שתף קטע נבחר

ביניש: מִסרֵי סעדאת מהכלא - "לא ד"ש לאשתו"

שופטי בית המשפט העליון דחו את ערעור ראש החזית העממית על החזקתו בתנאי בידוד, לאחר שהוצג בפניהם חומר חסוי במעמד צד אחד, לפיו הוא מעביר מידע לפעילי טרור מתוך הכלא

פעם טרוריסט, תמיד טרוריסט. בית המשפט העליון דחה היום (ה') את ערעורו של אחמד סעדאת, ראש ארגון "החזית העממית" שעמד מאחורי רצח השר רחבעם זאבי, על החלטת בית המשפט המחוזי לדחות את בקשתו להוציאו ממאסר בהפרדה. החלטת הרכב השופטים - שכלל את נשיאת בית המשפט דורית ביניש, עוזי פוגלמן וחנן מלצר - הגיעה לאחר שהוצג בפניהם חומר חסוי במעמד צד אחד, לפיו סעדאת מעביר מידע לפעילי טרור גם בזמן שהותו בכלא.


סעדאת היום בביהמ"ש. מקווה להשתחרר בעסקת שליט (צילום: גיל יוחנן)

 

שמו של סעדאת עלה בשנה האחרונה פעמים רבות במהלך הדיווחים בעניין המו"מ על עסקת שבויים בין ישראל לחמאס, בין דמות הפעילים הבכירים שהמחלוקת בעניין שחרורם מעכבת את העסקה - לצד מרואן ברגותי מהפתח ואיברהים חאמד ועבדאללה ברגותי מהחמאס. רק לפני כשבועיים הבהיר שוב ראש הממשלה בנימין נתניהו כי "כל עוד הוא ראש ממשלה" - סעדאת לא ישוחרר.

 

במהלך הדיון היום טענה פרקליטתו של סעדאת, עו"ד לאה צמל, כי לא מובן מדוע מרשה נמצא בהפרדה, והוסיפה כי אם היה רוצה "להדליק" מישהו, הוא כבר "מזמן היה מדליק את כל אוכלוסיית בית הסוהר". לטענתה, אין חומר מודיעיני ממשי לכך שהוא מעביר מידע מהכלא, וחששה של הפרקליטות נובע רק מכך שהוא פעל בדפוס זה בעבר, כשנהג להעביר הנחיות לראשי הארגון שבראשו עמד בזמן שהיה עצור בכלא הרשות הפלסטינית ביריחו. כזכור, סעדאת ומבוקשים נוספים נחטפו על ידי ישראל מהכלא הפלסטיני ב-2006, וכעת הוא מרצה 30 שנות מאסר אחרי שהורשע בשורה של עבירות בטחוניות חמורות.

 

"הוא לא פעיל טרור זוטר"

מנגד, טענה נציגת המדינה, עו"ד הילה גורני, כי יש בהחלט מידע לפיו סעדאת מעביר מסרים מתוך הכלא הישראלי לגורמי טרור, וזו הסיבה שבעטיה הוחלט להפריד אותו משאר האסירים. "נראה שהחומר החסוי מדבר בפני עצמו", אמרה. "צריך לזכור על מי אנו מדברים - וזהו לא פעיל טרור זוטר".

 

לאחר הפסקה שבמהלכה צפו השופטים בחומר החסוי, הודיעו כי החליטו לדחות את בקשתו של סעדאת. לדברי השופט פוגלמן, "לא מדובר בדבר "תמים. השופט מלצר הוסיף כי "זוהי לא פעילות פוליטית", והנשיאה ביניש סיכמה: "יש כאן מסרים שהם לא ד"ש לאשתו".

 

לאחר הדיון אמרה עורכת הדין לאה צמל "הכניסו את סעדאת לבידוד לחצי שנה ולאחר מכן להפרדה בגלל שיקולים פוליטיים ובעקבות החזקת גלעד שליט בכלא.

יש פה ניסיון לשבור ולדכא אותו. גורמי הביטחון מנסים להתנקם בו. אני מתחייבת שבניגוד לטענת הפרקליטות לפיה העביר מסרים לגורמי טרור, שום מסר לא היה קשור לפעילות טרור ולפגיעה בבטחון, לכל היותר הנחיות כיצד לפעול מבחינה פוליטית".

 

לפני הדיון, כשנשאל על ידי ynet מדוע הוכנס לבידוד, השיב סעדאת: "אני מבין מה זה בידוד. זה העונש שלי".

 

קדרי וסר, חבר ועדת המעקב הפלסטינית לענייני אסירים בישראל שנכח בדיון, אמר ל-ynet: "סעדאת כבר נמצא תקופה ארוכה בהפרדה. את העונש שלו הוא קיבל כבר, והוא מקווה שישתחרר בעסקת שליט. אם הוא וברגותי לא ייצאו בהחלפת שבויים - אז מי כן ייצא?".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"זה העונש שלי". סעדאת היום בדיון
צילום: גיל יוחנן
ביניש. הערעור נדחה
צילום: גיל יוחנן
צילום: אלכס קולומויסקי
אם הוא היה רוצה להדליק - הוא היה מדליק. עו"ד צמל
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים