שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  נישואים לא מאושרים מגבירים הסיכון לשבץ מוחי

  חוקרים מאוניברסיטת תל אביב, שבדקו אלפי גברים בישראל, מצאו כי הסיכון לשבץ מוחי עולה ב-64% אצל גברים רווקים בהשוואה לנשואים, ובשיעור זהה בקרב גברים שחיי הנישואים שלהם לא מאושרים

  גברים, שימו לב: מחקר ישראלי חדש מגלה כי נישואים לא מוצלחים מגבירים אצל גברים את הסיכון ללקות בשבץ מוחי; זאת, בהשוואה לגברים שנהנים מחיי נישואים מאושרים. עוד נמצא כי רווקות מגבירה את הסיכון לשבץ בשיעור דומה. המחקר נערך על-ידי חוקרים מאוניברסיטת תל אביב. 

   

  הסיכון עולה ב-64%

  המחקר הנוכחי כלל 10,059 ישראלים שגילם הממוצע 49 ואשר השתתפו בשנת 1963 במחקר מחלות הלב הישראלי. החוקרים המשיכו לעקוב אחר מצבם

  הרפואי של הגברים ושיעור התמותה שלהם בשנת 1997. שנתיים לאחר שהחל המחקר, ב-1965, המשתתפים נתבקשו לציין את מצבם הזוגי והאם חיי הנישואים שלהם מוצלחים או לא בעיניהם.  

   

  מתוצאות המחקר עלה כי שיעור מקרי השבץ המוחי היה שווה הן בקרב רווקים והן בקרב הנשואים. בסך הכל דיווחו 3.6% מהנבדקים כי חיי הנישואים שלהם אינם משביעי רצון. בקרב אלה, נמצא כי הסיכון ללקות בשבץ מוחי גבוה ב-64% אצל הגברים, בהשוואה לגברים שציינו כי חיי הנישואים שלהם מוצלחים.  

   

  עוד נמצא כי גם לגברים רווקים סיכון גבוה ב-64% ללקות בשבץ מוחי, בהשוואה לגברים נשואים. בחישוב התוצאות הסירו החוקרים גורמים שעלולים היו להטות את התוצאות, ובהם מצב סוציו-אקונומי, השמנת יתר, הרגלי עישון, סוכרת ומחלות לב. לדברי החוקרים, הממצאים מעידים עד כמה חשובה זוגיות תקינה לבריאות האדם.  

   

  החוקרים ציינו כי למחקר מספר מגבלות. ראשית, המחקר לא בחן מהם הסיכונים של נשים ללקות בשבץ והאם גם אצלן הסיכון פוחת עם חיי נישואין מאושרים. בנוסף, המחקר משקף את תמונת המצב של הנחקרים לפני כארבעה עשורים, וייתכן שהמגמות כיום שונות ואינן מתאימות לתושבי ארצות אחרות.  

   

  גורם המוות השלישי בעולם

  שבץ מוחי ("אירוע מוחי") הוא גורם המוות השלישי בעולם המערבי וגם אצלנו

  בישראל, אחרי התקפי לב וסרטן. מדובר בחסימה של כלי דם במוח הגורם למותו של אותו איזור מוחי שהוזן על ידי כלי הדם הפגוע. על פי ההערכות, אחת ל-35 דקות בישראל מתרחש שבץ מוחי. בסך הכל מדובר בכ-15 אלף חולים מידי שנה, מתוכם ימותו כ-3,000 איש.

    

  כמחצית מהחולים ששורדים סובלים מנכות הכוללת לרוב שיתוק בחצי צד של הגוף עד לשיתוק מוחלט ופגיעה מוחית נרחבת. הדקות הקריטיות עם הופעת הסימנים הראשונים של השבץ המוחי, הן בעלות חשיבות מכרעת לסיכויי החולה לשרוד. כל דקה שחולפת מתחילת החסימה גורמת למותם של מאות אלפי תאי מוח; מסיבה זו טיפול מוקדם ככל האפשר עשוי להציל חיים ולהפחית את הנזק העתידי.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  נישואים עובדים - גם על הבריאות
  צילום: index open
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים