שתף קטע נבחר

משבר בהדסה: 3 חברי הוועד המנהל התפטרו

יו"ר הוועד יוסי ניצני ושניים מחבריו התפטרו במחאה על אי הארכת כהונת מנהל בית החולים, פרופ' שלמה מור יוסף, אחרי 10 שנים, בשל חילוקי דעות ניהוליים ותקציביים עם נשות הדסה. רוב חברי הוועד הנותרים הם אמריקנים - התומכים במנהל חדש

יושב-ראש הוועד המנהל של הדסה, יוסי ניצני, ושני חברי הוועד, פרופ' רות ארנון ואבנר נווה, הגישו את התפטרותם מחברות בוועד המנהל של בתי החולים של הדסה, במחאה על ההחלטה שלא להאריך את כהונתו של מנכ"ל בית החולים, פרופ' שלמה מור יוסף.

 

במכתב ששלחו אתמול (יום ה') לננסי פלצ'וק, נשיאת נשות הדסה, ארגון ציוני המשקיע כספים בישראל ובין היתר בבית החולים, הגישו השלושה את התפטרותם וציינו כי החליטו על כך "לאחר לבטים רבים וניסיונות להשפיע על חבר המנהלים לשקול מחדש את ההחלטה שלא להאריך את כהונתו של מור יוסף".

 

"ארגון נשות הדסה ובתי החולים של הדסה יקרים ללבנו", כתבו השלושה במכתבם, "ועשינו כל שביכולתנו ליצור בסיס לשיתוף פעולה שיתרום לשגשוג בית החולים ולהעמקת הקשר בין הדסה לבין ישראל". לדבריהם, בעקבות ההחלטה לסיים את כהונת פרופ' מור-יוסף, קיבלו תגובות נגד רבות מגורמים במערכת הבריאות ומגורמים נוספיםש יצטרכו להתמודד עם ההחלטה. "איננו יכולים להיות שותפים להחלטות אלו ולשאת בהשלכותיהן, ולכן החלטנו להגיש את התפטרותנו מהוועד המנהל".

 

בעקבות ההתפטרות נותרו כעת בוועד המנהל רק נציגים אמריקנים ונציג ישראלי אחד, השגריר לשעבר בוושינגטון, זלמן שובל. הנציגים האמריקנים תומכים במינוי מנהל חדש לבית החולים.

 

"מבלבלים בין האינטרסים של נשות הדסה ובית החולים"

בשנה האחרונה, על רקע המשבר הכלכלי העולמי, הצטמצם הסיוע שמעניק ארגון נשות הדסה לתקציב הפיתוח של בית החולים. בעקבות זאת, הוביל פרופ' מור יוסף יחד עם הנהלת בית החולים מהלך לקיצוץ בשכר העובדים. כמו כן, הוא מוביל פרויקט בינוי נרחב בבית החולים. השבוע אמר כי הוא מעוניין, אם יתאפשר לו, להמשיך שנתיים נוספות בתפקידו. זאת, לאחר שבחודש שעבר התפרסמה הודעה לפיה נפלה החלטה משותפת שלו ושל הוועד המנהל לסיים את כהונתו בתום עשר שנים בתפקיד.

 

חברי הדירקטוריון המתפטרים כתבו במכתבם כי לאחרונה התגלעו חילוקי דעות בין ארגון נשות הדסה להנהלת בית החולים: "אנו חשים שהקווים שמפרידים בין האינטרסים של ארגון נשות הדסה לאלו של בית החולים אינם תמיד ברורים ויש נטייה לבלבל בינם - ואיננו יכולים לשאת זאת". הכותבים רומזים שארגון נשות הדסה כבר החליט מראש לסיים את כהונתו של מור-יוסף.

  

עוד הם מציינים כי הצעתם להגדיל את גיוס כספי תרומות להדסה על-ידי גוף ישראלי, כדי להתגבר על הקשיים התקציביים, נדחתה על ידי נציגי נשות הדסה בוועד המנהל.

 

בהודעה שהתפרסמה הלילה מטעם ארגון הדסה בניו-יורק, נאמר כי הארגון "מקבל בצער רב את ההתפטרות של השלושה. אנחנו מצדיעים לאנשים מסורים אלה ולשנים של שירות.

אנחנו מצטערים שמסע מאורגן של הטרדה והתקפות אישיות אילץ את שלושת האנשים הללו לפרוש". נשות הדסה הביעו צער מיוחד על פרישת השלושה, "שהסיוע שלהם חיוני במיוחד בתקופה הקשה הזו".

 

בהודעת הארגון נאמר כי "ההתקפות הללו ביקורתיות ביותר נגד נשים מסורות, במיוחד של הדסה, וגם היו ביקורתיות לגבי יהודי אמריקה בכלל". יחד עם זאת, נשות הדסה מדגישות כי "למרבה המזל, יש בישראל הרבה מנהיגים מוכשרים. אנחנו נמצאות בקשר עם מועמדים ישראלים לחבר המנהלים, ואנחנו בטוחות שנוכל להתקדם במהירות ולבצע את ההעבודה החשובה הזו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
פרופ' מור יוסף. מעוניין בשנתיים נוספות
צילום: גיל יוחנן
מומלצים