שתף קטע נבחר

ביה"ס סירב לסדנאות נגד תקיפה: "פעלו בעצמם"

הנערה מתל אביב שנפלה קורבן להתעללות מינית במשך שלוש שנים טופלה על-ידי שירותי הרווחה על רקע בעיות עם ההורים וקשיים בלימודים, אך לטענת הגורמים השונים - לא הראתה סימני מצוקה. בבית הספר בו למדה סירבו לארח סדנאות חיצוניות על מודעות לתקיפה מינית

לא בבית ספרנו? על רקע פרשת ההתעללות המינית הקשה שנחשפה בצפון תל אביב, סיפרה היום (ב') ל-ynet אפרת אופנהיימר, רכזת חינוך באיגוד מרכזי סיוע לנפגעי תקיפה מינית, כי האיגוד נוהג לערוך סדנאות בבתי ספר, אך יש מוסדות - ובמיוחד כאלה שנחשבים למוצלחים במיוחד - אשר מסרבים לקיים אותן. אחד מהם הוא בית הספר בו למדה הנערה שנפלה על פי החשד קורבן להתעללות מינית במשך שלוש שנים.

 

"לבתי ספר יש קושי גדול להכיר באופציה שתקיפה מינית יכולה להתרחש בכל בית ספר", הסבירה אופנהיימר, "אך תקיפה מינית מתרחשת בכל בית ספר - וצריך לדבר על זה".

במשרד החינוך אמרו בתגובה כי בבית הספר המדובר קיימו פעולות הסברה בנוגע לפגיעה מינית, אך לא נעזרו בגורמים חיצוניים. "בבית הספר לא הזדקקו לכוח עזר, מאחר והיועצים שלהם עברו השתלמות ועשו בעצמם פעולות הסברה בכוחותיהם. הם לא סירבו לטפל בנושא, אלא בחרו בשירות פנימי של בית הספר ולא בשימוש גורם חיצוני".  

 

אופנהיימר ציינה כי עבור הקורבן, אונס בכתלי בית הספר דומה לחוויה של טרור. "מה שיכול לקרות בבית הספר הוא יותר חזק מכל דבר אחר. נערה שנופלת קורבן לנער אחד לא תדבר כי בין היתר ניתן לראות גם מהמקרים הקודמים שפורסמו, שהחברה תאשים את הקורבן, בכל פעם אומרים שהנערה אשמה והאצבע מופנית כלפיה".

 

הנערה מוכרת לרווחה, בשל קשיים במשפחה

בשירותי הרווחה אמרו היום כי הנערה טופלה על-ידם, אך מעולם לא הראתה סימני מצוקה. כעת עובדת סוציאלית עומדת לשירותה והוצע לה טיפול במרכז לנפגעות תקיפה מינית.

 

מעיריית תל אביב נמסר כי "הנערה מוכרת ומטופלת על ידי גורמי הרווחה והחינוך, על רקע קשייה בתחום הלימודי, התפקודי והמשפחתי. המידע שנחשף כעת, הוסתר היטב על ידי הנערה מפני העובדת הסוציאלית, הסתרה שלדעת הגורמים המקצועיים, נובעת מהפעלת מנגנוני הגנה, דבר המאפיין נפגעות טראומה מינית. נוסיף, כי לפני כשנה וחצי הובאה הנערה על ידי גורמי הרווחה העירוניים לאבחון פסיכיאטרי וטיפול בבית החולים איכילוב, וגם שם לא חשפה הנערה את המידע".

 

גם במשרד החינוך ציינו כי הנערה לא סיפרה לאיש על מה שעברה, "לא ליועצים, לא לשירותי הרווחה שליוו אותה ואפילו לא לאמא שלה. אם היא היתה מספרת, כמובן שבית הספר היה עושה התערבות מסיבית. בית הספר כן זיהה קושי והיא טופלה בהקשר הזה, אך בית הספר לא זיהה סימנים להתעללות. מן הסתם, אם היא הייתה מספרת למישהו, היו מטפלים בה בכל האמצעים".

 

גורם בכיר בשירותי הרווחה סיפר כי משפחתה של הקורבן הייתה מוכרת היטב לשירותי הרווחה וכי הנערה

עצמה טופלה על-ידי היחידה לנערות במצוקה, על רקע יחסיה הבעייתיים עם הוריה וקשיים בבית הספר. היא קיבלה סיוע של חונכת תומכת וגם הייתה בטיפול של בית הספר. אך למרות המעטפת הטיפולית, היא שמרה לעצמה במשך שנים את הסיוט שעבר עליה.

 

כשנשאלה על-ידי עובדת סוציאלית שהייתה בקשר הדוק איתה מדוע לא שיתפה אותה במה שעבר עליה, השיבה הנערה: "אני לא מדברת איתך על דברים אישיים כאלה". 

 

כתבתן של יעל ברנובסקי ויהלי מורן זליקוביץ'
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אחד החשודים בפרשה
צילום: עופר עמרם
מומלצים