שתף קטע נבחר

מעקב ynet: הניצולים ממשיכים לחכות לתרופות

המחלוקת בין משרדי הממשלה מעכבת את יישום מתן תרופות בחינם לניצולי שואה. בדיון היום איים יו"ר ועדת הכספים בסנקציות אם הנושא לא יוסדר תוך שבועיים

הממשלה אמנם הבטיחה להעניק לניצולי השואה תרופות ללא תשלום, אבל למרות שבכל יום הולך מספרם ופוחת - נראה כי למשרדי הממשלה וקופות החולים יש זמן, והם מעדיפים להמשיך להתבוסס במחלוקת הבירוקרטית על סמכויותיהם במקום להוציא את המהלך אל הפועל.

 

אחרי שהמתינו שנים, הניצולים הנזקקים ייאלצו לחכות עוד שבועיים, עד שחברי ועדת הכספים של הכנסת יכריעו אם יש מקום להתערב בזירוז מתן הסיוע.

 

יו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני (יהדות התורה) דחה את ההכרעה, בעקבות הודעת האוצר כי בתוך שבועיים יושג הסדר עם כלל קופות החולים, לאחר שלאחרונה נחתם הסכם עם שירותי בריאות כללית, שבה מבוטחים 70 אחוזים מבין הניצולים הנזקקים.

 

גפני קבע דיון נוסף בנושא, והזהיר כי אם לא יוסדר הנושא בתוך שבועיים - תגיב הוועדה בעיכוב העברות תקציבים למשרדי הממשלה. "אוי ואבוי לכם אם לא יהיה פיתרון לבעיה המבישה הזאת והקופות לא יקבלו את הכסף למימון התרופות. זוהי ביורוקרטיה שלא מתקבלת על הדעת, ונעשית על גבם של ניצולי השואה. זו בושה ארגונית שחייבים לשים לה קץ".

 

יוזם הדיון, ח"כ זאב בילסקי מקדימה, המשמש גם יו"ר ועדת המשנה לניצולי השואה, הדגיש כי מהות המחלוקת בין הצדדים כלל לא עוסקת במחסור תקציבי. "יש 200 מיליון שקלים שאישרה הממשלה לפני שלוש שנים, אבל כל הגורמים שצריכים להסדיר את העברתו מתבצרים בעמדותיהם או מנסים להרוויח משהו. אני מתבייש להביט בעיניהם של הניצולים ולהגיד להם שהם לא מקבלים את הכסף כי המשרדים רבים ביניהם, כשהם עצמם צריכים לשלם כל חודש 500 שקלים לתרופות".

 

השר יוסי פלד, שהחליט מיוזמתו לסייע לפתרון מצבם של ניצולי השואה, אמר כי הלך הרוחות בדיון משקף את מהות הבעיה עצמה. "כל משרד מטפל בקצת מהבעיות, והפיזור בין המשרדים גורם לכך שהניצולים נופלים בין הכיסאות".

הוא קרא לראש הממשלה לרכז את סמכות הטיפול בכלל הניצולים בידי גורם אחד.

 

מהות המחלוקת עוסקת בסכום של 45 מיליון שקלים, שמשרד הרווחה והחברה להשבת רכוש הסכימו להקצות לטובת מימון התרופות. אלה מתנים את קבלת הכספים במימון מקביל מצד הממשלה.

 

נוסף על כך, התברר בדיון כי האוצר מתנה את העברת הכספים רק לניצולים חולים שקיבלו הכרה לזכאות למימון התרופות. גפני הביע התנגדות למהלך, והודיע שההסדר חייב להיקבע לגבי כל הניצולים הנזקקים לטיפול רפואי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ח"כ גפני. "בושה ארגונית"
צילום: גיל יוחנן
מומלצים