שתף קטע נבחר

בגלל ליצמן: מנכ"ל מש' הבריאות מאיים להתפטר

על רקע התנגדות סגן שר הבריאות להרחבה הכה נחוצה של ביה"ח ברזילי בשל קברים שאולי נמצאים במקום, והצעת תוכנית חלופית שתעלה 100 מיליון שקל יותר ותדחה את ההרחבה ב-3-5 שנים, מאיים הערב מנכ"ל המשרד, ד"ר איתן חי עם להתפטר. בג"צ יחליט בנושא לאחר החג

מנכ"ל משרד הבריאות, ד"ר איתן חי עם, מאיים להתפטר מתפקידו על רקע כוונתו של סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן ליישם תוכנית בנייה חלופית, שתעכב את בניית חדר מיון בית החולים ברזילי, מבלי לפגוע בקברים עתיקים שבמקום. כך פורסם הערב (ה') בחדשות ערוץ 2. גם ליצמן עצמו איים בהתפטרות: בראיון ב"רדיו קול חי" אמר כי אם בג"ץ יכריע כי מותר להזיז את הקברים ולבנות במקום – הוא יתפטר. הכרעת בג"ץ בנושא הבנייה בברזילי צפויה לאחר חג פורים.

 

ד"ר חי עם סירב להתייחס לנושא וציין רק כי תוכניתו של סגן השר היא "החלטה פוליטית ערכית". ליצמן מקדם חלופה לבניית מיון ממוגן בשטח החנייה של בית החולים. תוכנית זו של ליצמן תעלה 100 מיליון שקלים יותר מאשר התוכנית הקיימת. התוכנית גם טרם -אושרה ולא יצא מכרז לביצועה, לעומת התוכנית הקיימת שכבר מוכנה וידוע מי הקבלן שיבצע אותה ולכן ההערכה היא שאם תאושר התוכנית החלופית  הבנייה תתעכב בעוד שלוש עד חמש שנים.

 

גם חלק מאנשי המקצוע במשרד הבריאות התריעו שהתוכנית החלופית אינה טובה. החלופה היקרה יותר תאפשר לבנות רק חדר מיון בשטח מצומצם בעוד שהתוכנית המקורית כוללת בנייה של אגף שלם תת קרקעי שמעליו גם מיון ממוגן.

 

התוכנית החלופית מרוחקת ממרכז הפעילות של בית החולים ותחייב טלטול חולים למרחק מאות מטרים כדי לעבור צילומי רנטגן ולקבל שירותי בית מרקחת או מעבדה. התוכנית החלופית כוללת בנייה על פני שטח מצומצם יותר, שלא יאפשר בניית מיון בן 50 מיטות אשפוז, כפי שנדרש. השטח הקטן גם יגרום לביטול התוכנית לבניית אגף ילדים חדש, שבית החולים ברזילי זקוק לו מאד, כדי לשפר את התנאים הקיימים במחלקת הילדים.

 

לאחר החג צפוי בג"ץ להכריע בעתירה שהגישו תושבי אשקלון בדרישה להזיז את הקברים ולהמשיך בבנייה המתוכננת. בג"ץ קבע כי עד ה-2 במרץ המדינה תנמק מדוע אסור להזיז את הקברים.

 

עו"ד גדי פלר, המייצג את תושבי אשקלון בעתירה אמר כי הוא מאמין שבג"ץ יקבל את עמדת התושבים: "המדינה טענה שמתבצעת עבודת מטה למציאת חלופה. כולנו יודעים שאין עדיין הצעה ממשלתית. ההתחמקות מאחורי הזזת קברים מסתירה את המעורבות של ליצמן בהקמת בית החולים באשדוד, שבו מעורבים חסידי גור. ליצמן מקדם אינטרסים של חוגים שהוא חפץ ביקרם. החלופה המוצעת על ידי סגן השר היא בזבוז משאבים, שידרוש תוספת של 100 מיליון שקל. כל הבנייה תידחה לפחות 4-6 שנים עד שתהיה תוכנית ועד שיוציאו למכרז. למה לחפש חלופה כשהאלטרנטיבה הראשונה היא אפשרית?"

 

תוכניות למיגון בית החולים ברזילי אושרו כבר לפני יותר משלוש וחצי שנים, לאחר שהפלשתינים החלו לירות טילי גראד לעבר אשקלון. המודעות לנושא התגברה ביתר שאת בעקבות לקחי מלחמת לבנון השניה, שבה רק בית החולים בנהריה פעל באופן בטוח מתוך אגף תת קרקעי. עם זאת, לאחר שהתגלו בשטח המיועד לבניית מיון ממוגן ואגף חדש קברים עתיקים, שלפי רשות העתיקות ייתכן שהם ביזנטים, הוקפאו תוכניות המיגון.

 

עם כניסתו לתפקיד הודיע ליצמן שיסרב להעתיק קברי יהודים. זאת למרות החלטה של הרבנות הראשית להתיר את הבניה.

 

בעבר נימק ליצמן כי "אם היה קורה בכל מקום בעולם מקרה שבו רוצים לבנות בית חולים ולפנות קברים היינו קוראים לזה אנטישמיות, אז לא יכול להיות שמה שמקובל בעולם עושים בארץ, בפרט שיש פיתרון 150 מטר מהמקום הזה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: הרצל יוסף
יתפטר אם התוכנית החלופית תאושר. חי עם
צילום: הרצל יוסף
מתנגד לתוכנית ההרחבה שאושרה. ליצמן
צילום: גיל יוחנן
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים