שתף קטע נבחר

אובמה והרפובליקנים מתעמתים על חוק הבריאות

נשיא ארה"ב ובכירים משתי המפלגות התכנסו לעימות הגדול בנושא הרפורמה בבריאות. המסר של אובמה: הציגו תוכנית חלופית או שתתפשרו - אחרת נאשר את החוק בלעדיכם

ראשי ממשלות ישראל מכירים את "בלייר האוס" בוושינגטון כבית ההארחה הנשיאותי המפנק השוכן מול הבית הלבן. אולם הערב (ה') מארח שם ברק אובמה את יריביו הרפובליקנים לעימות מתוקשר על הרפורמה המקיפה בביטוח הבריאות. המסר הנשיאותי לרפובליקנים: הציגו תוכנית חלופית או שתתפשרו על יוזמת הבית הלבן, אבל לא אאפשר לכם להתחמק מאחריות.

 

נשיא ארה"ב, המנסה לקדם את הרפורמה, אמנם זכה לניצחונות גדולים עם אישור גרסות שונות של חוק הבריאות דצמבר בהצבעות במליאת בית הנבחרים ובסנאט. אולם ממשלו נתקל בקשיים מאז שאיבדו הדמוקרטים את הרוב המיוחס שלהם בסנאט.

 

על מנת לקדם את תוכניתו הזמין אובמה את מנהיגי הדמוקרטים והרפובליקנים ל"בלייר האוס" לדיון פתוח בנושא שירותי הבריאות המועבר בשידור חי בטלוויזיה ובאינטרנט. אובמה אמר בפתח הדיון כי הוא מקווה שהכינוס יביא לפשרה בנוגע לרפורמה ולא יהפוך ל"תיאטרון פוליטי".

 

התגובה הרפובליקנית הראשונה הגיעה מהסנאטור למאר אלכסנדר, שהפציר באובמה לזנוח את הרפורמה בבריאות שאושרה בקונגרס ולהתחיל את הדיון מחדש. "זה כמו מכונית כושלת שאי-אפשר להחזיר למפעל ולתקן - חייבים להתחיל הכל מחדש", אמר הסנאטור אלכסנדר.

 

הרפובליקנים חוששים, הדמוקרטים מבוהלים

הכינוס מתקיים בצל חשש השמרנים כי הנשיא מכין להם מארב. אובמה, מצדו, התעקש כי הוא פתוח לכל רעיון שיקדם פשרה. עם זאת, הוא הבהיר שאם הרפובליקנים ימשיכו בסירובם, הדמוקרטים ינצלו את הרוב שלהם בשני בתי הקונגרס - עם או בלי רוב מיוחס - כדי לקדם תוכנית באופן חד-צדדי. הדמוקרטים מבוהלים מהאפשרות שהעיסוק בביטוח הבריאות בשנת בחירות לקונגרס ימשיך לנגוס בפופולריות שלהם. לכן הם מעוניינים לסיים את העניין בהקדם.

 

הרפובלקנים חששו להשיב בשלילה להצעת אובמה להשתתף ב"תיאטרון הפוליטי" הזה, כדי שלא ייראו לציבור כסרבנים. אולם משום שמדובר בשנת בחירות

לקונגרס, הם חששו עוד יותר מסידור האולם באופן שיציג אותם כמו תלמידים המאזינים להרצאה של פרופסור אובמה. בתום מו"מ ממושך הסכים אובמה שכולם יישבו סביב שולחן. 

  

הדיון יימשך שש שעות ברציפות, למעט הפסקה בת 45 דקות. כל צד שיגר מראש את עיקרי עמדתו לכלי התקשורת. רפובליקנים מתונים, כמו הסנאטורית אולימפיה סנאו, סירבו להשתתף בעימות, כדי לא להיקלע בין הפטיש הנשיאותי לסדן השמרני.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דיון פתוח. אובמה
צילום: AP
הפגנה נגד הרפורמה (ארכיון)
צילום: AFP
מומלצים