שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  צ'ילה: הצונאמי פגע בעיירת דיג, 700 נהרגו ברעש
  הטלוויזיה הצ'ילאנית שידרה תמונות ראשונות מהעיירה קונסטיטוסיון שלחוף האוקיינוס השקט, שספגה את נחשולי הצונאמי - כ-20 דקות אחרי רעש האדמה האדיר. סירות דיג נסחפו לתוך היבשה ונחתו על גגות מכוניות. מניין ההרוגים הרשמי קפץ ל-708. מצב חירום הוכרז בשני מחוזות

  מימדי ההרס וההרג בצ'ילה בעקבות רעש האדמה האדיר - הולכים ומתבררים. גורמי הצלה רשמיים דיווחו הערב (יום א') כי לפחות 350 גופות נמצאו בעיירה קונסטיטוסיון, הנמצאת במחוז טלקה שבמרכז המדינה, לחוף האוקיינוס השקט. העיירה ספגה את הצונאמי שפגע בחופי צ'ילה ונזקי הנחשולים התבררו רק כעת. מניין ההרוגים הרשמי קפץ ל-708.

   

  רעש אדמה בצ'ילה - כותרות אחרונות ב-ynet:

   

  בתמונות ששידרה הטלוויזיה הצ'ילאנית נראו נמל הדיג ובתים בעיירה כשהם הרוסים לגמרי. סירות דיג רבות התהפכו ונסחפו לתוך היבשה. חלקן נחתו על מכוניות. במקביל, הכריזה ממשלת צ'ילה על "מצב מיוחד" בשני מחוזות - מאולה וביו-ביו.


  האונייה שהצונאמי העלה לחוף בטלקאואנו (צילום: רויטרס)

   

  כוחות החילוץ וההצלה המשיכו היום בניסיונות לאתר נעדרים ולכודים מתחת למבנים שקרסו בעקבות הרעש, שעוצמתו היתה 8.8 דרגות בסולם ריכטר ולווה ביותר מ-50 רעידות משנה בעוצמה של 5 דרגות או יותר. בעיר קונספסיון נלכדו בין 60 ל-100 בני אדם בתוך בניין שקרס. מניין ההרוגים בקונספסיון לבדה נאמד ביותר מ-100. בניין האוניברסיטה עלה באש והרחובות מזוהמים. כמה אסירים הצליחו להימלט מכלא הנמצא סמוך לעיר.

   

  אחד הגורמים המקשים על קצב פעולות החילוץ וההצלה הן רעידות המשנה שנמשכות כל הזמן בעוצמות הולכות ויורדות. הרעש שאירע אתמול הוא השביעי בעוצמתו מאז החלו למדוד רעידות אדמה בעולם. הוא חולק את המקום יחד עם רעש שאירע ב-1906 באקוודור, והוא חזק פי כמה מאות מהרעש שגבה מאות אלפי קורבנות בהאיטי בחודש שעבר - אך מוקדו היה עמוק יותר באדמה, ולכן הוא גרם פחות נזק.


  חיפוש אחרי לכודים בקונספסיון (צילום: רויטרס) 

   

  בצהריים (שעון ישראל) בוטלה התראת הצונאמי שפורסמה לאורך החופים המערביים של יבשת אמריקה, אוסטרליה, ניו-זילנד ואיי אוקייניה. בסך הכל אוזהרו לא פחות מ-53 מדינות וטריטוריות מחשש שהצונאמי ימיט אסון עליהן. בשעות הלילה חלפו הנחשולים והגיעו עד ליפן ומזרח רוסיה מבלי לגרום לנפגעים או לנזק משמעותי.

   

  ואולם, חופיה של צ'ילה ואייה נפגעו בצורה חמורה בהרבה. חמישה נהרגו באי קטן לחופי המדינה, שם עדיין נעדרים 11 בני אדם. הגל פגע גם בעיירה טלקאואנו ובנמל נסחפה אוניה אל החוף. נשיאת המדינה, מישל באשלט, הכריזה על ארצה "אזור אסון". לדבריה, מדובר ב"קטסטרופה בעלת השלכות הרסניות".

   

  לפחות 1.5 מיליון צ'ילאנים נפגעו ישירות מהרעש ובתיהם של כחצי מיליון ניזוקו בצורה זו או אחרת. באזורים שנפגעו קיים מחסור במים ובמזון וסופרמרקטים רבים נפרצו - לעתים בהוראת הרשויות - על מנת לאפשר חלוקת מצרכים. במקרים אחרים בוזזות כנופיות בנקים וחנויות באזורים שנפגעו בצורה החמורה ביותר.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מנוחת המחלצים, קונספסיון
  צילום: AP
  ביזת סופרמרקטים
  צילום: AP
  מומלצים