שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  4 שנות מאסר לחייל שנהג שיכור והרג את חברתו

  נוי קלדרון, שהרג את לידור זאב בת ה-15, אמר בבית המשפט כי כל שנותר לו לומר הוא סליחה. השופט: הרכב הפך לכלי נשק. הוא הוסיף שעל הנהגים הצעירים לדעת "שאם יפרו את חובת הזהירות ייענשו בחומרה"

  "כמו רימון בלי נצרה". ארבע שנות מאסר נגזרו בצהריים (יום ב') על נוי קלדרון, חייל בן 20 מחיפה שנהג לפני שנתיים בשכרות, חצה רמזור אדום והרג בתאונה את לידור זאב, בת 15. לפני תחילת הדיון בבית המשפט המחוזי בחיפה, אמר קלדרון כי כל שנותר לו לומר הוא סליחה.

   

  השופט משה גלעד, אמר בעת הקראת גזר הדין, כי הרכב הפך לכלי נשק וכי מי שנוהג בשכרות "דומה למי שמשחק ברימון בלי נצרה". השופט קבע כי בנוסף למאסר, יישלל רישיון הנהיגה של קלדרון ל-15 שנה, וכי ישלם קנס של 10,000 שקלים, ופיצוי למשפחה של 40 אלף שקלים.


  "העונש אינו מידתי ביחס לנאשם". קלדרון (צילום: אבישג שאר-ישוב)

   

  הוא אמר כי יש להעלות בהדרגה את רף הענישה, בעבירות הריגה שבוצעו תחת השפעת אלכוהול. "במיוחד לגבי אלה, מופקרי הכביש, שבטרם התיישבו אל מאחורי הגה רכבם - שלא לומר בטרם אחזו ב'נשקם', שאבו אומץ מן הבקבוק וקיפחו חיי אדם". השופט הוסיף: "לא אאטום אוזני מלשמוע זעקותיהן של משפחות השוכלות את היקר להן מכל, אותם קורבנות שברגע אחד, בשל טעות אנוש - ויותר נכון, כשלון אנוש - נגדעו חייהם. בתאונה זו, נגדע פתיל חייה של לידור בטרם מלאו לה 16 שנים והתנהגותם המאופקת, הכואבת, השקטה והאצילית של הוריה במהלך המשפט, נשמעה בעוצמה, העולה על קול צעקה".

   

  השופט דחה את טענות הסניגורים, כי יש להתחשב בנהג בשל גילו הצעיר: "יש לדרוש דווקא מאותם נהגים צעירים, שמודעים לסיכון הרב הטמון בנהיגת רכב מנועי בכלל, ולחוסר נסיונם בנהיגה בפרט, רמת זהירות מוגברת. ראוי לדעתי שדווקא הם, הנהגים הצעירים... ייזהרו עד מאוד בשל הסיכון הנובע מנהיגתם... ויידעו, שאם יפרו את חובת הזהירות ייענשו בחומרה".  

   

  "שום עונש לא יחזיר הגלגל לאחור"

  במהלך הקראת גזר הדין פרצו קרובי משפחתו של החייל בבכי. השופט סירב לבקשת הסניגורים לעכב את ביצוע גזר הדין עד הקיץ, על מנת לאפשר לקלדרון לסיים את שירותו הצבאי. מיד בתום הדיון הועבר החייל - שהיה משוחרר כל תקופת המשפט, לידי משמר בית המשפט שהעבירו אותו למעצר.

   

  ליז זאב, אמהּ של לידור ז"ל, אמרה בתום הדיון כי שום עונש לא יחזיר את הגלגל לאחור, "ולא יחזיר עוולה שכזו".

  היא הוסיפה כי מה שחשוב כעת הוא המבט לעתיד. "שאנשים יחשבו פעמיים לשתות, לפני שינהגו", היא אמרה. "לנו הרגו כבר את לידור, והחיים לא יחזרו להיות מה שהיו פעם. חיכינו שנתיים למיצוי הדין, ובכל פעם שהגענו לכאן, זה רק היה לנעוץ את הסכין בפצע הפתוח, ולהעמיק את הנעיצה. קיווינו שהיום זה יסתיים, כדי שנוכל להשתקם ולהתקדם הלאה. היום שמענו שבכוונתם לערער, אין מה לעשות. נקבל גם את מה שיפסוק בית המשפט העליון, אם כי לאחרונה הוא נוטה להחמיר בעבירות כאלה".

