שתף קטע נבחר

התביעה: לכלוא הקצין שהיכה פלסטינים

בטיעונים לעונש דרשה התביעה להחזיר את סגן אדם מלול מחטיבת "כפיר", שהורשע בהכאת פלסטינים בכפר בשומרון, לכלא הצבאי ולהורידו לדרגת טוראי. מלול: "לא נכנסתי לכפר כדי להיראות איזה גבר ולפגוע בחפים מפשע"

עונש מאסר נוסף, הורדה לדרגת טוראי, וקנס כספי - זה העונש אותו מבקשת התביעה הצבאית להשית על סגן אדם מלול, סגן מפקד פלוגה לשעבר בחטיבת כפיר, שהורשע לאחרונה בהכאת פלסטינים במהלך פעילות מבצעית בכפר קדום שליד שכם בספטמבר 2008. התביעה הצבאית נוקטת ביקורת נוקבת נגד הקצין ומכנה את מה שהתרחש באותו אירוע כ"חגיגת מכות".

 

בשבוע הבא אמור להיגזר דינו של סגן מלול, לאחר הליך משפטי מתוקשר ועימות בין מי שהיה דאז מפקד חטיבת כפיר, אלוף-משנה איתי וירוב, למי שהיה אלוף פיקוד המרכז דאז גדי שמני, על מה מותר ואסור במהלך פעילות מבצעית. על אף ניסיונותיו של מלול להציג כי קיים תחום אפור במהלך פעילות מסוג זה ויש לתת שיקול דעת למפקדים בשטח, החליטו השופטים להרשיעו בעבירה של התעללות, ורגע לפני גזר הדין מותחת עליו התביעה הצבאית ביקורת קשה.

 

"הוא עשה שימוש בכוח שהיה לו כלפי חפים מפשע בלי כל טעם תוך ניצול מעמדו לרעה ואף תוך ניצול קשר השתיקה... ניתן לומר שבמשפט הזה - השקר היה נר לרגליו", טענה התובעת הצבאית, רב-סרן (מיל') שלי נחום. "הוא לא הביע חרטה על מעשיו ובמעשים אלו לגישתנו הביע בוז למערכת הצבאית ולתפקידו, ובמקום לקחת אחריות על מעשיו, האשים את המערכת הצבאית... הוא רמס לא רק את כבודם של עוברי אורח תמימים שבחר לתשאל, אלא אף את ערכי צה"ל המקבלים משנה חשיבות כשמדובר בפעילות מול אוכלוסייה מקומית... בניסיונו להתנער מאחריות רמס את ערכי שלטון החוק במדינה".

 

עוד טענה התביעה, כי מלול ניסה לפגוע בחייל מפלוגתו שדיווח למצ"ח על החקירה, באופן שבו הטיל בו דופי והכפיש אותו, כמו כן טוענים בתביעה השתמש בתקשורת לאורך כל ההליך המשפטי במטרה להשפיע עליו. התובעת ציינה כי על אף שמלול ישב כבר חודשיים במאסר בכלא, וחודש נוסף במעצר בית, יש להטיל עליו עונש נוסף של מאסר בפועל, "כך שהדבר ישקף את מידת הסלידה ממעשיו".

 

"לא נכנסתי לכפר כדי להיראות איזה גבר"

מנגד, טען סנגורו של מלול, עו"ד שמי כהן, כי נדמה שהתביעה הצבאית נוקטת בגישה נקמנית במלול, על רקע הסערה הציבורית שחולל בכך שהביא את הנושא לדיון ציבורי. עו"ד כהן: "מדובר בקצין מצטיין, שעשה את כל תפקידיו באופן משביע רצון ונאלץ להשתחרר מצה"ל בעקבות האירוע". כמו כן אמר, כי תקופת המאסר בה שהה מלול בכלא היתה ארוכה ואין כל סיבה להשיבו מאחורי סורג ובריח.

 

מלול עצמו אמר לשופטים, כי עבר תקופה לא פשוטה ולא התכוון

לפגוע בפלסטינים. "לא נכנסתי לכפר כדי להיראות איזה גבר ולפגוע בחפים מפשע. חיפשתי נשק, חיפשתי בן אדם שירה ביישוב היהודי. אמרו לי שככה זה עובד, יכול להיות שבזמן שאנחנו מדברים עכשיו מישהו אחר עושה את זה".

 

הוא ציין כי ברצונו להתחיל בחייו האזרחיים וממילא הרישום הפלילי שדבק בו עשוי לפגוע בו, והוא סבור כי לא מגיעה לו תקופה נוספת בכלא. "חשוב לי לשרת את המדינה, להמשיך לתרום. אני עדיין אוהב את המדינה הזו".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סגן מלול. בקרוב טוראי?
צילום: עופר עמרם
עו"ד כהן. גישה נקמנית
צילום: עופר עמרם
מומלצים