שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  ארדואן לצבא: "שאיש לא יחשוב שהוא מעל לחוק"

  גל המעצרים של חשודים במעורבות בניסיון להפיל את הממשלה האסלאמית ממשיך להתרחב. מניין העצורים עומד על 67, ביניהם 11 קצינים בכירים מאוד. ראש הממשלה נפגש עם מפקד הצבא, אך שב לאיים: "איש לא יהיה פטור מעונש"

  ראש ממשלת טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, שיגר בצהריים (יום ו') אזהרה לצבא טורקיה ואמר כי "אסור שאיש יחשוב שהוא מעל לחוק". דבריו של ארדואן באו שעה שכוחות הביטחון הטורקיים עצרו עוד 18 קצינים בחשד שהיו מעורבים בהתארגנות לביצוע הפיכה נגד שלטון המפלגה האסלאמית ב-2003. מתחילת השבוע נעצרו 67 בני אדם ב-13 ערים ברחבי טורקיה, בהם 31 קצינים וחיילים במדים בראשם שבעה אדמירלים וארבעה גנרלים.

   

  "אלה שמנסים לפעול מאחורי דלתות סגורות כדי למחוץ את רצון העם, צריכים לדעת שהם לא יחמקו. איש אינו מעל לחוק, איש לא יהיה פטור מעונש, לאיש אין זכויות יתר", אמר ארדואן בכינוס מפלגתי ששודר בטלוויזיה הטורקית. ארדואן גם דחה את טענות האופוזיציה לפיהן מפלגת השלטון הפכה לאוטוריטרית יותר, על חשבון עצמאותו של הצבא - שנחשב לשומר החילוניות בטורקיה.

   

  ארדואן ניסה להפיג חששות אלה ואמר: "לא צריכים להיות ספקות או חששות לאיש. טורקיה נעה לכיוון של דמוקרטיה מתקדמת, היא הולכת בכיוון של האיחוד האירופי. מה שקורה היום בטורקיה הוא נורמליזציה. המעצרים הם טביעות האצבע לכך. כן, התהליך הזה כואב אך הוא יפעל לטובת 72 מיליון טורקים".

   

  הפשיטה על החשודים בהתארגנות ההפיכה היא הגדולה ביותר בתולדות טורקיה, שמאז 1960 ידעה ארבע הפיכות צבאיות. המשבר האחרון בין הממסד האסלאמי לצבא החילוני פרץ על-רקע טענות האופוזיציה כי מפלגת "הצדק והפיתוח" בראשות ארדואן פועלת לנטרול הצבא, במסווה של מהלכים דמוקרטיים המכפיפים את הצבא לשלטון אזרחי.

   

  כל העצורים מכחישים כל קשר לחשדות המיוחסים להם, הכוללים בין היתר מזימות לפוצץ מסגדים
  ולפגוע בזרים בניסיון לזרוע כאוס בטורקיה כהכנה להפיכה צבאית. ארדואן מצדו דוחה כל דרישה של האופוזיציה להקדמת הבחירות.

   

  אמש נערכה פגישה נדירה בין ארדואן, הנשיא עבדאללה גול, ומפקד צבא טורקיה, הגנרל אילקר בסבוג. בתום הפגישה הוציאו השלושה הודעה הקוראת להרגעת הרוחות במערכת הפוליטית. "הציבור הטורקי צריך לדעת שהנושא הזה יטופל במסגרת החוק. על כולם לנהוג באחריות כדי לא לפגוע במוסדות המדינה".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים