שתף קטע נבחר

האיחוד האירופי נגד צוותי הצילום של גוגל

אימפריית החיפוש ממשיכה להסתבך באירופה: רגולטורים באיחוד דורשים מגוגל להודיע מראש על הגעת צוותי צילום קרקעיים לערים, ולקצר את זמן שמירת התמונות.

גוגל ממשיכה להסתבך באיחוד האירופי: גורמים המפקחים על פרטיות המידע באיחוד דורשים מענקית החיפוש להודיע מראש לאזרחי ערים אליהן היא מתכננת לשלוח צוותי צילום – עבור תיעוד הרחובות לשירות Street View שלה.

 

הרגולטור האירופי ביקש מגוגל לקצר את הזמן בו היא שומרת את התמונות שצילמה משנה לשישה חודשים, כך עולה ממכתב רשמי שהועבר מהאיחוד אל הנהלת גוגל, לפי סוכנות אי. פי.

  

גוגל הצהירה כי הצורך שלה בשמירת תמונות הרחובות אותם צילמה הוא "לגיטימי ומוצדק".

 

מהחברה נמסר כי היא מקפידה לעדכן באתר האינטרנט שלה את רשימת המיקומים בהם פועלות מצלמות הרחוב. לפי המידע באתר, רכב צילום של גוגל עבר ביום חמישי ברחובות העיר Nantes שבצרפת, ובכפרים הסמוכים לה.

 

שירות Street View פועל מאז שנת 2007 בארצות הברית, ומקשר את מפות גוגל Maps לתצלומי קרקע ביותר ממאה ערים ברחבי העולם. כדי להמנע מהפרת פרטיות המצולמים, החברה משתתמשת בכלי לטשטוש פני מצולמים ולוחיות רישוי של כלי רכב.

 

רכב צילום? לא ברחוב שלי

השירות מבושש לבוא לאירופה משום שלאיחוד תקנות והגבלות פרטיות נוקשות יותר מלארצות הברית. ממשלות באיוחוד העלו חששות כבדים מצילום אזרחיהן.

 

יוון פנתה לגוגל בשנה שעברה בבקשה להקפיא את תוכניות צילום ערים בה למספר חודשים, עד שמנגנוני הגנת פרטיות נוספים יוכנסו לתהליך, ותושבי כפר קטן באנגליה אף יצרו שרשרת אנושית במטרה לחסום את דרכו של רכב הצילום של גוגל.

 

ענקית החיפוש נכנעה לדרישות ממשלת גרמניה למחוק תמונות של פרצופים, מספרי בתים, לוחיות רישוי ומידע נוסף שקיבלה מאזרחים שלא רצו שיופיע לעיני כל באינטרנט.

 

ראש נציבות המשפטים באיחוד, ויויאן רדינג, אמרה שלאירופה יש "סטנדרטים גבוהים בהגנת מידע פרטי", ושהיא מצפה מכל החברות הפועלות בתחום האיחוד "לשחק בהתאם לחוקי המשחק המקומיים".

 

הפיתרון: התראה ומודעות

אלכס טורק, ראש סוכנויות הגנת המידע באיחוד האירופי מסר לפיטר פליישר, הממונה על תחום פרטיות המידע בגוגל, כי על החברה לתת הודעה מראש באתריה ובעיתונות המקומית בכל עיר בה היא מתכננת לצלם. ההודעה נמסרה בתחילת החודש, במכתב רשמי.

 

בנוסף, אמר טורק כי על החברה לשנות את מדיניותה, במסגרתה נשמרות התמונות (המקוריות, ללא טישטוש פנים ופרטים נוספים) למשך שנה - שכן היא חסרת פרופורציה ואין בה צורך.

 

לדעתו של טורק, שיפור בטכנולוגיית הטישטוש ומודעות גבוהה יותר של הציבור לנושא יוכלו לצמצם את התלונות, ולאפשר לאזרחי האיחוד זמן פעולה מהיר יותר להסרת תמונות שלהם משירותי גוגל.

 

ביצה טובענית עבור גוגל

צילומי הקרקע של גוגל זכו להתנגדות נרחבת במספר מקומות בעולם. צוותי הצילום יצרו תרעומת כאשר הגיעו לצלם ביפן, מה שגרם לשלוחה היפנית של גוגל לשחרר סרטון הסברה מצוייר וחמוד למדי בנושא. אזרחי יפן לא מצאו שום דבר חמוד בהפרת פרטיותם, וההתנגדות נותרה בעינה.

הפניה של האיחוד לגוגל נעשתה רק יום לאחר ששלושה בכירים בחברה, כולל פליישר עצמו, הורשעו באיטליה בעוון העלאת ועיכוב בהסרת סרטון פוגעני משירות הוידאו של החברה - בו מוצגת קבוצת צעירים סאדיסטים המכים נער אוטיסט. גוגל הודיעה כי תערער על פסק הדין.

האיחוד האירופי גם פותח חקירת הגבלים עסקיים על רקע ראיות שמצביעות על הטיית תוצאות חיפוש בגוגל נגד אתרים אירופיים מתחרים.

נראה שמדיניות הפרטיות של האיחוד עשויה להצר את צעדי גוגל בנושא. ייתכן שמדינות וארגונים נוספים יושפעו מהפרשות והשלכותיהן - דבר אשר יתרום לרווחת משתמשי גוגל בעולם, אשר מספרם נאמד ביותר ממיליארד. 

 

על אף השירותים הנרחבים שמציעה החברה בחינם - נושא הפרטיות והשימוש במידע שנאסף על ידה צובר יותר כותרות ומתנגדים.

ראוי לציין, כי בישראל טרם הוגשה תלונה לגוגל בנושא הפרת פרטיות מטעמו של גורם מדינה רשמי. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
האיחוד האירופי מחפש את גוגל. ניידת צילום של גוגל
צילום: AP
מומלצים