שתף קטע נבחר

"סוריה מוכנה לקבל את הגולן בשלבים"

ההתקרבות בין דמשק לטהרן לא מפריעה לשר החוץ הסורי להצהיר על נכונותה של ארצו לשלום עם ישראל - ולפי חוקרת בריטית מובילה למזה"ת, הוא הציע מתווה נסיגה חדש. מה עם הקשר לאיראן ולחיזבאללה? זה יצטרך לחכות

מדברים בשני קולות? למרות חילופי האיומים בין ישראל לבין סוריה וההתקרבות המופגנת לאיראן, דיווח בסוף השבוע ה"גארדיאן" הבריטי כי רק בחודשים האחרונים הביעו בכירים בדמשק נכונות לחדש את המגעים לשלום במתווה חדש - שלפיו תיסוג ישראל מרמת הגולן בכמה שלבים.

 

הדברים הובאו בטור אישי שכתבה גבריאל ריפקינד, ראש תוכנית מחקר המזרח התיכון באוניברסיטת אוקספורד. לדבריה, בפגישה עם עיתונאים בדצמבר האחרון שבה השתתפה, אמר שר החוץ הסורי, וליד אל מועלם: "בשביל שיהיה שלום, ישראל צריכה להכיר בכך שסוריה זכאית לכל סנטימטר בגולן. אנו רוצים לדבר, אבל אדמתנו היא קדושה וזה עניין של כבוד".

 

באשר למתווה הנסיגה שהציע, אמר אל מועלם: "ניתן לבצע את המהלך בשלבים, תוך נקיטת צעדים לנורמליזציה במקביל -

 הכרזה על סיום מצב המלחמה בתום נסיגה ממחצית השטח, פתיחת נציגות דיפלומטית מיוחדת בין המדינות בשגרירות האמריקנית בדמשק עם פינוי שלושה רבעים משטח הגולן, ופתיחת שגרירויות הדדית - עם השלמת הנסיגה".

 

על יחסי ארצו עם איראן וחיזבאללה ודרישתה של ישראל מדמשק להתנער מפעילות הטרור, הבהיר שר החוץ הסורי כי אלו יידונו רק בתום פינוי הגולן. "אותן סוגיות מפתח יסוכמו רק בתום הנסיגה".

 

שר החוץ הסורי גם הציע כי ארצות הברית תספק לישראל ערבויות לביטחונה, שבמסגרתן יורשו כלי טייס אמריקניים לערוך טיסות בשטח הגולן.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אל מועלם. מדבר שלום (ארכיון)
צילום: AFP
רמת הגולן. נסיגה בשלבים?
צילום: טל רבינובסקי
מומלצים