפות הכסף" - אך הוסיף כי "טלנסקי אינו פנטזיונר. מעטפות היו. לגבי הסכומים יש מחלוקת אבל לגבי המעטפות - לא".  

 

עו"ד אברבנאל נאלץ לעמוד בעצמו בראש צוות התביעה ברגע האחרון, במקום סגנו, עו"ד אורי קורב שהסתבך באמירות נגד שופטים והושעה, אך נראה שהוא הצליח להיכנס במהירות לנעליו: הוא פתח בנאום ארוך, מפורט ורהוט, שהותיר רושם רב באולם בית המשפט. הוא גולל בזו אחר זו את פרשות אולמרט על כל פרטיהן, תוך מתן דגש לפרשת טלנסקי, והבטיח להציג מסמכים, בהם מסמכים בכתב ידו של אולמרט עצמו, ולזמן עדים רבים.

 

נראה כי עו"ד אברבנאל אינו נוהג זהירות יתרה בכבודו של ראש הממשלה לשעבר, ומשתמש במילים חריפות ביותר לתיאור העבירות לכאורה. בין היתר, בתארו את היתממותו של אולמרט בנסיונו לטעון כי לא היה מעורב בניהול היומנים הממוחשבים של ראש לשכתו שולה זקן, אמר בציניות: "הנאשם לא התעסק עם המחשב, עם היומנים. כל מה שהסתכל במחשב היה ynet". למעשה, טען, "נראה שהנאשם מעורה היטב בפרטים - פרטי הפרטים".

 

עוד אמר, בהתייחסו לפרשות השונות, כי "החשש לניגוד עניינים בין איש הציבור לבעל ההון הוא משמעותי, והפגיעה בציבור כה בוטה - שזה עובר את קו הגבול". עוד המשיך בתיאור הנזק הציבורי ממעשיו לכאורה של אולמרט: "הפונטציאל המזיק שעשוי להיות לאירוע כזה, ששר התמ"ת מבקש ג'סטה מעשירי העולם, ויודע שהוא נכנס למחויבת מסוימת - לא נגזים כמה היא חזקה. מחויבות, או 'רצון טוב' של שר כלכלי בכיר - יש כאן".


אהוד אולמרט בטוח שיזוכה. הבוקר בבית המשפט (צילום: גיל יוחנן)

 

אברבנאל הודה בבעייתיות של עדות התביעה המרכזית: "עדותו של טלנסקי אינה נקייה. מדובר באדם מבוגר, שכבר בעת חקירותיו ועדותו בבית המשפט בלבל בין האירועים והסכומים, מדובר באדם הנוטה להתנסח בקיצוניות". לדבריו, התביעה תטען שטלנסקי הוא "אינטרסנט, מעורב בעבירה, אדם חבר לנאשם שבמשך שנים העביר לידיו סכומי כסף נכבדים, חלקם במזומן וחלקן במעטפות לנאשם או לנאשמת. כשטלנסקי הגיע למשטרה ונחקר באזהרה, הוא ידע שהוא בבעיה, והוא ידע שגם בארה"ב יכול להיחקר באזהרה, הוא ידע שהוא בבעיה ולכן ברור לנו שהוא אינטרסנט". 

 

אך למרות זאת, המשיך אברבנאל לטעון, כי חלק משמעותי מדבריו של טלנסקי "מבוסס על אדנים ניצבים. אז נכון, נותרה מחלוקת על גובה הסכום, אבל הן נמסרו. מעטפות היו". הוא הזכיר כי ההגנה מודה שטלנסקי שילם עבור מלון, וכי העביר סכום של 40 אלף שקלים לחשבון אולמרט, והוסיף כי במשפט יוכח גם שהעביר סכום של 300 אלף דולר כדי לכסות חוב שאולמרט היה ערב אישית לו, אף שההגנה לא מודה בכך: "אין ספק שהאירוע הזה התרחש".

