שתף קטע נבחר

צ'ילה: הביזה והשוד מתגברים, עוצר באזורי הרעש

ככל שנוקפות השעות מאז רעש האדמה, מבינים בצ'ילה שהנזקים שגרמה הרעידה והצונאמי שבא בעקבותיה גדולים מכפי שסברו תחילה. הנשיאה באשלט: זקוקים לסיוע בינלאומי מוגבל. יש צורך בבתי חולים שדה, גשרים זמניים, מתקני טיהור מים ומחלצים

לצ'ילאנים נופל האסימון - "הנזק חמור מכפי שחשבנו בתחילה": ממשלת צ'ילה הכריזה אמש (יום א') על עוצר במחוזות מאולה וביו-ביו, שנפגעו בצורה הקשה ביותר מרעש האדמה העז שפקד את המדינה אתמול. הטלוויזיה הצ'ילאנית דיווחה כי העוצר הוטל על-מנת לאפשר לכוחות הביטחון להתמודד את מעשי השוד והביזה, שהולכים ומתרבים. מניין ההרוגים הרשמי עומד על 708.

 

ההבנה כי מימדי ההרס גדולים מכפי שסברו תחילה, באה לידי ביטוי גם בדברים שאמרה מישל באשלט, נשיאת צ'ילה. באשלט, שהדגישה עד אתמול בערב כי צ'ילה אינה זקוקה לסיוע בינלאומי - שינתה את עמדתה ואמרה כי תקבל סיוע מוגבל. "אנו זקוקים לבתי חולים שדה, גשרים זמניים, מתקנים לטיהור מים ולמומחים להערכת נזקים. אנו זקוקים גם למחלצים שיחליפו את המחלצים שלנו שעובדים סביב לשעון", אמרה במסיבת עיתונאים בסנטיאגו.

 

רעש אדמה בצ'ילה - כותרות אחרונות ב-ynet:

 

פעולות ההצלה נתקלות בקשיים בעיקר בשל רעשי משנה שעדיין פוקדים את צ'ילה כ-36 שעות אחרי הרעש. בעיר קונספסיון נמצאים כוחות החילוץ ב"מירוץ נגד השעון" בניסיון לאתר כמה שיותר אזרחים שנלכדו תחת מבנים שנהרסו. לפחות 48 בני אדם עדיין לכודים בבניין דירות בן 15 קומות שקרס. כלבי גישוש משתתפים בפעולות החילוץ, בהן אותרו ניצולים רבים.


הים לקח את מה שהרעידה השאירה. נזקי הצונאמי בפלוחו (צילום: AP)

 

כוחות הביטחון בעיר נאלצו להשתמש בגז מדמיע בניסיון לעצור כנופיות שפשטו על סופרמרקטים, בנקים וחנויות אחרות. הבוזזים לוקחים מכל הבא ליד - ממוצרי מזון בסיסיים ועד לטלוויזיות ומוצרי חשמל אחרים. מעשי שוד וביזה דווחו גם בעיירות וכפרים אחרים במאולה ובביו-ביו.

 

אזרחים הכינו צינורות ארוכים מגזעי במבוק ושאבו דלק מתחנות נטושות, אחרים פשטו על מסעדות ומרכזי קניות, יצאו עם שקי מזון ונמלטו על אופניים או במכוניות. אדם אחד הגדיל לעשות ומילא אוטובוס שלם בשקי קמח. ראש העיר קונספסיון, ג'קלין ואן-ריסלברג, קראה לממשל המרכזי לשלוח בדחיפות חיילים לעיר בניסיון להפסיק את הביזה. לדבריה, הביזה היא תוצאה של המחסור במזון ומים, שאספקתם לעיר הופסקה מיד לאחר הרעש.


ביזה בקונספסיון. מוצרים בסיסיים, דלק ואפילו טלוויזיות (צילום: AP)

 

במקביל, הולכים ומתגלים הנזקים שגרמו נחשולי הצונאמי לעיירות החוף וכפרי הדייגים במרכז צ'ילה, וגם כאן נראה שהנזק שגרמו הנחשולים גדול יותר מכפי שהוערך בתחילה. בעיירה קונסטיטוסיון התגלו לפחות 350 גופות והרס רב שגרמו הגלים לבתים ולמעגן הדייג. חלק מהסירות נסחפו מטרים רבים על-גבי הגלים ונחתו על גגות מכוניות.

 

בכפר הקטן איוקה הרס גדול גם כן. התושבים מספרים על הפאניקה הגדולה שאחזה בהם אחרי הרעש ועל ההימלטות לגבעות הסמוכות מפני הגלים שהגיעו דקות ספורות אחר כך.

"הדבר היחיד שעשיתי היה לתפוס את הילדים ולרוץ לגבעות. אחרי חמש דקות כבר הכל היה מים, מים, מים". אשה אחרת סיפרה: "אין לי אפילו מיטה. הדבר היחיד שנשאר לי הם הבגדים. מתוך ייאוש רצנו בעלי ואני לגבעות ונשארנו שם כל הלילה".

 

מרבית תושבי איוקה - שנמצא כ-200 קילומטרים מדרום לסנטיאגו - הם כעת חסרי בית. היום הם שבו לבתיהם ההרוסים בניסיון להציל את רכושם וזכרונותיהם. נזקי צונאמי התגלו גם בעיירות נוספות לאורך החוף ובאיי רובינזון קרוזו. מספר חסרי הבית לאורך החוף ובמחוזות מאולה וביו-ביו נאמד בכחצי מיליון.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גופה תחת ההרס בקורניפה
צילום: רויטרס
התושבים ברחו לגבעות
צילום: AP
הרס ונזק בדיטאצ'ו
צילום: רויטרס
מומלצים