שתף קטע נבחר

האו"ם למצרים: הפסיקו לירות בפליטים בגבול

עשרות מהגרים אפריקנים מצאו את מותם במהלך ניסיונות לחצות את הגבול ממצרים לישראל, ונציבת זכויות האדם של האו"ם החליטה כי הגיעה העת לנזוף בממשלה המצרית. "אין עוד מדינה שהורגת במכוון מבקשי מקלט", היא אמרה

נציבת זכויות האדם של האו"ם קראה אתמול (ג') לכוחות הביטחון של מצרים לחדול מלירות לעבר מהגרים אפריקנים החוצים את הגבול לישראל באופן לא-חוקי. חיילים ושוטרים מצרים הרגו כ-60 מסתננים אפריקנים בתוך שנתיים וחצי, והנציבה נאבי פילאי דרשה מהממשלה לחדד את הנהלים כדי למנוע מקרי מוות נוספים.   

 

"בעוד שמהגרים רבים מאבדים את חייהם בסירות צפופות או בניסיון לחצות גבולות מרוחקים, אין מדינה מלבד מצרים שהורגת במכוון כל-כך הרבה מבקשי מקלט חפים מפשע", אמרה פילאי. לדבריה, "זהו מצב עניינים ראוי לגינוי, ומספר הקורבנות מלמד כי לפחות חלק מהחיילים יורים על-מנת להרוג. 60 הרוגים אינם תאונה או טעות מצערת".  

 

רוב המהגרים שחוצים את מצרים בניסיון להגיע לישראל מגיעים מאריתראה, סודן ואתיופיה. הקורבן האחרון של מדיניות הפתיחה באש של המצרים מת בסוף השבוע האחרון. הוא היה ההרוג התשיעי מאז תחילת השנה.

 

פילאי אמרה כי על ממשלת מצרים "לפרסם הוראה מיידית לכוחות הביטחון שלה כדי להבטיח שהחיילים פועלים לפי

הסטנדרטים הבינלאומיים". בהודעתה היא הבהירה את עמדתה לפיה על הממשלה לפתוח בחקירה עצמאית ומקיפה לבדיקת המקרים שבהם נהרגו מהגרים.  

 

מדבר סיני הפך בשנים האחרונות לנתיב הברחת מהגרים מאפריקה ונשים ממזרח אירופה שנאלצות לעבוד בזנות. מצרים הגבירה את מאמציה למנוע מעבר בגבול, אולם ארגוני זכויות אדם מאשימים כי היא עדיין עושה שימוש מופרז בכוח.   


פורסם לראשונה 02/03/2010 22:25

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נציבת זכויות האדם. לעצור הירי ולחקור
צילום: רויטרס
מומלצים