 

"מסר אינו שוטה - הוא יודע מה הוא אומר"

בהמשך נאומו, הסביר עו"ד אברבנאל כי רבים מעדי התביעה המרכזיים - בהם טלנסקי, מקורבו של אולמרט עו"ד אורי מסר והעוזרת רייצ'ל רז-ריסבי - הפלילו את אולמרט למרות שהם חבריו: "התופעה הזאת מאפיינת כמעט את כל העדים. אין עדים שרוצים לפגוע בנאשם, לחסל את הנאשם. כמעט כל עדי התביעה הגיעו בחוסר רצון מוחלט! לאיש אין אינטרס להפליל. בתקופה החקירה היה מדובר בראש ממשלת ישראל - מי רוצה להסתבך?".

 

הוא התייחס באופן מיוחד לאורי מסר: "מדובר בידידו הטוב של הנאשם, ובוודאי שלא רוצה להזיק לו, זה לא אדם שבא להתלונן, להציג גרסה מתוך רצון לפגוע - להיפך. לכל מילה מדבריו משקל גבוה ברמה המפלילה. ההצגה שלו כשוטה שאיבד את שפיותו אינה נכונה! יש בידנו קלטות - הוא אדם שיודע מה הוא אומר".


אולמרט בבית המשפט עם עו"ד נבות תל צור (צילום: אמיל סלמן)

 

לאחר נאומו של אברבנאל ביקש הסנגור הראשי, עו"ד אלי זהר, את רשות הדיבור, והגיב בנאום קצר, שבהו הבהיר כי "מכאן ואילך, רק הראיות ידברו", וכי "הן דלות, דלות מאוד". כן הזכיר כי החשדות המקוריים נגד אולמרט היו כי קיבל שוחד מטלנסקי, אולם לאחר שמיעת עדותו המוקדמת, הוחלט להאשימו בעבירה חמורה פחות, הפרת אמונים - ולטענתו, גם אישום זה יתפוגג: "ההיסטוריה תלמד, שכל מה שייוותר מפרשה זו הוא עדות מוקדמת, שהביאה להדחתו של ראש ממשלה".

 

עוד טען, כי כל הכספים שקיבל אולמרט בפרשות השונות היו במסגרת גיוס תרומות לארגונים ישראליים ויהודים, וכי פעל "בתום לב מוחלט". הוא סיכם המילים: "קשה להתמודד עם התחושה הקשה של חוסר איזון בין שלב החקירה ועוצמת המהלכים שננקטו במסגרתו - דוגמת העדות המוקדמת - לבין טיב האישומים עמם נותרנו לבסוף. אין ספק, שהאחריות המוטלת על כתפיו של בית המשפט רבה. כמאמרו של ראש הממשלה המנוח, מר מנחם בגין ז"ל - 'יש שופטים בירושלים'. מולכם אנו ניצבים כעת, ומאמינים, לאחר שלמדנו את חומר החקירה היטב, שמר אולמרט ייצא מבית המשפט כשם שנכנס אליו - זקוף, גאה וחף מפשע".

 

אולמרט: היום יסתיימו ההצהרות הבמובסטיות

מלבד קבלת מעטפות הכסף מטלנסקי, אולמרט נאשם גם בקבלת כספים שלא כדין באמצעות סוכנות הנסיעות "ראשונטורס", ובניגוד עניינים במרכז ההשקעות. הוא נאשם בעבירות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, מרמה והפרת אמונים, רישום כוזב במסמכי תאגיד והעלמת הכנסות במרמה.

 

במהלך יום הדיונים, היה אולמרט, עורך-דין במקצועו, מעורב ביותר בנעשה באולם בית המשפט, הרבה להסתובב ולשוחח עם זקן ועם צוות ההגנה, ואף עיין בספרי חוקים. עם הגיעו לבית המשפט, אמר: "לפני כמה חודשים הגעתי לכאן כאדם חף מכל עבירה, ואני מאמין שאצא מכאן אדם חף מכל עבירה. היום הסתיים פרק ההצהרות הבומבסטיות, התיאורים הפלסטיים, וההתקפות שהיו חלק מהאווירה הציבורית במהלך השנתיים האחרונות. בבית המשפט יתבררו העובדות, כאן אשמיע את מה שאנו יודעים ומאמינים".  

