שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  המדינה לבג"ץ: בעניין ברזילי - תומכים בליצמן

  המדינה השיבה היום לבג"ץ של תושבי אשקלון, שמבקשים להעתיק את הקברים העתיקים שנמצאו בשטח ביה"ח כדי להמשיך במיגונו וטוענת - עוד שבועיים נחליט בעניין. עוד נאמר כי ראש הממשלה הנחה את משרד הבריאות לקדם את תכניתו של ליצמן - שיקרה הרבה יותר, ותארך זמן רב יותר, מהתכנית המקורית שכבר אושרה

  האם סירובו של סגן שר הבריאות ליצמן להעתיק קברים עתיקים לטובת מיגון ביה"ח ברזילי - הופך לעמדת הממשלה? המדינה הגישה היום (ד') את תשובתה לעתירת תושבי אשקלון לבג"ץ נגד משרד הדתות ומשרד ראש הממשלה, בטענה כי מיגון בית החולים מתעכב בשל התנגדות גורמים חרדיים לפינוי קברים עתיקים מהמקום - למרות שהרבנות כבר נתנה לכך הכשר. בתשובתה דחתה המדינה את העתירה בנימוק שהממשלה טרם הכריעה בנושא, ולכן "אין מקום להכרעה שיפוטית בעת הזו".

   

  הולכים עם ליצמן?

  בתשובת המדינה נכתב עוד כי בתוך כשבועיים צפויה להתקבל החלטת ממשלה בנושא הבנייה בברזילי וכי הממשלה תומכת בהצעתו של סגן שר הבריאות יעקב

  ליצמן שמשמעותה אי הזזה של קברים עתיקים הנמצאים במקום שיועד לבנייה, והזזת המבנה לאתר חלופי. לפי הערכות, תכנית זו יקרה ביותר מ-100 מיליון שקלים מהתכנית המקורית, ותארך זמן רב יותר.

    

  בתשובת המדינה נכתב כי ראש הממשלה בנימין נתניהו הנחה את משרד הבריאות לקדם את התוכנית החלופית של ליצמן, שכוללת בנייה בשטח מגרש החניה ללא הזזה של קברים, ובמקביל מיגון של חדר המיון וחדרי הניתוח הקיימים; זאת, משום שהבנייה צפויה לארוך כמה שנים. תכנון התוכנית החלופית החל כבר לפני שלושה חודשים וצפוי להסתיים עד סוף 2010. תכנון ראשוני של הפרויקט כבר הסתיים.  

   

  גם באזור מגרש החניה נמצאו קברים, אולם התוכנית שמציע ליצמן היא בניה בשיטת "בטון רדוד", שיטה שאינה גורמת לבעיות הלכתיות. לפני פחות משבוע נעשה ניסוי בבנייה בשיטה זו וטרם התקבלו תוצאות.  

   

  בתשובת המדינה נכתב כי ההערכה היא שבחירה בתוכניתו של ליצמן תייקר את הבנייה בכ-90 מיליון שקל ותתארך בשנה. עם זאת, גורמים במשרד הבריאות העריכו בימים האחרונים כי החלופה תהיה יקרה יותר ותעלה כ-160 מיליון שקל מעבר לתוכנית המתוכננת, משום שתכלול כספים שיושקע במיגון זמני של המיון הקיים, וכספים שאמורים היו להינתן כתרומה לבית החולים ברזילי. בנוסף העריכו שהחלופה של ליצמן תאריך את הבניה בכשלוש שנים, בעוד שבתוכנית הקיימת ישנן כבר תוכניות שאושרו וקבלן שנבחר לעבוד.  

   

  התכנית - בעלת "חסרונות תפקודיים"

  בתשובת המדינה נכתב, עם זאת, כי "מימוש חלופה זו (של ליצמן - מ.י) טומן בחובו חסרונות תפקודיים שונים". היתרונות, לפי תשובת המדינה, היא מניעת חיכוכים עתידיים וכי התוכנית "משרתת את האינטרס של כיבוד כבוד המת".

    

  המדינה טוענת עוד כי למרות פסק הלכה של הרבנות הראשית המתיר הזזת קברים "קמו מתנגדים רבים בקרב גדולי התורה לפסק ההלכה". עוד נטען כי הרב הראשי שלמה עמאר, שהיה חתום על פסק ההלכה, חזר בו מהסכמתו לפינוי הקברים.

    

  לאחרונה איים מנכ"ל משרד הבריאות, ד"ר איתן חי-עם, בהתפטרות אם תאושר התוכנית החלופית, בשל העובדה שהיא תקשה על הפיתוח העתידי של ברזילי ומשום שעלותה הכספית הניכרת תיפגע בתקציבי פיתוח אחרים של משרד הבריאות. גורם בכיר במשרד הבריאות דיווח כי "בשבועיים האחרונים שורר נתק בין המנכ"ל ובין סגן השר". בסביבתו של ליצמן העריכו כי "המנכ"ל לא יישאר בתפקיד והכיוון די ברור".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  בית החולים ברזילי בזמן "עופרת יצוקה"
  צילום: מיטל יסעור בית-אור
  מקום החפירות בברזילי
  צילום: צפריר אביוב
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים