שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  הרופא העושק חמק מקלון - כי השופטת "שכחה"
  שישה חודשי עבודות שירות נגזרו על ד"ר אריה פיגר מבית החולים איכילוב, שהורשע בקבלת שוחד ועושק, לאחר שגבה בסך הכל כ-50 אלף שקל מחולים בתמורה להשתתפותם בניסויים. "הוא ניצל את חולשותיה של הרפואה הציבורית", כתבה השופטת - למרות העונש הקל

  בהגנה נדהמו מהעונש הקל, שעשוי לאפשר לרופא שעשק לשוב לעבודה. בית משפט השלום בתל-אביב גזר הבוקר (יום א') שישה חודשי עבודות שירות על ד"ר אריה פיגר, רופא בכיר בבית החולים איכילוב בעיר, שהורשע בשורת עבירות של קבלת שוחד ועושק חולים. כן חויב לשלם קנס בסך 75 אלף שקל, ופיצויים בסך 25 אלף שקל לחולים שנפגעו ממעשיו.

   

  כאשר נשאלה השופטת בתיק, רחל גרינברג, על סוגיית הקלון במעשיו של פיגר - אמרה כי "נזכרה" בדבר רק לאחר מתן גזר הדין ו"תתייחס לזה בהמשך" - מה שעשוי לסלול בפועל את חזרתו לעבודה בבתי החולים הציבוריים בתום ריצוי העונש. פרקליטו, עו"ד נבות תל-צור, הביע שביעות רצון מהמהלך. "בית המשפט, למרות קביעותיו הקשות, הסתפק בעונש שיאפשר לד"ר פיגר לחזור ולשרת את חוליו".


  פיגר בבית המשפט. בהחלט יכול להמשיך לחייך (צילום: מתי אלמליח)

   

  בהחלטה כתבה השופטת על חומרתם הרבה של מעשיו של פיגר - למרות העונש הקל שגזרה עליו. "אין צורך להכביר מילים על חומרת העבירות בהן הורשע הנאשם ועל השחיתות המאפיינת את מעשיו. הפסיקה חוזרת ומדגישה את הצורך בענישה משמעותית של עובדי ציבור שחטאו בנטילת שוחד. במעשיו מתלווה פן מכוער במיוחד של ניצול מצוקת חולי סרטן ובני משפחותיהם מתוך תאוות בצע לשמה".

   

  השופטת הוסיפה, כי "הנאשם עשה שימוש ציני במעמדו הבכיר בבית החולים, תוך ניצול חולשותיה של הרפואה הציבורית והעומס בו היא נתונה לשם גריפת כסף לכיסו. דרך העולם היא, כי חולה שחייו בסכנה והקרובים לו מוכנים להרחיק לכת ולשלם שוחד לרופא כדי לרצותו ולזכות בתשומת לב ובטיפול יעיל".

   

  עוד כתבה השופטת, כי ד"ר פיגר לא הבין את ההליך המשפטי נגדו, ובשלב הטיעונים לעונש טען כי כל חטאו היה שלא היה נחמד לחולים - טענה שבית המשפט דחה על הסף. בית המשפט קבע כי החולים שבהם טיפל באופן פרטי זכו להעדפה אצלו, וכי הוא לא היסס לנצל את העומס בבית החולים כדי להפנות חולים למרפאתו הפרטית. 

   

  הרצון לשרוד עלה אלפי שקלים

  בדצמבר האחרון הורשע פיגר ברוב סעיפי האישום נגדו. על פי כתב האישום שבו הורשע, בעת ששימש סגן מנהל המחלקה האונקולוגית בבית החולים ויועץ לחברות תרופות, לקח שוחד בסכום של כ-50 אלף שקלים ועשק חולים שהגיעו לטיפול. הוא זוכה מעבירת הפרת אמונים.

   

  על פי כתב האישום, כשהיה פיגר אחראי לניהול הניסויים הרפואיים בבית החולים קיבל שלא כדין כסף מחולים, בתמורה לכך שיאפשר להם להשתתף בהם. חלק מהם הופנו למרפאה פרטית בניהולו, למרות שהיו זכאים לטיפול בבית החולים בזכות היותם חברים בקופות החולים.

   

  לפי אחד האישומים, הגיעה לטיפולו אישה חולת סרטן לבלב שנפטרה מאוחר יותר. כשבאה לבית החולים מלווה בבנה הזמין אותם פיגר למרפאתו הפרטית, והסביר לאישה כי מחלתה סופנית. לאחר ששילמה לו 1,700 שקלים, הסכים לקבל אותה לניסוי הרפואי כיוון שאמר לה שהכניסה למחקר כרוכה בתשלום.

   

  לאחר מכן קיבל ד"ר פיגר כ-1,000 שקלים עבור כל טיפול במסגרת המחקר, כשהתשלום עצמו בוצע במשרדו, במסדרון או במעלית בית החולים. במקרה אחד, שילמו לו באותו היום גם האישה וגם בעלה, כשלא ידעו שבן הזוג כבר העניק תשלום. בסך הכל לקח מהאישה ובני משפחתה שוחד בסכום של כ-20 אלף שקלים.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  "תאוות בצע לשמה". ד"ר פיגר (ארכיון)
  צילום: מתי אלמליח
  מומלצים