 

אולמרט וזקן, הנאשמת לצדו בפרשות טלנסקי וראשונטורס וכן בפרשה נוספת של האזנות סתר לכאורה לבוס שלה, עמדו עם פתיחת הדיון מחויכים ושוחחו בינם. עו"ד זהר אמר כי "מכאן ואילך כוונתנו שרק ההוכחות ידברו, אני מקווה ומאמין שננהל את המשפט במהירות וביעילות".

 

בעניין השעייתו של עו"ד קורב, התובע הראשי ש"הוזז הצידה", הוסיף עו"ד זהר: "זו פרשה מצערת וצר לי שהתרחשה, אולם היא לא אמורה להשפיע על המשפט". הוא אף התייחס ליועץ המשפטי לממשלה החדש, עו"ד יהודה וינשטיין, שהיה בעבר בצוות ההגנה של אולמרט ופרש גם הוא: "הצלחתו היא הצלחת כולנו".

 

לצד עו"ד אברבנאל, חברי בצוות התביעה גם עו"ד יעל שניידר מפרקליטות המחוז, כאשר פרקליט המדינה משה לדור יספק לשניים "מטרייה מוראלית". זו תהיה חשובה במיוחד, לנוכח העדרותו של עו"ד קורב. עם זאת, לדור עצמו לא נכח היום בדיון. מקורבים להגנה ניסו לנצל זאת ללוחמה פסיכולוגית: "העובדה שפרקליט המדינה לא הגיע לדיון כל כך משמעותי של פתיחת המשפט, מצביעה יותר מכל דבר אחר על העובדה שבפרקליטות מבינים כי מדובר בכתב אישום בעייתי מאוד, שלא כדאי להיות מזוהים איתו".


עוד התייעצות בצוות ההגנה (צילום: אמיל סלמן)

 

למרות העדרו של עו"ד קורב, בתביעה לא מתייאשים, וממשיכים לטעון שהראיות בתיק מוצקות וחמורות. אבל גם בצד ההגנה - שבה חברים לצד זהר גם נבות תל-צור, רועי בלכר ונווית נגב - רחוקים מלהרים ידיים. "זה כתב אישום של סיסמאות, זרקו אליו כל דבר שיכלו בתקווה שאולי בסוף ייצא מזה משהו", אמר אתמול יועץ התקשורת של אולמרט, אמיר דן. "עכשיו מגיע סוף-סוף השלב, בו סיסמאות והדלפות מגמתיות כבר לא מספקות - מעכשיו רק העובדות קובעות, וכשיבחנו אותן - אין לנו ספק שהתמונה תשתנה לחלוטין".

 

המשפט צפוי להימשך חודשים ארוכים, לפי ההערכות - בין שנה לשנה וחצי. מול השופטים מוסיה ארד, יעקב צבן ומשה סובל יעלו כמעט 300 עדים. טלנסקי עצמו כבר העיד בהליך מוקדם, עוד בטרם הוגש כתב האישום. בקשת הפרקליטות - לדחות את המשפט בצל השעיית קורב - אמנם לא התקבלה, אך בית-המשפט החליט לרווח את הדיונים, ולקיימם לפחות בהתחלה רק אחת לשבוע. בהמשך יהיה צפוף יותר. "משעמם", סיכם משפטן העוסק בתיק, "בוודאי לא יהיה כאן".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שלוש פרשות. אהוד אולמרט
צילום: גיל יוחנן
עו"ד אברבנאל. "הפגיעה בציבור בוטה"
צילום: גיל יוחנן
לצדו גם במשפט. שולה זקן
צילום: גיא אסיאג
"בלבל בין האירועים והסכומים". טלנסקי
צילום: גיל יוחנן
"לכל מילה מדבריו משקל גבוה ברמה המפלילה". אורי מסר
צילום: ערן יופי כהן
"מה שייוותר מפרשה זו הוא עדות מוקדמת, שהביאה להדחתו של ראש ממשלה". עו"ד זהר
צילום: גיל יוחנן
צילום: דודי ועקנין
חסרונו יורגש? עו"ד קורב
צילום: דודי ועקנין
מומלצים