   

  ביחס לבקשת הסליחה של קלדרון, כפי שאמר לכתבים לפני תחילת הדיון, אמרה האם כי מדובר בהתנצלות לצרכי הקלה בעונש. "במשך שנתיים הוא לא התנצל, גם לא אחרי ההרשעה. רק עכשיו, לפני הדיון הוא נזכר, וגם אז לא דיבר איתנו. כנראה הסניגורים שלו אמרו לו שהפסיקה מחמירה עם מי שנטל חיי אדם ולא הביע חרטה".

   

  היא סיפרה כי במשך שנתיים מעסיקים בני המשפחה את עצמם ללא הפוגה. "אנחנו עדיין לא מעכלים את זה שלידור איננה. הדרך שלנו להתמודד היא להעסיק את עצמנו - עד כדי התשה. כדי שלא נבין מה איבדנו", היא אמרה. "הנהג הזה יעבור עכשיו סדרת חינוך במשך ארבע שנים, אבל הילדה שלנו, לעולם לא תחזור. הנהג גרם לנו אסון ועוול, אבל גם עוול גם למשפחה שלו, שתצטרך לחיות לעד עם הקלון".

   

  מאי זיו, חברתו לשעבר של קלדרון, שנפצעה בתאונה והיתה עדת תביעה מרכזית, התקשתה לדבר בתום הדיון. בין השאר היא היתה זו שהעידה לגבי כמות האלכוהול ששתה קלדרון, והעובדה שהיה מודע לכך שהוא נכנס לצומת כשהוא ברמזור אדום. "אלה היו ארבע שנים של סיוט", היא אמרה. "הפציעה בלב שלי, קשה הרבה יותר מהפציעה הפיזית".

   

  "עונש לא מידתי"

  פרקליטו של החייל, עו"ד יוסי יעקבי, אמר כי העונש "משקף את הכאב של בית המשפט על קטילת חייה של הנערה, אך אינו מידתי ביחס לנאשם". לדבריו, מדובר בענישה חמורה בהתחשב בעובדה "בגילו של הנאשם, בהיעדר עבר פלילי ובעובדה שהוא משרת שירות צבאי מלא".

   

  קלדרון הורשע בהריגתה של זאב. בכתב האישום נטען כי הוא נהג ב-11 בינואר 2008 ברכבו בירידה מכיוון מרכז חורב וחצה צומת מרומזר באור ירוק. בצומת הרחובות פיק"א והראל אירעה התאונה. אחרי שחצה באדום, קלדרון סטה שמאלה, עלה על אי תנועה והתנגש בעמוד רמזור. הוא המשיך לעבר הנתיב הנגדי עד שנעצר בחומת אבן עפר ושיחים.

   

  כתוצאה מהפגיעה בעמוד הרמזור הושלכה זאב

  מהמכונית לעבר המדרכה וחומת האבנים. הפגיעה היתה קטלנית. החברה מאי נפצעה קל. מכתב האישום עלה כי קלדרון נהג ברכב כשהוא נתון תחת השפעת אלכוהול במהירות שאינה סבירה לתנאי הדרך, תוך מעבר מודע שהרמזור דולק באור אדום והתעלמות מתנאי דרך הכוללים ירידה.

   

  קלדרון הואשם גם בהחזקת סמים ובנהיגה תחת השפעת סמים, אך הכחיש כל שימוש בסם אי פעם. השופט גלעד קבע כי "בנסיבות המקרה לא נותר בלבי ספק כי הנאשם נהג תחת השפעת אלכוהול וכי שכרותו השפיעה על נהיגתו" - אך זיכה אותו בעניין הסמים.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  לידור זאב. נהרגה בכביש
  קלדרון. ביקש סליחה
  צילום: אבישג שאר-ישוב
  אמהּ של לידור. "רק עכשיו הוא ביקש להתנצל"
  צילום: אבישג שאר-ישוב
  מומלצים